Pretkrāpšanas kustība #Atkrāpies! aicina būt vērīgiem un ziņot par krāpniecību

 Publicēts: 24.04.2019. 16.05


Apakšsadaļu izvēlne

Trešdien, 24. aprīlī, pretkrāpšanas kustība #Atkrāpies! ar diskusiju par krāpniecības pamanīšanu un ziņošanu atbildīgajām iestādēm atklāja kustības trešo sezonu. Šā gada sociāli informatīvās kampaņas mērķis ir veicināt sabiedrībā izpratni par krāpšanu, ēnu ekonomiku un citām negodprātīgām darbībām. Kampaņas laikā tiks akcentēta nepieciešamība ziņot atbildīgajām iestādēm par gadījumiem, kad ir konstatēta negodprātīga rīcība.

“Esam gandarīti, ka kustība līdz šim spējusi uzrunāt jau vairāk nekā 70 dažādu jomu sadarbības partnerus gan valsts pārvaldē, gan privātajā un nevalstiskajā sektorā, kā arī daļu sabiedrības. Tomēr esam pārliecināti, ka darbs jāturpina! Šogad kampaņas vizuālās identitātes vēstneši ir Latvijas nacionālie simboli – Lāčplēsis, Tālavas taurētājs un Tautumeita, kas aicina būt vērīgiem, drosmīgiem un neklusēt par piedzīvoto vai ievēroto krāpniecību,” informē Finanšu ministrijas Krāpšanas apkarošanas koordinācijas dienesta (AFCOS) vadītāja Nata Lasmane.

Atklāšanas pasākumā kustība #Atkrāpies! iepazīstināja arī ar jaunākā pētījumu centra SKDS veiktā pētījuma rezultātiem. Tie apliecina nepieciešamību informēt un iedrošināt Latvijas iedzīvotājus ziņot par negodprātībām, lai kopīgiem spēkiem tās mazinātu un tiektos uz labāku sabiedrību un valsti, kurā dzīvojam.

“Trīs gadu pētījumu ciklā novērojam to, ka sabiedrība ir gatava ziņot un rīkoties tad, ja krāpniecība tieši aizskar cilvēku personīgi vai viņa tuviniekus. Tomēr gana liela ir tā daļa cilvēku, kas uzskata – ar krāpnieku meklēšanu jānodarbojas tikai pašām atbildīgajām iestādēm. Šāda attieksme liecina – notiekošajā ārpus savas privātās telpas pārāk iedziļināties nevēlamies, tāpēc ziņošanas temats, par kuru runāt un informēt sabiedrību, noteikti ir nozīmīgs,” norāda pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš. 

Diskutējot par ziņošanas nozīmi mūsdienu Latvijā, ar viedokļiem dalījās sociālantropologs, pētnieks, televīzijas raidījuma producente, kā arī Valsts ieņēmumu dienesta, Pārtikas un veterinārā dienesta, Valsts kancelejas un citu valsts pārvaldes iestāžu pārstāvji. Diskusijas dalībnieki bija vienisprātis, ka ziņošanas kultūra, ietverot gan atklātu, gan anonīmu ziņošanu, ir nozīmīgs atbalsts krāpniecības un negodprātību atklāšanā, tomēr būtiski, lai ziņojumi būtu sagatavotu kvalitatīvi.  

“Daudzās Eiropas Savienības un arī pasaules valstīs  ekonomiskā situācija ir labāka nekā Latvijā, jo paši iedzīvotāji iesaistās nodokļu nemaksāšanas ierobežošanā. Ja rodas bažas, ka viņu kaimiņš varētu būt nodokļu nemaksātājs, tie vēršas pie atbildīgajām iestādēm un ziņo. Arī mūsu valstī šī tolerēšana pret nodokļu nemaksātājiem jābeidz,” ziņošanas nozīmi uzsver Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme. 

Pretkrāpšanas kustība turpmākajos mēnešos aicinās ikvienu uzzināt un pārliecināties, kādās situācijās, par kādiem jautājumiem kurai iestādei var ziņot. Tāpat kampaņas ietvaros aicināsim ne vien vienkārši ziņot, bet sagatavot ziņojumu kvalitatīvi, lai no tā būtu iespējami lielāks ieguvums katra gadījuma izmeklēšanā un krāpniecības novēršanā.

Pretkrāpšanas kustība #Atkrāpies! apvieno organizācijas, kam rūp godīgums valstī un, kas ir gatavas par to cīnīties un iesaistīt visu Latvijas sabiedrību. Šis ir jau trešais gads, kad saskaņā ar AFCOS darbības stratēģiju 2017.-2019. gadam Latvijā tiek īstenota tiesībsargājošo iestāžu inicatīva – kopīgi sadarboties krāpšanas apkarošanas un sabiedrības izglītošanas jautājumos.

Foto no pasākuma