RTU atklās Muitas kontroles laboratoriju

 Publicēts: 16.04.2019. 13.31


Apakšsadaļu izvēlne

Lai stiprinātu studentu praktiskās iemaņas muitas kontroles veikšanā un labāk sagatavotu viņus darba tirgus prasībām, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātē šī gada 18. aprīlī atklās īpašu laboratoriju. Laboratorijas atklāšanā piedalīsies arī VID Muitas pārvaldes amatpersonas, eksperti un kinologi ar darba suni, lai iepazīstinātu ar muitnieku darbu. 

Laboratorija tiks atklāta 18. aprīlī plkst. 12.00 RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātē, Rīgā, Kalnciema ielā 6.

Muitas kontroles laboratorija izveidota RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūta (SESMI) Muitas un nodokļu katedrā ar Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes atbalstu. RTU ir vienīgā mācību iestāde Latvijā ar starptautiski akreditētu studiju programmu «Muitas un nodokļu administrēšana», kurā var iegūt augstāko izglītību muitas un nodokļu jomā. Unikālā studiju programma veidota sadarbībā ar Pasaules Muitas organizāciju un Valsts ieņēmumu dienestu.

Laboratorija nodrošinās studentiem iespējas iegūt un pilnveidot praktiskās iemaņas. Laboratorija ir aprīkota ar dažādām mērierīcēm un tehniskiem līdzekļiem, ko muitnieki izmanto ikdienas darbā, veicot transportlīdzekļu un personu apskati, piemēram, blīvuma un starojuma plūsmas mērīšanas ierīcēm, metāla detektoriem, endoskopiem, narkotestiem utt., kas ļauj pārbaudīt, vai transporta līdzekļos netiek slēptas kontrabandas preces. Lai praktiskās nodarbībās trenētu studentu spējas atrast kontrabandas preces, izveidoti arī īpaši slēpņi dobtos dēļos, automašīnas durvīs, sēdekļos, degvielas bākās un riepās. Tādējādi laboratorijā tiek imitētas Latvijā bieži izmantotas slēptuves neatļautu preču pārvadāšanai. Laboratorija aprīkota arī ar tehniku dažādu muitas kontroles mācību filmu un video demonstrēšanai.

Studiju programma «Muitas un nodokļu administrēšana» atbilst starptautiskajiem muitnieku profesijas standartiem. Tā ir pirmā programma pasaulē, kas saņēmusi Pasaules Muitas organizācijas (PMO) sertifikātu par atbilstību šiem standartiem. PMO teju kā apstiprinājusi atjaunotos starptautiskos muitnieku profesijas standartus, kuru izstrādē piedalījās SESMI. Papildu informācija

Institūts piedalās arī Eiropas Komisijas izveidotajā valdē par bakalaura un maģistra līmeņa muitas programmu atzīšanu Eiropas Savienībā. Savukārt piedaloties Eiropas Komisijas finansētā starptautiskā robežpārvaldības projektā «BOMCA-9», SESMI nodarbojas ar muitas izglītības pilnveidi piecās Centrālāzijas valstīs.

Šogad muitas izglītībai Latvijā aprit 25 gadi. RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes SESMI muitnieku apmācība notiek kopš 1994. gada. Savukārt Latvijas muita šogad svin savu simtgadi.