Jautājumu kategorija
E-komercija

Atbilde:

Juridiskai personai, veicot saimniecisko darbību un piedāvājot preci vai pakalpojumu internetā, ir pienākums norādīt uzņēmuma nosaukumu, reģistrācijas numuru un saimnieciskās darbības veikšanas faktisko adresi vai vietu (tīmekļa vietni, mobilo lietotni u.tml.), kontaktinformāciju, informāciju par licencēm (ja tādas ir nepieciešamas) un citu informāciju saskaņā ar Informācijas sabiedrības pakalpojumu likumu.

Savukārt fiziskai personai, veicot saimniecisko darbību un piedāvājot preci vai pakalpojumu internetā, ir pienākums norādīt vārdu, uzvārdu, personas koda otro daļu (pilns personas kods nav jānorāda) un saimnieciskās darbības veikšanas faktisko adresi vai vietu (tīmekļa vietni, mobilo lietotni u.tml., nav jānorāda deklarētā dzīvesvieta), kontaktinformāciju, informāciju par profesionālo kvalifikāciju apliecinošiem dokumentiem (ja tādi ir nepieciešami) un citu informāciju saskaņā ar Informācijas sabiedrības pakalpojumu likumu.

Atbilde:

Likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15.panta pirmās daļas 4. un 16.punkts nosaka nodokļu maksātāju pienākumu vismaz piecus gadus glabāt ne tikai dokumentus, bet arī elektronisko informāciju, kura ietekmē nodokļu aprēķinu un nomaksu, lai izpildītu prasības par saimnieciskās un finansiālās darbības norises izsekojamību, kā arī pienākumu kontroles pasākumu laikā nodrošināt VID amatpersonām piekļuvi nodokļu maksātāja elektroniskā veidā apstrādātajai vai glabātajai informācijai, kas saistīta ar internetā veiktajiem nodokļu maksātāja darījumiem, tajā skaitā ar preču pirkuma vai pakalpojuma darījuma pasūtījumu un apstiprinājumu, ar samaksu un samaksas pakalpojumiem, ar e-saraksti, ar informāciju, kas saistīta ar interneta elementiem (interneta protokola adresi, domēniem u.tml.), un ar jebkuru citu informāciju, kas saistīta ar internetā veiktajiem nodokļu maksātāja darījumiem saimnieciskās darbības ietvaros, un iespēju nodokļu administrācijai kontroles pasākumu veikšanai nolasīt no attiecīgā datu nesēja nepieciešamos ar saimniecisko darbību saistītos datus.

Ņemot vērā likuma “Par nodokļiem un nodevām” iekļauto definīciju “darījums — darbība tiesisku attiecību nodibināšanai, grozīšanai, turpināšanai vai izbeigšanai”, jāsaglabā informācija ne tikai par izpildītajiem pasūtījumiem, bet arī par neizpildītajiem vai atceltajiem.

Atbilde:

Fiziskās personas ienākums no virtuālās valūtas (kriptovalūtas) pārdošanas, ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākums no kapitāla pieauguma.

Vairāk par darījumiem ar kriptovalūtu var uzzināt šeit.

Atbilde:

Atbilstoši likuma "Par nodokļiem un nodevām" 15.pantam nodokļu maksātājs, veicot saimniecisko darbību un piedāvājot preci vai pakalpojumu internetā, papildus Informācijas sabiedrības pakalpojumu likuma 4.panta pirmajā daļā minētajai informācijai tīmekļa vietnē, kuru izmantojot, tiek veikta saimnieciskā darbība, norāda šādu informāciju:

1) saimnieciskās darbības veikšanas faktisko adresi vai vietu (tīmekļa vietne, mobilā lietotne u.tml.);

2) fiziskā persona — nodokļu maksātāja reģistrācijas koda otro daļu.

Tādējādi norma uzliek pienākumu nodokļu maksātājam, kurš veic saimniecisko darbību un piedāvā preci vai pakalpojumu internetā, norādīt noteiktu informāciju tīmekļa vietnē, kuru izmantojot, tiek veikta saimnieciskā darbība.

Nodokļu maksātāji, kuri tīmeklī izvieto komerciālo paziņojumu, piemēram, starpnieka pakalpojuma sniedzēja tīmekļa vietnē izvietojot sludinājumu ar piedāvājumu iegādāties preces vai pakalpojumus (neatkarīgi no tā, vai tiek nodrošināta iespēja veikt pasūtījumu tiešsaistes režīmā), uzskatāmi par nodokļu maksātājiem, kuri veic saimniecisko darbību un piedāvā preci vai pakalpojumu internetā likuma "Par nodokļiem un nodevām" 15.3panta izpratnē. Līdz ar to, uz minētajiem subjektiem attiecināma prasība sludinājumos norādīt normā minēto informāciju.


Juridiskām personām

Ņemot vērā minēto, juridiskai personai, piedāvājot preci vai pakalpojumu internetā, ir pienākums norādīt (arī sludinājumos) firmu (nosaukumu), reģistrācijas numuru un saimnieciskās darbības veikšanas faktisko adresi vai vietu (tīmekļa vietni, mobilo lietotni u.tml.), kontaktinformāciju, informāciju par licencēm (ja tādas ir nepieciešamas) un citu informāciju saskaņā ar Informācijas sabiedrības pakalpojumu likuma 4.panta pirmo daļu.


Fiziskai personai, kura veic saimniecisko darbību

Savukārt fiziskai personai, veicot saimniecisko darbību[1] un piedāvājot preci vai pakalpojumu internetā, ir pienākums norādīt (arī sludinājumos) vārdu, uzvārdu, personas koda otro daļu (pilns personas kods nav jānorāda) un saimnieciskās darbības veikšanas faktisko adresi vai vietu (tīmekļa vietni, mobilo lietotni u.tml., nav jānorāda deklarētā dzīvesvieta), kontaktinformāciju, informāciju par profesionālo kvalifikāciju apliecinošiem dokumentiem (ja tādi ir nepieciešami) un citu informāciju saskaņā ar Informācijas sabiedrības pakalpojumu likuma 4.panta pirmo daļu.

Ņemot vērā minētos saimnieciskās darbības veicēju pienākumus, lūdzam sludinājumu ievietošanas pakalpojuma sniedzējam nodrošināt iespēju sludinājuma iesniedzējam, kas veic saimniecisko darbību, norādīt likumā noteikto informāciju.


1Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.panta 1.3 daļa:

Fiziskās personas darbība kvalificējama kā saimnieciskā darbība, ja tā atbilst vienam no šādiem kritērijiem:

1) darījumu regularitāte un sistemātiskums (trīs un vairāk darījumi taksācijas periodā vai pieci un vairāk darījumi trijos taksācijas periodos);

2) ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk euro taksācijas gadā, izņemot ienākumus no personīgā īpašuma atsavināšanas atbilstoši šā likuma 9.panta  pirmās daļas 19.2 punktam;

3) darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.

 

Atbilde:

Jā, likuma “Par nodokļiem un nodevām” 15.panta trešās daļas 9.punktā noteiktajā termiņā kā ārvalstīs atvērtos pieprasījuma noguldījumu kontus.

Paysera sistēmā katram kontam piešķirts numurs, kurš arī jādeklarē VID, savukārt Paypal konts jāreģistrē norādot lietotāja vārdu.