VID Nodokļu un muitas policija pasta sūtījumos atklāj vairāk nekā pustonnu narkotisko vai psihotropo vielu prekursoru kontrabandu

 Publicēts: 02.05.2019. 10.46


Apakšsadaļu izvēlne

Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde 2019.gada aprīlī uzsākusi trīs kriminālprocesus par narkotisko vai psihotropo vielu izgatavošanai paredzēto izejmateriālu (prekursoru) kontrabandu.

VID Nodokļu un muitas policijas darbinieki, pārbaudot to rīcībā esošo informāciju, atklājuši vairākus narkotisko vielu izgatavošanai paredzēto izejmateriālu (prekursoru) kontrabandas gadījumus, kuros ievests ķīmisks prekursors: 1-fenil-2-propanons jeb BMK. Tas tiek izmantots narkotiskās vielas – amfetamīna un metamfetamīna – ražošanai. Viens no gadījumiem atklāts sadarbībā ar VID Muitas pārvaldi.

2019.gada aprīlī tika uzsākti trīs kriminālprocesi par 513 kg, 19,9 kg un 19,9 kg 1‑fenil‑2‑propanonu jeb BMK saturošas vielas nelikumīgu pārvietošanu pāri Latvijas robežai, izmantojot kurjerpasta pakalpojumus.

No izņemtā prekursoru daudzuma iespējams izgatavot aptuveni 300 kg amfetamīna jeb 600 000 devu, kuru aptuvenā tirgus cena ir 3,5 milj. euro.

Kriminālprocesu ietvaros tika aizturētas četras 1969., 1967., 1978. un 1984.gadā dzimušas personas. Tās atzītas par aizdomās turētām pēc Krimināllikuma 190.1 panta 2.daļas1 un 2531. panta 3.daļas2; tām piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.


  1. 190.1 pants. Preču un vielu, kuru aprite ir aizliegta vai speciāli reglamentēta, pārvietošana pāri Latvijas Republikas valsts robežai

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās vai ja tās izdarītas lielā apmērā, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

  1. 253.1 pants. Narkotisko un psihotropo vielu neatļauta izgatavošana, iegādāšanās, glabāšana, pārvadāšana un pārsūtīšana realizācijas nolūkā un neatļauta realizēšana

(3) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarījusi organizēta grupa vai ja tās izdarītas ar narkotiskajām vai psihotropajām vielām lielā apmērā, vai ja tās izraisījušas citas smagas sekas, kā arī par narkotisko vai psihotropo vielu realizāciju nepilngadīgai personai, izglītības iestādēs vai to teritorijā, restorānos, kafejnīcās, bāros, publiskās izklaides vai svētku pasākumu norises vietās — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.