Šī gada 23. septembrī Valsts ieņēmumu dienests (VID) sāk uzrunāt tos cilvēkus (privātpersonas), kuriem saskaņā ar VID veikto datu analīzi ir būtiskas neatbilstības starp viņu oficiāli deklarētajiem ienākumiem un banku sniegto informāciju par viņu banku kontu apgrozījumu.
Pirmās aptuveni 5000 vēstules tiks izsūtītas tiem cilvēkiem, kuriem ir konstatētas vislielākās neatbilstības, proti, starpība starp viņu bankas kontu apgrozījumu un deklarētajiem ienākumiem ir vismaz 90 000 eiro. Šie cilvēki ir VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) lietotāji, līdz ar to iesākumā vēstule tiks sūtītas elektroniski (EDS), taču turpmākās vēstules tiks sūtītas gan EDS, gan pa pastu uz cilvēka deklarēto dzīves vietu (ja cilvēks nav EDS lietotājs). Tādēļ līdz šī gada novembra beigām aicinām regulāri pārbaudīt savas pastkastītes saturu.
Saņemot vēstuli EDS, savā e-pastā cilvēki saņems tikai paziņojumu par informāciju, kas pieejama EDS, turklāt šajā paziņojumā būs saite uz EDS eds.vid.gov.lv.
Vēstulē aicināsim cilvēkus izvērtēt, vai 2022. un/vai 2023. gadā ir deklarēti visi gūtie ienākumi, un iesniegt gada ienākumu deklarāciju (vai precizēt jau iesniegto), ja visi ieņēmumu tomēr nav tikuši deklarēti. Tāpat ikvienam vēstules saņēmējam būs iespēja sniegt skaidrojumu Valsts ieņēmumu dienestam par loģiskiem, objektīviem iemesliem, kā veidojies naudas apgrozījums viņu bankas kontos.
Vēstulei būs pievienots skaidrojošs materiāls, lai palīdzētu cilvēkiem pārliecināties, vai līdz šim ir pilnībā deklarēti visi viņa gūtie ienākumi, no kuriem ienākumiem ir vai nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, un, ja visi ienākumi nav deklarēti, tad kā to pareizi izdarīt.
Uzmanieties no krāpniekiem!
Lai pasargātu sevi no iespējamiem krāpnieku centieniem izmantot šo situāciju, aicinām iedzīvotājus būt uzmanīgiem un atgādinām, ka visu informāciju, ko VID sūta elektroniski, iespējams apskatīt EDS. Savukārt e-pastā iedzīvotāji saņem tikai paziņojumus par informāciju, kas pieejama EDS, turklāt šajā paziņojumā ir saite uz EDS eds.vid.gov.lv .
VID iedzīvotājiem nekad nesūta īsziņas.
Nekādā gadījumā nesūtiet e-pasta vēstulē informāciju par savu bankas kontu vai jebkādus citus personas vai finanšu datus, kā arī neklikšķiniet uz aizdomīgām saitēm, kurās jūs aicina norādīt savus bankas vai personas datus.
Tā kā VID joprojām vēršas iedzīvotāji un uzņēmumi, kas saņēmuši e-pastu vai īsziņu no krāpniekiem, esam sagatavojuši plašāku skaidrojumu par to, kā atpazīt, vai ziņa ir krāpnieciska. Ja tomēr negūstat pārliecību, vai saņemtā ziņa ir īsta, aicinām sazināties un pārjautāt, zvanot uz VID konsultatīvo tālruni +37167120000.