VID iegūst Platīna Peli par robotizētu nodokļu deklarāciju apstrādi

 Publicēts: 30.11.2018. 10.10


Apakšsadaļu izvēlne

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pieteiktais projekts “Nodokļu deklarāciju apstrāde, izmantojot robotizētu risinājumu” ir ieguvis Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju balvu „Platīna pele 2018” kategorijā "Mākslīgā intelekta risinājums - sabiedrībai un biznesam". Šī ir piektā reize, kad VID e-projekti saņem galveno LIKTA balvu „Platīna pele”.

Ikdienas dzīvē strauji ienākot IKT tehnoloģijām, ievērojami palielinājās arī VID elektroniski iesniegto gada ienākumu deklarāciju skaits. Tādēļ tika ieviests risinājums ar mākslīgā intelekta elementiem. Šis risinājums atvieglo un nodrošina efektīvu deklarāciju apstrādi un būtiski paātrina iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksas atmaksu. Sistēma veic automātisku datu pārbaudi un korektajām deklarācijām izveido atmaksas lēmumu, savukārt VID darbinieks izskata pārējos gadījumus. Pateicoties tam, VID ar esošajiem resursiem ir spējis apstrādāt ievērojami lielāku iesniegto deklarāciju skaitu, vienlaicīgi iedzīvotājiem nodrošinot ātrāku nodokļa pārmaksas atmaksu. Iesniegto deklarāciju skaits 2017.gadā salīdzinot ar iepriekšējo gadu ir pieaudzis par 38%, savukārt vidējais nodokļa atmaksas laiks ir samazināts par 80%.

VID ģenerāldirektora p.i. Dace Pelēkā: “Šī ir jau piektā reize, kad kāds no VID e-pakalpojumiem saņem galveno Latvijas IKT balvu. Arī līdz šim vairākas “Platīna Peles” esam saņēmuši tieši par dažādiem Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā īstenotajiem projektiem. Šī balva nu jau mākslīgā intelekta kategorijā ir apliecinājums tam, ka mēs nemitīgi attīstām un pilnveidojam savas sistēmas. Un ne tikai tāpēc, ka mums ir svarīgi būt līderiem informācijas tehnoloģiju jomā, bet galvenokārt – lai mūsu klientiem nodrošinātu arvien ātrākus, ērtākus un efektīvākus risinājumus.”

Šogad VID projekts tika pieteikts kategorijā "Mākslīgā intelekta risinājums - sabiedrībai un biznesam". Šāda kategorija tika piedāvāta pirmo reizi balvas pastāvēšanas vēsturē un uz to bija attiecināmi tādi pakalpojumi un risinājumi, kuros ir izmantotas mākslīgā intelekta un mākoņtehnoloģijas, kas risina biznesa, sabiedrības un personu vajadzības un izaicinājumus. Risinājuma izstrādātājs ir AS EMERGN.  

Līdz šim VID ir saņēmis apbalvojumus par šādiem e-pakalpojumiem:

  • 2017.gadā balvu “Platīna Pele 2017” ieguva VID projekts „Dokumentu vadības sistēmas ieviešana Valsts ieņēmumu dienestā”
  • 2015.gadā balvu „Platīna pele 2015” ieguva VID projekts “Elektroniskā algas nodokļa grāmatiņa”
  • 2014.gadā balvu „Platīna pele 2014” ieguva VID pieteiktais projekts „Elektroniskās muitas datu apstrādes sistēmas (EMDAS) izstrāde”, bet „Nodokļu maksātāju apziņošanas sistēma (NMAS) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS)” tika novērtēta ar Atzinības rakstu par izcilu sniegumu
  • 2013.gadā VID īstenotais projekts „Vienkāršotā Gada ienākumu deklarācijas aizpildīšana Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS)” kļuva par laikraksta „Dienas Bizness” un portāla www.db.lv lasītāju balsojuma uzvarētāju.
  • 2007. gadā galveno Latvijas IKT balvu „Platīna pele” VID saņēma par VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu

LIKTA balva “Platīna Pele 2018” šogad tika pasniegta jau divpadsmito gadu, un tās mērķis ir apzināt un cildināt pēdējo gadu laikā Latvijā radītos labākos risinājumus pārvaldei, sabiedrībai, biznesam un labākos e-skolotājus. Balvas tika pasniegtas 29.novembrī LIKTA 20 gadu jubilejas konferencē. Plašāka informācija pieejama LIKTA tīmekļvietnē.