VID Muitas kriminālpārvalde nosūta kriminālvajāšanas uzsākšanai kriminālprocesu par starptautiska noziedzīga narkotiku pārvadātāju grupējuma darbību

 Publicēts: 20.05.2013.


Apakšsadaļu izvēlne

Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) Muitas kriminālpārvalde 2013.gada 15.maijā Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētai prokuratūrai saskaņā ar Krimināllikuma 190.¹panta 3.daļā [1] un 253.1 panta 3.daļā [2] paredzētā noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmēm nosūtīja kriminālvajāšanas uzsākšanai 2011.gada 30.novembrī uzsāktu kriminālprocesu par narkotisko vielu pārvietošanu organizētā grupā. Par minētā noziedzīgā nodarījuma organizēšanu un atbalstīšanu ierosināts uzsākt kriminālvajāšanu pret sešām personām. Viena persona atrodas apcietinājumā, pārējām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

2013.gada 15.maijā kriminālprocess nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai pret sešām personām – 1983., 1990., 1989.gadā dzimušiem vīriešiem par minētā noziedzīgā nodarījuma organizēšanu, 1980.gadā dzimušu vīrieti par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu, kā arī 1981.gadā dzimušu vīrieti un 1984.gadā dzimušu sievieti par noziedzīgā nodarījuma atbalstīšanu.

Starptautiska noziedzīga narkotiku pārvadātāju grupējuma darbība tika apturēta, gandrīz trīs gadu garumā veicot ilgstošas operatīvās un izmeklēšanas darbības. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka 1983.gadā dzimis Latvijas Republikas pilsonis, sadarbojoties ar Nigērijas noziedzīgā grupējuma pārstāvi, kopā ar pieciem Latvijas Republikas pilsoņiem plānoja un organizēja Latvijas Republikas pilsoņu nosūtīšanu uz dažādām pasaules valstīm, lai tie veiktu narkotisko vielu pārvietošanu no Dienvidamerikas un Rietumāfrikas valstīm uz Eiropas Savienības valstīm, tajā skaitā, Latviju, Spāniju un Nīderlandi, kā arī  Malaiziju, Japānu un citām pasaules valstīm.

Kopumā laika posmā no 2011.gada 1.janvāra līdz 2012.gada aprīlim minētais grupējums organizēja 12 Latvijas Republikas pilsoņu došanos dažādos maršrutos pa visu pasauli, lai tie pārvietotu narkotiskās vielas. Astoņas no divpadsmit personām par narkotisko vielu kontrabandu lielā apmērā tika aizturētas dažādās pasaules valstīs, piemēram, Nīderlandē, Fidži Salu Republikā, Argentīnā, Spānijā, kurās personas gaida tiesas spriedumus vai jau izcieš sodu.

Kriminālprocess saskaņā ar Krimināllikuma 190.1 panta 3.daļu 2011.gada nogalē tika uzsākts, pamatojoties uz vienu no grupējuma noziedzīgās rīcības epizodēm, kad 2011.gada oktobrī tika izplānots un organizēts Latvijas Republikas pilsoņa ceļojums ar mērķi iegādāties un nogādāt Fidži Salu Republikā sevišķi bīstamu narkotisko vielu - metamfetamīnu.

Brīdī, kad nesaskaņu dēļ starp organizētās grupas dalībniekiem čemodāns ar metamfetamīnu tika atstāts vienā no Francijas lidostām, VID Muitas kriminālpārvalde, īstenojot operatīvās darbības pasākumus, informēja Francijas tiesībsargājošās iestādes par minēto faktu un konkrētu narkotiskās vielas atrašanās vietu. Pateicoties VID Muitas kriminālpārvaldes sniegtajai informācijai, Francijā par minēto noziedzīgo nodarījumu tika uzsākts kriminālprocess.

Lai atklātu minēto starptautisko noziedzīgo grupējumu, VID Muitas kriminālpārvalde kriminālprocesa ietvaros sadarbojās ar Eiropolu, Eurojust un vairāku Eiropas Savienības valstu tiesību aizsardzības iestādēm.

Tiesiskās sadarbības ietvaros no Francijas tika pieprasīts un pārņemts uzsāktais kriminālprocess ar lietiskajiem pierādījumiem – pusotru kilogramu (1534,436 gramiem) ļoti stipras iedarbības narkotiskās vielas – metamfetamīna, kura vērtība Eiropas „melnajā tirgū” ir aptuveni 109 200 eiro.

Uzsāktā kriminālprocesa ietvaros Rīgā tika veiktas astoņas kratīšanas iesaistīto personu dzīvesvietās. Par narkotisko vielu pārvietošanas organizēšanu tika aizturēti deviņi Latvijas pilsoņi vecumā no 20 līdz 65 gadiem, tostarp divas sievietes. Narkotisko vielu pārvietošanas organizētājam, 1983.gadā dzimušajam Latvijas pilsonim, Rīgas Ziemeļu rajona tiesa piemēroja drošības līdzekli – apcietinājumu, kur minētā persona atrodas arī pašlaik, savukārt pārējām personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

VID Muitas kriminālpārvalde atkārtoti brīdina par šobrīd aktuālu tendenci  - gados jaunu pilsoņu vervēšanu narkotisko vielu kontrabandai uz dažādām pasaules valstīm. Cerot uz savu finansiālo problēmu atrisināšanu, saskaņā ar VID Muitas kriminālpārvaldes rīcībā esošo informāciju, 40 Latvijas valstspiederīgie par narkotisko (psihotropo) vielu kontrabandu ir nokļuvuši apcietinājumā dažādās pasaules valstīs, piemēram, Nīderlandē, Fidži Salu Republikā, Argentīnā, Spānijā, kur dažās no tām paredzētais sods par minēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu ir mūža ieslodzījums vai pat nāves sods. Taču aizturēto narkokurjeru skaits, visticamāk, ir vēl lielāks, jo informācija par personas aizturēšanu tiek nodota Latvijas tiesībsargājošām iestādēm tikai pēc aizturētās personas izteikta lūguma.

20.05.2013.

Fotogrāfijas pieejamas šeit.

Informāciju sagatavoja: VID Sabiedrisko attiecību daļa

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļiem pieejama šeit


[1]190.1 pants. Preču un vielu, kuru aprite ir aizliegta vai speciāli reglamentēta, pārvietošana pāri Latvijas Republikas valsts robežai
(3) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarījusi organizēta grupa, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem, atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

[2] 253.1 pants. Narkotisko un psihotropo vielu neatļauta izgatavošana, iegādāšanās, glabāšana, pārvadāšana un pārsūtīšana realizācijas nolūkā un neatļauta realizēšana
(3) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarījusi organizēta grupa vai ja tās izdarītas ar narkotiskajām vai psihotropajām vielām lielā apmērā, vai ja tās izraisījušas citas smagas sekas, kā arī par narkotisko vai psihotropo vielu realizāciju nepilngadīgai personai, izglītības iestādēs vai to teritorijā, restorānos, kafejnīcās, bāros, publiskās izklaides vai svētku pasākumu norises vietās — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.


Informācija presei