VID Finanšu policijas pārvalde aptur ar naftas produktu apriti saistītu uzņēmumu noziedzīgo darbību; pārtraukta trīs savstarpēji saistītu noziedzīgu grupējumu darbība

 Publicēts: 08.05.2013.


Apakšsadaļu izvēlne

Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) Finanšu policijas pārvalde, veicot 40 kratīšanas Rīgā un vairākās citās Latvijas pilsētās, par aizdomās turētām atzīstot desmit un apcietinot vienu ar naftas produktu apriti saistīta uzņēmuma valdes priekšsēdētāju, 2013.gada aprīļa beigās apturēja trīs savstarpēji saistītu noziedzīgo grupējumu darbību. Nepamatotas PVN pārmaksas atmaksas izkrāpšanas, izvairīšanās no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas rezultātā valsts budžetam tika nodarīts zaudējums aptuveni 6,9 miljonu latu apmērā. Pret noziedzīgajos grupējumos iesaistītajām personām, ir uzsākti trīs kriminālprocesi saskaņā ar Krimināllikuma 177.panta 3.daļu [1], 218.panta 3.daļu [2] un 195.panta 3.daļu [3].

Veicot virkni izmeklēšanas un operatīvo darbību, VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētājiem izdevās apturēt trīs organizētu personu grupas, kas laika posmā no 2012.gada un turpinot savas darbības 2013.gadā darbojās ar mērķi nemaksāt valsts budžetā nodokļus un legalizēt finanšu līdzekļus lielā apmērā, izmantojot savā valdījumā esošus uzņēmumus, kā arī šo uzņēmumu dokumentus, zīmogus, juridisko personu rekvizītus, bankas kontus, fizisko personu datus utt.

Apturētajās shēmās darbojās vairākas ar naftas produktu vairumtirdzniecību saistītu uzņēmumu atbildīgās amatpersonas un ar tām saistītas personas, kuras Latvijā ieveda degvielu, bet, lai nemaksātu pievienotās vērtības nodokli, veica priekšnodokļa atskaitīšanu par faktiski nenotikušām preču iegādēm. Rezultātā pievienotās vērtības nodoklis, ko ikviena privātpersona samaksā degvielas uzpildes stacijā par uzpildīto degvielu, nonāk nevis valsts budžetā, bet shēmā iesaistīto uzņēmumu faktisko vadītāju rīcībā. Šādā veidā ievestā degviela tirgū tiek piedāvāta par ievērojami lētāku cenu, kas izkonkurē godprātīgos nodokļu maksātājus, šajā gadījumā – naftas produktu tirgotājus, kuri godprātīgi pilda nodokļu saistības.

Saistībā ar šīm organizētās grupas darbībām VID Finanšu policijas pārvaldē 2013.gada 3.aprīlī, 22.aprīlī un 23.aprīlī tika ierosināti trīs kriminālprocesi saskaņā ar Krimināllikuma 177.panta 3.daļā, 195.panta 3.daļā un 218.panta 3.daļā minētajām noziedzīgo nodarījumu pazīmēm - par  darbībām, organizējot krāpšanu, izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, izmantojot vairāku uzņēmumu rekvizītus.

Minēto kriminālprocesu ietvaros VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji kopumā veica 40 kratīšanas Rīgā, Ogrē, Jelgavā, Liepājā un Dobelē noziedzīgās shēmas dalībnieku dzīvesvietās, birojos un automašīnās, kā arī kriminālprocesā iesaistīto uzņēmumu, kam ir izsniegtas speciālās atļaujas (licences) noliktavas turētāja darbībai ar akcīzes precēm, degvielas, biodegvielas un naftas produktu naftas bāzēs. Kratīšanu laikā tika izņemti grāmatvedības dokumenti, datori un virkne citu izmeklēšanai nozīmīgu dokumentu. 

Kopumā noziedzīgajos grupējumos bija iesaistītas 14 fiziskas personas (četri organizatori, trīs līdzizdarītāji [4] un septiņi atbalstītāji) un vairāk nekā 90 juridiskās personas, no kurām saskaņā ar šobrīd izmeklēšanas gaitā noskaidroto 26 bija reāli strādājoši uzņēmumi (patiesā labuma guvēji), bet 70 - fiktīvi uzņēmumi.

Par aizdomās turētām atzītas 10 personas, tajā skaitā četri organizatori un trīs atbalstītāji, kam piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, savukārt vienam līdzizdarītājam Jelgavas tiesa piemērojusi apcietinājumu, bet diviem citiem līdzizdarītājiem – ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus.

Kriminālprocesu ietvaros šobrīd ir arestēti finanšu līdzekļi vairāk kā 12 norēķinu kontos Latvijas kredītiestādēs; informācija par precīzu arestēto naudas līdzekļu apjomu no kredītiestādēm vēl nav saņemta. 

VID Finanšu policijas pārvaldes vadība izsaka pateicību visu iesaistīto Valsts policijas struktūrvienību un īpaši Rīgas pašvaldības policijas Centra pārvaldes, Operatīvās vadības un drošības uzraudzības pārvaldes amatpersonām, Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Pretterorisma vienības „Omega” un Prevencijas pārvaldes amatpersonām un darbiniekiem par profesionālo un operatīvo palīdzību izmeklēšanas gaitā un operatīvo pasākumu realizēšanā.

Uzsāktajos kriminālprocesos turpinās pirmstiesas izmeklēšana un plašāka informācija izmeklēšanas interesēs šobrīd netiek sniegta.

08.05.2013.

Informāciju sagatavoja: VID Sabiedrisko attiecību daļa

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļiem pieejama šeit.


[1]177.pants. Krāpšana
(3) Par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa, vai ja tā izdarīta, iegūstot narkotiskās, psihotropās, stipri iedarbīgās, indīgās vai radioaktīvās vielas, sprāgstvielas, šaujam­ieročus vai munīciju, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

[2] 218.pants. Izvairīšanās no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas
(3) Par šā panta otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarījusi organizēta grupa, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.

[3] 195.pants. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana
(3) Par šā panta pirmajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

[4] Krimināllikums 19.pants. Dalība
Par dalību (līdzizdarīšanu) uzskatāma apzināta noziedzīga darbība, ar kuru tīšu noziedzīgu nodarījumu kopīgi, to apzinoties, tieši izdarījušas divas vai vairākas personas (tas ir, grupa). Katra no šīm personām ir noziedzīgā nodarījuma dalībnieks (līdzizdarītājs).


Informācija presei