Kā nopirkt auto droši

 Publicēts: 12.12.2018. 13.38


Apakšsadaļu izvēlne

Vai zināji, ka daudzi cilvēki tiek iesaistīti noziegumā, pērkot lietotu auto?


Veicot pārbaudes auto tirdzniecības jomā, tiek novērots, ka liela daļa cilvēku, kas iegādājas lietotu auto, pašam nezinot, tiek iesaistīts noziegumā. Lai nekļūtu par nozieguma līdzdalībnieku un labprātīgi neatsacītos no savām patērētāja tiesībām, pirms auto iegādes aicinām:

1. Pārbaudīt informāciju par pārdevēju. Ja auto Latvijā nav reģistrēts, to var iegādāties tikai pie auto tirgotāja reģistrētā tirdzniecības vietā. Citām personām Latvijā nav atļauts pārdot Latvijā nereģistrētu auto! Pērkot nereģistrētu auto no citas personas, Tu tiec iesaistīts noziegumā!

Tirdzniecības vietās var iegādāties gan Latvijā nereģistrētus, gan arī jau reģistrētus auto. Privātpersonas drīkst pārdot tikai savā īpašumā esošu transportlīdzekli, kas jau ir reģistrēts CSDD. Ja iegādājies auto no privātpersonas, tad noteikti pārbaudi, vai privātpersona, kura pārdod auto, transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā ir norādīta kā īpašnieks.

Ja iegādājies automobili ārvalstīs, pārliecinies, lai Tev būtu reģistrācijas un iegādes dokumentu oriģināli. Šos dokumentus Tev būs jāiesniedz, reģistrējot auto CSDD.

2. Vienmēr pirkuma līgumā norādīt patiesu informāciju. Ja automobiļa iegāde notiek Latvijā, tad arī līgums ir jāslēdz ar pārdevēju Latvijā nevis ar kādu nezināmu personu ārvalstīs. Parakstot viltotu līgumu, kurā norādīts, ka Tu auto pirki ārzemēs, Tu iesaisties kriminālnoziegumā! Tādējādi kļūstot par nozieguma līdzdalībnieku, par kuru pienākas sods gan pircējam, gan pārdevējam.

3. Centies veikt apmaksu par automobili ar bankas pārskaitījumu. Ņemiet vērā, ka pērkot automobili virs 7200 EUR, ir aizliegts veikt darījumu skaidrā naudā, tāpēc pārsniedzot šo ierobežojumu par automobiļa iegādi OBLIGĀTI ir jānorēķinās ar bankas pārskaitījumu. Par minētā aizlieguma neievērošanu paredzēts administratīvais sods piecpadsmit procentu apmērā no darījuma summas.

4. Pērkot automašīnu transportlīdzekļu tirdzniecības  vietā, vienmēr prasi attaisnojuma dokumentu par  veikto pirkumu! Ja norēķinies bezskaidrā naudā, tad attaisnojuma dokumentā ir jābūt norādītai transportlīdzekļa pārdošanas cenai un īpašumtiesību apliecības numuram. Ja norēķinies skaidrā naudā, tad prasi kases aparāta čeku, kurā norādīta transportlīdzekļa pārdošanas cena un īpašumtiesību apliecības numurs.  


Spied uz attēla, lai to apskatītu

Auto tirdznieciba

 

Lai izglītotu sabiedrību par iespējamām krāpniecībām auto tirdzniecības jomā,  Valsts ieņēmumu dienests, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Ceļu satiksmes drošības direkcija un Auto Asociācija uzsākušas vērienīgas aktivitātes lietoto automašīnu tirdzniecības jomā. Visām pusēm sadarbojoties patērētāju informēšanas kampaņas “Pārbaudi – Pērc - Lietoto” mājas lapā www.percgudri.lv ir apkopota informācija par to, kā Latvijā iegādāties drošu un pārbaudītu auto, pircējam saglabājot savas patērētāja tiesības un kā, pašam pircējam nezinot, nekļūt par nozieguma līdzdalībnieku.