Latvijas muitai – 100

 Publicēts: 29.11.2019. 15.05


Apakšsadaļu izvēlne

2019.gada 1.decembrī aprit 100 gadu, kopš tika izveidota Latvijas muita.

Pēc Latvijas Republikas proklamēšanas tika uzsākta neatkarīgās valsts izpildvaras veidošana. Viena no nozīmīgām valsts institūcijām, kas tika veidota, lai nodrošinātu valsts robežas aizsardzību, ārējās tirdzniecības uzraudzību un nodokļu iekasēšanu, bija muitas dienests. Pirmās muitas iestādes darbu sāka jau 1918.gada beigās, bet 1919.gada 1.decembrī Tirdzniecības un rūpniecības ministrijas sastāvā tika izveidota centrālā Latvijas valsts muitas iestāde – Muitas nodaļa, kas uzsāka muitas iestāžu darbības centralizētu vadību un nodrošināja muitas struktūras tapšanu. 1921.gada 16.augustā nodaļu pārdēvēja par Muitas departamentu un iekļāva Finansu ministrijas struktūrā. 

Atjaunotais Latvijas Republikas Muitas departaments tika izveidots 1990.gada 3.jūlijā. 1993.gada 28.novembrī, apvienojot Muitas departamentu un Finansu inspekciju, tika izveidots Valsts ieņēmumu dienests. 

Pirmajos gados pēc Latvijas Republikas valstiskās neatkarības pilnīgas atgūšanas muitas galvenie uzdevumi bija iekšējā tirgus aizsardzība, muitas tarifu un maksājumu sistēmas ieviešana, legālās tirdzniecības veicināšana un nelegālas preču pārvietošanas novēršana. Šajā laikā tika veidota arī muitas darbam nepieciešamā infrastruktūra, pakāpeniski izbūvējot muitas kontroles punktus, un darbs tās pilnveidošanā aizvien turpinās.

Līdz 2004.gada 1.maijam muitas galvenās funkcijas bija maksājumu iekasēšana un kontrabandas novēršana. Kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, muita pilda divus robežkontroles dienestu pamatuzdevumus: ES ārējās robežas aizsardzību un tirdzniecības veicināšanu.

Strādājot uz ES ārējās robežas, Latvijas muitai ir liela atbildība kā ES vienotā tirgus un sabiedrības aizsardzības nodrošinātājai. Svarīgi darbības virzieni šodien ir narkotisko vielu un akcīzes preču kontrabandas apkarošana, skaidras naudas, patērētājiem bīstamu preču pārvietošanas kontrole, intelektuālā īpašuma aizsardzība.

Starptautiskās tirdzniecības veicināšanai ir izveidota elektroniska muitas vide, nodrošinot elektronisku datu apmaiņu starp muitu un uzņēmējiem, citiem robežkontrolē iesaistītiem dienestiem, kā arī starp ES valstu muitas administrācijām. Šodien muitas formalitāšu kārtošana notiek tikai elektroniski.

Muitas dienesta attīstības gaitā pilnveidoti muitošanas procesi, muitas kontroles metodes, tehnoloģijas un iekārtas, informācijas sistēmas, klientiem sniegtie pakalpojumi, lai robežas šķērsošana būtu ātra un ērta. Latvijas muitai ir izveidojusies cieša sadarbība ar pārējiem robežkontroles dienestiem mūsu valstī un muitas administrācijām gan kaimiņvalstīs, gan visā ES. 

 

 • Muitas simtgades gadā rīkotie pasākumi
  • Atzīmējot Latvijas muitas dienesta simtgadi, šī gada 22.novembrī norisinājās svinīgā sanāksme, kuras laikā par būtisku ieguldījumu muitas politikas īstenošanā un muitas attīstības veicināšanā Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonām un sadarbības partneriem tika pasniegts šīs nozīmīgās gadadienas atcerei īpaši izveidotais apbalvojums – Jubilejas zīme “Latvijas muitai – 100”. 

   Latvijas muitas izveidošana un darbība ir ekonomiski un politiski nozīmīga Latvijas Republikas valstiskās neatkarības un vēstures kontekstā, tāpēc šī gada 2.decembrī Valsts ieņēmumu dienesta muitas amatpersonas noliks ziedus pie Brīvības pieminekļa. Šajā dienā notiks arī “Latvijas Pasts” izdotās Latvijas muitas simtgadei veltītās aploksnes speciālā zīmogošana.

   Atzīmējot Latvijas muitas simtgadi un muitas izglītības 25 gadu jubileju, 7.novembrī notika Valsts ieņēmumu dienesta un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgi rīkotā starptautiskā konference «Vai muita ir gatava rītdienai?”.

   Latvijas muitas dienesta simtgadei veltīti ne tikai svinīgi pasākumi. Tā  tika atzīmēta, arī īstenojot aktivitātes, lai paplašinātu sabiedrības izpratni par muitas darbību un lomu šodien: VID muitas amatpersonas piedalījās starptautiskajā izstādē “Balttour 2019” ar atsevišķu Muitas pārvaldes stendu, “Muzeju naktī” Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu vēstures muzejā, nometnē “IE[spēja]” cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, Ventspils pilsētas svētkos, iepazīstinot sabiedrību ar muitas darbu, kā arī piedaloties svētku gājienā, un citos pasākumos.

   Tāpat “Latvijas muitai – 100” komanda piedalījās “Tet Rīgas maratonā”, un stiprākie skrējēji – arī Valsts robežsardzes organizētajā Lāpu skrējienā apkārt Latvijas valsts robežai un svinīgajā noslēguma pasākumā Rīgas Brāļu kapu memoriālajā ansamblī pie “Mātes Latvijas".  

   Sākot ar 29.novembri, katru piektdienu LTV1 būs skatāmi raidījumi “Gudrs, vēl gudrāks”, kuros iekļauti jautājumi muitas jomā 8. un 9. klašu skolēniem. Decembrī plānota arī Muitas pārvaldes pārstāvju dalība erudīcijas spēlē “V.I.P.-Veiksme. Intuīcija. Prāts”, kas TV ekrānos būs skatāma janvārī.

   Latvijas muitas simtgades pasākumi aizrit ar jubilejas gadam izveidotu emblēmu, kuras dizaina autore ir Una Mikuda. Māksliniece ir arī Jubilejas zīmes “Latvijas muitai – 100” autore.