Pārtikas produktu ievešanas aizliegumi saistībā ar Āfrikas cūku mēri

 Publicēts: 16.10.2015. 06.58


Apakšsadaļu izvēlne

(!) Saistībā ar Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu aizliegts ievest vairākus pārtikas produktus

2013.gada vasarā Baltkrievijas Republikā un Krievijas Federācijā tika konstatēti Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu gadījumi. 2014.gada sākumā Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumi tika konstatēti arī Polijā, Lietuvā un Latvijā. Līdz ar to, lai nepieļautu Āfrikas cūku mērā vīrusa izplatību Eiropas Savienībā, nekavējoties tika noteikti nepieciešamie kontroles pasākumi Eiropas Savienības robežšķērsošanas vietās, lai novērstu Āfrikas cūku mēra ievešanu ar transportlīdzekļiem un precēm.

VID muitas iestādes nodrošina 100% bagāžas pārbaudi privātpersonām, iebraucot Latvijas Republikā no Baltkrievijas Republikas un Krievijas Federācijas gan pa autoceļiem, gan dzelzceļu, gan ar avio un jūras transportu, saskaņā ar 2009.gada 5.marta Komisijas Regulas (EK) Nr.206/2009 par dzīvnieku izcelsmes produktu sūtījumu ievešanu Kopienā personīgam patēriņam prasībām un Veterinārmedicīnas likuma 52.pantā noteikto deleģējumu. Bagāžas kontroles pasākumi tiek piemēroti arī ceļotājiem, kuri ierodas no citām trešajām valstīm.


VID atgādina un lūdz pievērst uzmanību:

 1. Personiskajā bagāžā pašpatēriņam no trešajām valstīm aizliegts ievest gaļu un gaļas produktus (speķi, svaigu vai apstrādātu gaļu, dzīvnieku taukus, dažāda veida desas, gaļas konservus, ar gaļu pildītus vai to saturošus mīklas izstrādājumus, makaronus ar gaļu, mērces, zupas u.c.), pienu un piena produktus (pienu, jogurtu, krējumu, biezpienu, kefīru, sieru, sviestu, iebiezināto pienu u.c.), lolojumdzīvnieku barību, kuras sastāvā ir gaļa vai piens (mājdzīvnieku barību, košļājamās suņu rotaļlietas, rupja maluma miltu maisījumus).
   
 2. Kontroles pasākumiem ir pakļauta jebkura persona, kas iebrauc Latvijas Republikā no trešās valsts, tai skaitā, ceļotāji un to personiskā bagāža, arī kravas transportlīdzekļu un starptautiskās satiksmes autobusu vadītāju, jūras un avio transporta apkalpes locekļu, pasažieru vagonu pavadoņu personiskā bagāža.
   
 3. Ja noteiktās prasības netiek ievērotas un Latvijas Republikas robežšķērsošanas vietās tiek  konstatēts mēģinājums no trešām valstīm ievest personiskajam patēriņam dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktus, kuru ievešana ir aizliegta, muitas amatpersonas attiecīgos produktus konfiscē un tie tiek iznīcināti. Par pašu patēriņam paredzētu dzīvnieku izcelsmes produktu ievešanas prasību pārkāpšanu var saukt pie administratīvās atbildības saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 108.5pantu, bet atkārtota pārkāpuma gadījumā – uzlikt naudas sodu.
   
 4. Lai netiktu izdarīts administratīvais pārkāpums, personām pirms muitas kontroles jāizmet ievešanai aizliegtie pārtikas produkti speciāli marķētos konteineros muitas kontroles punktā.

 

Ja persona ir atstājusi Latvijas teritoriju un pēc kāda laika atgriežas vai tiek noraidīta atpakaļ uz Latviju, preces ir zaudējušas Eiropas Savienības preču statusu, kā arī muitas amatpersonai nav iespējams pārliecināties, ka persona nav apmeklējusi slimības skartās vietas un saskārusies ar slimības ierosinātājiem, tādējādi produkta sākotnējai izcelsmei nav nozīmes. Lai novērstu iespējamo slimību izplatību, muitas amatpersonas ievēro minētās EK Regulas Nr.206/2009 noteikto uzdevumu identificēt, konfiscēt un iznīcināt ievest aizliegtos produktus, kas ievesti nekomerciālos nolūkos.

Āfrikas cūku mēris ir ļoti lipīga infekcijas slimība, ar kuru, neatkarīgi no to vecuma, slimo gan mājas, gan meža cūkas. Galvenās slimības izplatītājas ir slimās cūkas, kā arī šķietami veselās cūkas, kuras ir vīrusa nēsātājas, izdalot vīrusu apkārtējā vidē ar urīnu, fekālijām u.c. 

Slimība izplatās pa gaisu un kontaktu ceļā, cūkām saskaroties ar vīrusa aptraipītu:

 • barību, ūdeni, termiski neapstrādātām, cūkgaļu saturošām virtuves atliekām;
 • dzīvnieku kopšanas inventāru, pārvadājamo autotransportu;
 • dzīvnieku kopēju apģērbu un apaviem, utt.

 

Āfrikas cūku mēris ir saslimšana, kas, izņemot cūkas, nav bīstama ne citiem dzīvniekiem, ne cilvēkiem, bet tiem ir būtiska loma slimības pārnešanā un izplatīšanā. Slimības vīruss ir izturīgs ārējā vidē:

 • sasaldētā gaļā vairākus gadus;
 • sālītā gaļā līdz 310 dienām;
 • cūkgaļā un žāvējumos līdz 6 mēnešiem;
 • augsnē vairāk nekā 6 mēnešus;
 • dzīvnieku līķos virulence saglabājas līdz 2 mēnešiem.


Plašāka informācija pieejama Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) brošūrā "Dzīvnieku izcelsmes produkti, kurus personīgam patēriņam aizliegts ievest, vai to ievešanas ierobežojumi, iebraucot Latvijā no trešajām valstīm" vai PVD mājaslapā.