VID aicina fiziskās personas izmantot jauno e-pakalpojumu ar kurjerpastu saņemto preču deklarēšanai

 Publicēts: 05.09.2019. 10.35


Apakšsadaļu izvēlne

Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka no šī gada 5.jūnija ir pieejams jauns e-pakalpojums, kas paredzēts fiziskām personām, kuras saņem sūtījumus ar kurjerpastu no valstīm, kas nav Eiropas Savienības valstis, un par kurām ir jāsamaksā muitas maksājumi.

Minēto e-pakalpojumu – vienkāršotā Importa muitas deklarācija pasta sūtījumiem Elektroniskajā muitas datu apstrādes sistēmā (EMDAS) – var izmantot, lai deklarētu sūtījumus, t.sk. interneta veikalos iegādātās preces, ar preču kopsummu līdz 1000 eiro un neto svaru līdz 1000 kg.

Komerciālā sūtījumā esošām precēm vērtībā līdz 22 eiro tiek piemērots atbrīvojums no nodokļiem, līdz ar to par tām nav jāiesniedz Importa muitas deklarācija pasta sūtījumiem. Izņēmums ir smaržas, tualetes ūdeņi un alkohola izstrādājumi, kuriem atbrīvojums no nodokļiem netiek piemērots vispār, kā arī kafija un bezalkoholiskie dzērieni, par kuriem jāmaksā akcīzes nodoklis, līdz ar to Importa muitas deklarācija pasta sūtījumiem ir jāiesniedz neatkarīgi no sūtījumā esošā minēto preču daudzuma un vērtības. Atgādinām, ka interneta veikalos iegādāties tabakas izstrādājumus ir aizliegts. 

Savukārt privātpersonas nekomerciālie sūtījumi (dāvanas) citai privātpersonai jādeklarē muitai, sākot no 45 eiro robežvērtības.

Kopš jūnija ir iesniegtas un noformētas gandrīz 2300 vienkāršotās importa muitas deklarācijas par pasta sūtījumiem, ko personas saņēmušas no trešajām valstīm.

Jāatceras, ka gadījumā, ja uz precēm, kas atrodas pasta sūtījumā, attiecas kāds normatīvajos aktos noteikts ierobežojums vai preču daudzums/vērtība pārsniedz noteiktās robežvērtības, par šo sūtījumu EMDAS ir jānoformē standarta importa muitas deklarācija. Šajā gadījumā persona var izvēlēties – deklarēt pati, vai izmantot pakalpojumu sniedzējus, kas pārzina muitas formalitātes.

Aicinām sākt izmantot šo e-pakalpojumu jau tagad, jo no 2019.gada 1.oktobra, pārejot uz pilnīgu procesa digitalizāciju, kā to paredz normatīvie akti muitas jomā, vairs nebūs iespējams atmuitot ar kurjerpastu saņemtās preces attālināti, proti, iesniedzot EDS skenētos dokumentus muitas iestādē. Fiziskajām personām būs vai nu pašām jāiesniedz Importa muitas deklarācija pasta sūtījumiem, vai arī jāpilnvaro to darīt kurjerpasta pakalpojuma sniedzējs.

Plašāka informācija par vienkāršotās importa muitas deklarācijas aizpildīšanu ir pieejama VID mājaslapas sadaļā Muita – Pasta sūtījumi.

Jautājumu vai neskaidrību gadījumā aicinām zvanīt uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000, izvēloties otro tēmu “Muita”, vai uzdot savu jautājumu rakstveidā, nosūtot uz e-pasta adresi MP.konsultacija [at] vid.gov.lv