Valsts budžetā tiks ieskaitīta līdz šim lielākā VID Finanšu policijas pārvaldes par noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem atzītā naudas summa

 Publicēts: 03.05.2013.


Apakšsadaļu izvēlne

Pirmdien, 2013.gada 29.aprīlī, Rīgas apgabaltiesā notika tiesas sēde, kurā tika skatīts pārsūdzētais Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesas 2012.gada 15.oktobra lēmums par Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) Finanšu policijas pārvaldes arestēto naudas līdzekļu 174 130 Ls apmērā atzīšanu par noziedzīgi iegūtiem, konfiscējamiem un ieskaitāmiem valsts budžetā. Rīgas apgabaltiesa minēto lēmumu atstāja spēkā un tādējādi VID Finanšu policijas pārvaldes vēsturē lielākā arestētā naudas summa - 174 130 lati – tiks ieskaitīta valsts budžetā.

VID Finanšu policijas pārvalde arestēja minētos finanšu līdzekļus 2010.gada 25.maijā uzsāktā kriminālprocesa saskaņā ar Krimināllikuma 218.panta trešo daļu [1] un 195.panta trešo daļu [2] ietvaros. Minētais kriminālprocess tika ierosināts pret noziedzīgā grupējuma, kas nodarbojās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu jeb „naudas atmazgāšanu”, dalībniekiem, kuru darbību VID Finanšu policijas pārvalde apturēja 2010.gada 3. un 4.jūnijā.

Pašlaik lielākā daļa pirmstiesas izmeklēšanas darbību ir paveikta un drīzumā procesa virzītājs, VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētājs, lems par kriminālprocesa nosūtīšanu kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Jāatzīmē, ka izmeklēšanas gaitā 17 uzņēmumi, kas bija shēmas „klienti”, laboja iesniegtās PVN deklarācijas par summu aptuveni 200 000 latu apmērā un tā rezultātā valsts budžets saņēma tam pienākošos pievienotās vērtības nodokļa maksājumus.

Kā VID informēja agrāk, noziedzīgais grupējums darbojās ar mērķi samazināt valsts budžetā maksājamo PVN apmēru un legalizēt noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus. Laika posmā no 2009.gada janvāra līdz 2010.gada aprīlim noziedzīgais grupējums bija legalizējis gandrīz sešus miljonus latu un, nenomaksājot PVN, nodarījis valsts budžetam kaitējumu aptuveni 1,2 miljonu latu apmērā.

Pirmstiesas izmeklēšanas ietvaros, veicot virkni kratīšanu shēmā iesaistīto personu dzīvesvietās, birojos un automašīnās Rīgā, Mārupē, Jūrmalā, Babītē un Dreiliņos, VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji izņēma ne tikai lielu skaitu fiktīvu uzņēmumu zīmogu, kodu kalkulatoru, dokumentu, datorus un zibatmiņas, bet arī ievērojamu daudzumu skaidras naudas līdzekļu dažādās valūtās, par kuriem 2009.gada 22.jūnijā VID Finanšu policijas pārvalde pieņēma lēmumu par procesa par noziedzīgi iegūtu mantu uzsākšanu un nodeva to Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesai, lai lemtu par noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu konfiscēšanu un ieskaitīšanu valsts budžetā. Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa 2012.gada 15.oktobrī pieņēma lēmumu, ar kuru VID Finanšu policijas pārvaldes arestētie finanšu līdzekļi Ls 174 130 apmērā konfiscējami un ieskaitāmi valsts budžetā; personas, kurām tika izņemti šie naudas līdzekļi, to apstrīdēja, taču Rīgas apgabaltiesa 2013.gada 29.aprīlī nolēma atstāt spēkā minēto Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesas 2012.gada 15.oktobra lēmumu, saskaņā ar kuru VID Finanšu policijas pārvaldes arestētie finanšu līdzekļi Ls 174 130 apmērā konfiscējami un ieskaitāmi valsts budžetā.

02.05.2013.

Informāciju sagatavoja: VID Sabiedrisko attiecību daļa

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļiem pieejama šeit.


[1] 218.pants. Izvairīšanās no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas
3) Par šā panta otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarījusi organizēta grupa, —soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.

[2] 195.pants. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana
3) Par šā panta pirmajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa, —soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.


Informācija presei