VID aptur noziedzīga grupējuma darbību, kas nodarījis zaudējumus valsts budžetam vairāk nekā 325 tūkstošu eiro apmērā

 Publicēts: 13.12.2019. 13.51


Apakšsadaļu izvēlne

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde šī gada 8.novembrī uzsāka kriminālprocesu pret noziedzīgu grupējumu, kurš izvairījies no nodokļu nomaksas un nodarbojies ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Valsts budžetam nodarīto zaudējumu apmērs ir vairāk nekā 325 tūkstoši eiro. Vienai no aizturētajām personām tiesa sākotnēji piemēroja drošības līdzekli – apcietinājumu, taču pēc 14 000 eiro lielas drošības naudas iemaksas persona tika atbrīvota.

Atbilstoši VID speciālistu secinājumiem, noziedzīgais grupējums īstenoja nodokļu izkrāpšanas shēmu laika posmā no 2018.gada janvāra līdz 2019.gada augustam, un tā tika realizēta mežistrādes un mežsaimniecības jomā. Shēmā iesaistītie uzņēmumi izvairījās no nodokļu nomaksas, pārkāpa grāmatvedības un statistiskās informācijas prasības, kā arī legalizēja noziedzīgi iegūtus finanšu līdzekļus. Shēmas “klienti” (uzņēmumi) savos grāmatvedības dokumentos uzrādīja un PVN deklarācijās iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem.

Pēc sākotnējiem aprēķiniem valsts budžetam nodarīti zaudējumi 325 225 euro apmērā.

Uzsāktā kriminālprocesa ietvaros VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes darbinieki veica procesuālās darbības Rīgā, Kuldīgā, Kuldīgas novadā un Ventspilī, tajā skaitā, 19 kratīšanas kriminālprocesā iesaistīto personu dzīves vietās, birojos un automobiļos. Kratīšanu laikā atrasti un izņemti kriminālprocesam nozīmīgi pierādījumi – internetbankas kodu kalkulatori, datori, mobilie telefoni, zīmogi un grāmatvedības dokumenti.

Saistībā ar organizētā noziedzīgā grupējuma darbībām ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 218.panta trešajā daļā1, 195.panta trešajā daļā2 un 217.panta trešajā daļā3 paredzēto noziedzīgo nodarījumu pazīmēm. Par minēto noziedzīgo nodarījumu iespējamu izdarīšanu tika aizturētas četras personas. Vienai no aizturētajām personām tiesa sākotnēji piemēroja ar brīvības atņemšanu saistītu drošības līdzekli – apcietinājumu, bet pēc drošības naudas iemaksas persona tika atbrīvota un tai tika piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.

_________________

1218.pants. Izvairīšanās no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas

(3) Par šā panta otrajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu, ja to izdarījusi organizēta grupa — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

2 195.pants. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana

(3) Par šā panta pirmajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

3 217.pants. Grāmatvedības un statistiskās informācijas noteikumu pārkāpšana

(3) Par šā panta otrajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.


#Atkrāpies!#Atkrāpies! ir pretkrāpšanas kustība, kurā apvienojušās Latvijas valsts pārvaldes iestādes, kas cīnās pret krāpniecību dažādās jomās un izpausmēs, kā arī Latvijas iedzīvotāji un organizācijas, kas stingri iestājas pret jeb kāda veida krāpšanu. Vairāk informācijas un iespēja iesaistīties kustībā www.atkrapies.lv.

Informācija presei