26.janvāris - Starptautiskā muitas diena

 Publicēts: 26.01.2021. 12.42


Apakšsadaļu izvēlne

Šodien, 26.janvārī, tiek atzīmēta Starptautiskā muitas diena.

Reaģējot uz notikumiem, kas mainījuši ierasto lietu kārtību visās valstīs, Pasaules Muitas organizācija šogad Starptautiskajā muitas dienā aicina novērtēt muitas vienotos centienus izkļūt no koronavīrusa krīzes un atbalstīt uzņēmumus, stiprinot globālās piegādes ķēdes un tādējādi palīdzot atlabt ekonomikai. 

Latvijas muitai, tāpat kā ikvienas valsts muitas dienestam, ir nozīmīga loma tautsaimniecības procesos, turpinot bez pārtraukuma, jebkādos ārkārtējās situācijas un ierobežojumu apstākļos, nodrošināt un sekmēt ārējo tirdzniecību. Papildus ikdienas darbam – preču muitošanai, kontrolei un plūsmas nodrošināšanai pāri muitas robežai – šajā laikā ieviesti arī jauni risinājumi, kas atvieglo muitošanas procesu. Būtiska ietekme uz uzņēmējdarbību ir gan projekta “E-muita (1.kārta)” īstenošanai, gan aizvadītā gada otrajā pusē ieviestajam risinājumam importa procedūras automatizētai preču izlaišanai.

Ekonomikas atlabšanā muitai ir svarīga loma, arī nodrošinot precīzu muitas maksājumu aprēķināšanu un iekasēšanu budžetā. Pagājušā gadā muitā iekasēti 126,7 miljoni eiro, kas ir par 2,48 miljoniem eiro  jeb 2 % vairāk nekā 2019.gadā.

Vienlaikus tiek sniegts atbalsts Latvijas valsts organizācijām un sabiedriskā labuma organizācijām Covid-19 krīzes pārvarēšanai – lai nodrošinātu nepieciešamo preču pieejamību medicīnas personālam un citām slimības izplatības apkarošanā iesaistītām personām, importējot noteikta veida preces, līdz šim ir piemērots atbrīvojums no nodokļiem vairāk nekā 8,4 miljonu eiro apmērā.

Lai nodrošinātu godīgu konkurenci un mazinātu ēnu ekonomiku, muita īsteno atbilstošus kontroles pasākumus. To rezultātā 2020. gadā VID Muitas pārvalde konstatēja 2891 administratīvo pārkāpumu, bet 852 gadījumos lietu materiālus nodeva VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldei lēmumu pieņemšanai par kriminālprocesu uzsākšanu. Riska analīzes rezultātā, izmantojot skenēšanas iekārtas, darba suņus un citus kontroles veidus, muitas amatpersonas pērn atklāja 72,74 miljonus kontrabandas cigarešu, 4900 tūkstošus litru degvielas, aptuveni 35 kilogramus dažādu narkotisko un psihotropo vielu, nedeklarētu skaidru naudu 570 822 eiro vērtībā. Veicot tirgus uzraudzības pasākumus, 190 gadījumos muita liedza ievest Latvijā patērētājiem bīstamas preces.  

Muitas dienests var sekmīgi strādāt, pateicoties labiem sadarbības partneriem. Mērķtiecīgi strādājot visi kopā un profesionāli darot katrs savu darbu, turpināsim palīdzēt ekonomikai un sabiedrībai izkļūt no šīs krīzes.

Starptautiskajā muitas dienā par nozīmīgu ieguldījumu, pilnveidojot uzņēmējdarbības vidi, nodrošinot godīgu konkurenci, kā arī sekmējot ekonomikas atgūšanos, šogad ar Pasaules Muitas organizācijas Goda rakstu apbalvotas divpadsmit Valsts ieņēmumu dienesta muitas un citu struktūrvienību amatpersonas, Finanšu ministrijas amatpersona, kā arī sadarbības partnera – Rīgas brīvostas pārvaldes – pārstāvis.  

Muita