Nesamaksātās nodokļu summas turpina samazināties

 Publicēts: 21.12.2018. 12.51


Apakšsadaļu izvēlne

Valsts ieņēmumu dienests (VID) jau piekto gadu veic tā saucamās nodokļu plaisas novērtējumu. Nodokļu plaisa – tās ir nodokļu summas, kuras nodokļu maksātāji nedeklarē vai pat deklarē, taču tā arī valsts budžetā nesamaksā. Labā ziņa ir tā, ka pēdējo gadu laikā tiek novērota nodokļa plaisas samazināšanās visos nozīmīgākajos nodokļu veidos un arī 2017.gads nav izņēmums.

Saskaņā ar VID aplēsēm 2017.gadā PVN plaisa veidoja nepilnus 13%. Salīdzinājumā ar 2016.gadu PVN plaisa ir samazinājusies par 3,4 procentpunktiem. Tas ir pietiekami labs radītājs gan ņemot vērā PVN plaisas apmēru citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, gan PVN plaisas apmērus Latvijā iepriekšējos gados.

Lai gan kopumā PVN deklarēšanas disciplīna Latvijā uzlabojas, tomēr nesamaksātais PVN līmenis Latvijā joprojām visai augsts. Tas norāda uz to, ka “karuseļa” shēmas Latvijā vēl aizvien ir visnotaļ aktuāla problēma.

Šogad sadarbībā ar Pasaules Bankas ekspertiem esam uzsākuši padziļinātu PVN plaisas izpēti un jau nākamajā – 2019.gadā – ceram uzzināt vairāk par PVN nedeklarēšanas parādību.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa plaisa 2017.gadā bija 15,6%, kas ir par 1,4 procentpunktiem mazāk nekā 2016.gadā. Samazinājums pret 2016.gadu ir arī valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu plaisai – 2017.gadā tā bija 15,4% jeb par 1,6% procentpunktiem mazāka nekā 2016.gadā.

Nodokļu plaisas samazināšanos pēdējo gados ir sekmējuši vairāki faktori. Kopumā to pozitīvi ir ietekmējusi labvēlīgā makroekonomiskā situācija valstī, taču liela loma ir arī normatīvo aktu un administratīvo procedūru izmaiņām, kas ieviestas ēnu ekonomikas apkarošanas plāna ietvaros. Labus rezultātus devuši arī VID īstenotie preventīvie un uzraudzības pasākumi. Tomēr īpaši gribas uzslavēt pašu problemātisko nozaru iniciatīvu un aktīvo rīcību, kas vērsta uz pašsakārtošanos un godīgas konkurences stiprināšanu.