VID konsultē pasaulē lielāko gēnu sekvencēšanas organizāciju no Ķīnas

 Publicēts: 12.04.2018. 15.57


Apakšsadaļu izvēlne

Šī gada 12.aprīlī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un Latvijas Attīstības aģentūras (LIAA) sadarbības ietvaros VID apmeklēja Ķīnas pētniecības organizācija BGI pārstāvji. BGI ir pasaulē lielākā gēnu sekvencēšanas organizācija, kas Latvijā plāno izveidot Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju parku. Valsts ieņēmumu dienestā organizācijas pārstāvji vērsās, lai saņemtu  konsultācijas muitas likmju un PVN pārmaksu jautājumos.

Pagājušā gada laikā BGI pieņēma lēmumu uzsākt darbu Latvijā, sākotnēji izveidojot laboratoriju, bet nākamajās projekta fāzēs jau attīstīt dzīvības zinātņu parku Latvijā.

VID ģenerāldirektora p.i. Dace Pelēkā: “Visā pasaulē pazīstamas un inovatīvas organizācijas izvēle par labu Latvijai ir ne tikai ieguvums mūsu valsts ekonomikai, bet arī atzinīgs uzņēmējdarbības vides novērtējums. Mēs kā nodokļu administrācija sniegsim visu nepieciešamo atbalstu, lai BGI uzņēmējdarbības pieredze būtu pozitīvs piemērs un  pamudinājums arī citiem ārvalstu investoriem savus nākotnes izaugsmes plānus saistīt tieši ar Latviju”.

Sestā Ķīnas Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu līderu samita laikā, kas notika pērnā gada 27.novembrī, tika arī parakstīts trīspusējs sadarbības memorands starp BGI, Wuhanas Nacionālo bioindustriju bāzi (Wuhan National Bio-industry Base) un Latvijas Republikas Ekonomikas ministriju par sadarbību dzīvības zinātņu un tehnoloģiju parka izveidošanai Latvijā.

Tādējādi Latvijā taps Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju parks. Tas darbosies kā inovāciju un sadarbības platforma Dzīvības zinātņu jomas uzņēmumiem un pētniekiem ar pieejamām laboratorijām, mentoru pakalpojumiem un atbalstu komercializācijai.

1999.gadā dibinātais BGI šobrīd nodarbina 5000 zinātnieku, kuri pēta gēnu inženierijas iespējas veselības aprūpē, lauksaimniecībā, vides aizsardzībā un citās jomās. Latvijā tas jau šovasar plāno atvērt pētniecības centru ar darba vietām 15 zinātniekiem, bet mazliet tālākā nākotnē plānots celt arī gēnu sekvencēšanas iekārtu ražotni, kas varētu nodarbināt 100 cilvēkus.

BGI ir Ķīnas pētniecības uzņēmums, kas pamatā nodarbojas ar genomu sekvencēšanu un visa veida pētījumiem ap to ar mērķi padarīt to pēc iespējas pieejamāku sabiedrībai.