VID Muitas kriminālpārvalde kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūta kriminālprocesu par zagtu zelta juvelierizstrādājumu gandrīz 15 tūkstošu latu vērtībā kontrabandu

 Publicēts: 23.04.2013.


Apakšsadaļu izvēlne

Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) Muitas kriminālpārvalde 2013.gada 19.aprīlī Ludzas rajona prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīja no Valsts policijas saņemtu kriminālprocesu par 889 gramiem zelta juvelierizstrādājumu kontrabandu. Kriminālprocess pret Igaunijas Republikas iedzīvotāju, kurš centās ievest Latvijā 889 gramus zagtu juvelierizstrādājumu, tika uzsākts 2013.gada 28.janvārī saskaņā ar Krimināllikuma 190.panta 2.daļā [1] paredzētajām noziedzīga nodarījuma pazīmēm par zelta izstrādājumu ievešanu Latvijas Republikas muitas teritorijā nelikumīgā veidā lielā apmērā.

2013.gada 23.janvārī, veicot muitas un robežkontroli vilcienā Maskava-Rīga, Valsts robežsardzes darbinieki pamanīja, ka vienam no pasažieriem - 1967.gadā dzimušam Igaunijas iedzīvotājam - ir izrakstīts Eiropas apcietinājuma orderis. Tika noskaidrots, ka Igaunijas iedzīvotājs ir izsludināts tā saucamajā „Interpola meklēšanā” par bruņotu juvelierizstrādājumu veikala aplaupīšanu Somijā, bandas sastāvā, pielietojot vardarbību  - sasienot veikala personālu un klientus un draudot ar šaujamieročiem. 

Veicot personas kratīšanu, viņa kabatās tika atrasti zelta izstrādājumi – daži gredzeni un divi zelta atlējumi. Zelta lējumi bija veidoti amatnieciski, pārkausējot vienā lējumā vairākus juvelierizstrādājumus ar visiem dārgakmeņiem. Iespējams, minētās darbības tika veiktas, lai apgrūtinātu nolaupīto juvelierizstrādājumu atpazīšanu.

Ievedot zeltlietas, minētais pasažieris to nebija deklarējis muitas amatpersonām, tādēļ minētais kriminālprocess 2013.gada 5.februārī tika nodots VID Muitas kriminālpārvaldei. Ievestā zelta svars – 889 grami, bet tā vērtība, pat amatnieciski pārkausētā veidā, pēc kompetento institūciju atzinuma ir 14 087,50 lati.

Valsts robežsardze, izpildot Somijas izrakstīto Eiropas apcietinājuma orderi, aizturēja  Igaunijas iedzīvotāju, savukārt VID Muitas kriminālpārvalde papildus lūdza tiesai piemērot drošības līdzekli – apcietinājumu Latvijā ierosinātā kriminālprocesa ietvaros, un 2013.gada 11.aprīlī ar Rīgas Ziemeļu rajona tiesas izmeklēšanas tiesneša lēmumu Igaunijas iedzīvotājam tika piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums.

Pēc notiesāšanas Latvijā par zelta juvelierizstrādājumu kontrabandu (saskaņā ar Krimināllikuma 190.panta 2.daļu) minētā persona tiks izdota Somijai, kur pret to ierosināts kriminālprocess par laupīšanu, bet zeltlietas kā lietiskais pierādījums tiks nodotas Somijai pievienošanai kriminālprocesam par laupīšanu.

Ja iedzīvotāju rīcībā ir informācija par iespējamiem kontrabandas gadījumiem, VID aicina iedzīvotājus ziņot, zvanot uz diennakts bezmaksas uzticības tālruni 80009070, izvēloties tēmu „Kontrabanda”. Iedzīvotāji tiks savienoti ar VID muitas iestāžu Nacionālo kontaktpunktu, kur 24 stundas diennaktī VID darbinieks uzklausa iedzīvotāju sniegto informāciju. Informācijas sniedzējam ir tiesības saglabāt anonimitāti.

23.04.2013.

Informāciju sagatavoja: VID Sabiedrisko attiecību daļa

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļiem pieejama šeit.


[1] 190.pants. Kontrabanda
(2) Par kontrabandu, ja tā izdarīta lielā apmērā, – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz astoņiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.


Informācija presei