Jautājumu kategorija
VSAOI

Atbilde:
Kapitālsabiedrības valdes loceklis uzskatāms par darba ņēmēju, un no valdes locekļa domājamā ienākuma, kas nav mazāks par minimālo mēneša darba algu (2023.gadā ir 620 eiro mēnesī), jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās un jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Atbilde:
Kapitālsabiedrības valdes loceklis uzskatāms par darba ņēmēju, un no valdes locekļa domājamā ienākuma, kas nav mazāks par minimālo mēneša darba algu (2023. gadā ir 620 eiro mēnesī), jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās un jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Atbilde:
Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas katru mēnesi no darba ņēmēja ienākumiem veic darba devējs. Darba devējs darba ņēmēja valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu daļu (10,50 %) ietur no darbiniekam aprēķinātās darba algas. Savukārt darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu daļu (23,59 %) veic no saviem līdzekļiem.

Atbilde:
Darba devējs iemaksā vienotajā nodokļu kontā obligātās iemaksas (gan darba devēja, gan darba ņēmēja daļu) par katru darba ņēmēju reizi mēnesī līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša 23.datumam.

Atbilde:
Ja konkrētajā mēnesī izpildās kritērijs par apgrozījumu un nav neviena darba ņēmēja, par kuru veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no objekta vismaz minimālās algas apmērā, tad valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par valdes locekli jāveic no objekta, kas nav mazāks par minimālo algu.

Atbilde:
Ja nokavēta algota darba ienākumu izmaksa, darba devēja pienākums ir veikt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par aprēķinātajiem darba ienākumiem termiņā, kādā tās būtu jāveic, ja darba ienākumi būtu izmaksāti savlaicīgi.

Atbilde:
Persona, kura ir noslēgusi uzņēmuma, graudniecības vai pārvadājuma līgumu un nav reģistrējusies kā saimnieciskajā darbībā gūtā ienākuma nodokļa maksātāja, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veic kā darba ņēmējs vispārējā kārtībā ar darba devēja starpniecību.

Atbilde:
Darba devējs precizē darba devēja ziņojumus par to nodarbinātības periodu, kas ir noteikts tiesas lēmumā. Darba devēja ziņojumā deklarē papildus aprēķināto ienākumu 4.ailē un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 5.ailē, aizpildot attiecīgi arī 10.aili, kurā norāda obligāto iemaksu veikšanas datumu (par to taksācijas periodu, kad tika izmaksāti papildu aprēķinātie ienākumi). Ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli no papildus izmaksātajiem ienākumiem deklarē darba devēja ziņojuma sarakstā “Personas, kuras nav obligāti sociāli apdrošināmas” par to taksācijas periodu, kad izmaksāts ienākums. Attiecīgi ir jāiesniedz precizēts paziņojums par fiziskajām personām izmaksātajām summām par to taksācijas periodu, par kuru ir aprēķināti precizētie darba ienākumi.

Atbilde:
Latvijā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par darba ņēmējiem veic ar darba devēja starpniecību, tādēļ sociālās iemaksas veiks Lietuvas uzņēmums, reģistrējoties Latvijas Valsts ieņēmumu dienestā kā darba devējs.

Ja darba devējs ar darba ņēmēju vienosies par to, ka darba ņēmējs pats veiks sociālās iemaksas, tad darbinieks tās veiks iekšzemes darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka – statusā.

Jautājums:
Kur veicamas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, ja fiziskā persona, kuras dzīvesvieta ir Latvijā, noslēgusi darba līgumu ar Gruzijā reģistrētu darba devēju,
vienojoties ar ārvalstu (Gruzijas) darba devēju, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veiks fiziskā persona, un darbs tiek izpildīts Latvijā?

Atbilde:
Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas Latvijā veic darba ņēmējs.