VID lūdz uzsākt kriminālvajāšanu par skaidras naudas nedeklarēšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā

 Publicēts: 05.08.2019. 12.29


Apakšsadaļu izvēlne

Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk - VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde prokuratūrai nodevusi kriminālprocesu par skaidras naudas nedeklarēšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā pret personu, kura mēģināja ievest Latvijas Republikā lielu skaidras naudas summu, to nedeklarējot uz robežas. Tas ir pirmais gadījums kad VID nodod prokuratūrai kriminālprocesu par šāda veida noziegumu.

2018.gada augustā VID amatpersonas lidostā “Rīga” veica reisa Maskava-Rīga pasažieru un to bagāžas pārbaudi, kuras laikā tika nolemts pastiprināti pārbaudīt kādu 1985.gadā dzimušu Armēnijas un Zviedrijas dubultpilsoni, kurš Latvijas Republikas robežu šķērsoja pa “zaļo” koridoru, tādējādi apliecinot, ka pie personas vai bagāžā neatrodas preces vai skaidra nauda, kas būtu jādeklarē, vai kuru pārvietošana pāri muitas robežai ir aizliegta vai ierobežota. Veicot padziļināto muitas pārbaudi, personas bagāžā tika konstatēta nedeklarēta skaidra nauda vairākās valūtās par kopējo summu 31 251,96 eiro - 31 100 eiro, 920 Zviedrijas kronas un 32 000 Armēnijas drami.

Aizturētais vīrietis nevarēja uzrādīt  naudas izcelsmi apliecinošus dokumentus, tādējādi ar tiesas lēmumu izņemtā nauda tika arestēta. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika veiktas visas nepieciešamās izmeklēšanas darbības, lai iegūtu pietiekamu pierādījumu kopumu un šī gada 31.jūlijā kriminālprocess tika nosūtīts Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pēc Krimināllikuma 195.panta trešajā daļā1, 195.2 panta otrajā daļā2 un Krimināllikuma 15.panta ceturtajā daļā3 paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva pazīmēm.

Noskaidrots, ka nelegālās naudas vedējs iepriekš Zviedrijā ir bijis notiesāts ar brīvības atņemšanu par nelegālu cigarešu importu. Tāpat persona ir bijusi turēta aizdomās par viltotu cigarešu ievešanu Zviedrijā un par grāmatvedības noteikumu neievērošanu, kā rezultātā Zviedrijas budžetam ir nodarīts kaitējums lielā apmērā.

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš norāda – lai mazinātu nedeklarētas, t.sk., noziedzīgi iegūtas skaidras naudas ievešanu vai izvešanu no Latvijas, tādējādi ierobežojot tās apriti, jau kopš gada sākuma cīņa ar nelegālu naudu ir viena no VID prioritātēm, un šim mērķim tiek veltīta liela uzmanība. “Noziedzīgi iegūta skaidra nauda, kas tiek ievesta valstī, nereti tiek izmantota, piemēram, aplokšņu algu izmaksām, tādējādi atstājot negatīvas sekas Latvijas tautsaimniecībai. Mūsu mērķis ir panākt, lai Latvija netiktu izmantota kā vieta noziedzīgi iegūtas skaidras naudas legalizēšanai ,” tā K. Podiņš.

Laika posmā no 2019.gada 1.janvāra līdz 31.jūlijam VID amatpersonas, pārbaudot robežšķērsotājus, kopumā aizturējuši naudas summas 2 911 370, 79 eiro apmērā.

_________________

1 195.pants. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana

(3)Par šā panta pirmajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

2195.2 pants. Izvairīšanās no skaidras naudas deklarēšanas

(2) Par liela apmēra skaidras naudas, ko, šķērsojot valsts iekšējo robežu, ieved Latvijas Republikā vai izved no tās, nedeklarēšanu vai nepatiesu deklarēšanu, ja skaidras naudas deklarācijas aizpildīšanu likumā noteiktajā kārtībā pieprasījusi kompetentās iestādes amatpersona, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

315.pants. Pabeigts un nepabeigts noziedzīgs nodarījums

(4) Par nozieguma mēģinājumu atzīstama apzināta darbība (bezdarbība), kas tieši vērsta uz tīšu tā izdarīšanu, ja noziegums nav izdarīts līdz galam no vainīgā gribas neatkarīgu iemeslu dēļ.

Informācija presei