Skaidras naudas deklarēšana
Šķērsojot Latvijas Republikas valsts robežu (gan iebraucot, gan izbraucot) vietās, kur tā ir arī Eiropas Savienības ārējā robeža, jebkurai fiziskai personai ir pienākums deklarēt skaidru naudu, ja tās apmērs ir ekvivalents vai pārsniedz 10 000 eiro.
Robežšķēsošanas vietās muitas kontroles punktos, kur ir izveidota divu koridoru sistēma, persona, kurai ir pienākums deklarēt skaidru naudu, muitas robeža jāšķērso un skaidras naudas deklarācija jāiesniedz “sarkanajā koridorā”¹.
Kompetentā iestāde² ir tiesīga pieprasīt personai, kura pārvadā skaidru naudu mazāk nekā 10 000 eiro apmērā, aizpildīt skaidras naudas deklarācijas veidlapu, šķērsojot valsts ārējo robežu, ja ir norādes par to, ka skaidra nauda ir saistīta ar noziedzīgu darbību.
Jāņem vērā, ka deklarēšanas pienākums attiecas uz fizisku personu, kas pārvadā skaidru naudu neatkarīgi no tā, vai minētā persona ir naudas īpašnieks.
Piemēri skaidras naudas deklarācijas iesniegšanai robežas šķērsošanas vietā:
- fiziska persona ar 10 000 eiro, kura lido no Turcijas uz Latviju ar pārsēšanos Vācijā, iesniedz skaidras naudas deklarāciju Vācijā – tranzīta valstī, jo šajā gadījumā Vācija ir pirmais Eiropas Savienības ārējās robežas šķērsošanas punkts;
- ģimene (vīrs un sieva) ar vieglo automašīnu brauc no Krievijas uz Vāciju tranzītā caur Latviju. Sievas makā ir skaidra nauda 14 000 eiro apmērā. Ņemot vērā, ka deklarēšanas pienākums attiecas uz katru personu atsevišķi, šajā gadījumā sievai ir jāiesniedz skaidras naudas deklarācija par visu summu, ko viņa pārvieto pāri robežai (neskatoties uz to, ka, ja sadalītu skaidru naudu uz divām personām, summa būtu zem 10 000 eiro).
Fiziskai personai pēc kompetentās iestādes amatpersonas uzaicinājuma ir pienākums uzrādīt deklarēto skaidru naudu un piedalīties deklarētās skaidrās naudas kontrolē¹.
Deklarējamo skaidro naudu pārrēķina eiro, piemērojot Eiropas Centrālās bankas (ECB) valūtas maiņas kursu, kurš publicēts katra mēneša priekšpēdējā trešdienā un tiek izmantots visu nākamo mēnesi.
Savukārt, ja attiecībā uz konkrēto ārvalstu valūtu nav ECB publicētā eiro atsauces kursa, izmanto pasaules finanšu tirgus atzīta finanšu informācijas sniedzēja periodiskajā izdevumā vai tā tīmekļvietnē publicēto jaunāko valūtas tirgus kursu attiecībā pret eiro.
Informācija par publicētiem ārvalstu valūtu kursiem pret eiro ir pieejama šeit.
¹ Prasība stājas spēkā 2023.gada 16.maijā.
² Kompetentā iestāde ir Valsts ieņēmumu dienests. Latvijas Republikas robežas šķērsošanas vietās, kur nav izveidoti muitas kontroles punkti, kompetentās iestādes funkcijas pilda Valsts robežsardze.
Ievērībai!
Atbilstoši Eiropas Savienības noteiktajām sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju ir aizliegts izvest uz minētajām valstīm jebkurā Eiropas Savienības dalībvalsts oficiālajā valūtā denominētas banknotes. Aizliegumu nepiemēro, ja skaidra nauda samērīgā apmērā tiek izvesta tikai personīgo ceļojuma vajadzību nodrošināšanai vai diplomātisku vajadzību nodrošināšanai.
Izmantošanai komerciālos nolūkos vai nodošanai citām personām Eiropas Savienības dalībvalstu oficiālo valūtu banknotes – eiro, Bulgārijas levas, Čehijas kronas, Dānijas kronas, Horvātijas kunas, Polijas zlotus, Rumānijas lejas, Ungārijas forintus un Zviedrijas kronas – izvest ir aizliegts.