Saņemot ziņu no Latvijas Pasta,  kurjerpasta vai eksprespasta (turpmāk – piegādātāja) ar norādi “Muitojams sūtījums”, privātpersona var izvēlēties, kā nokārtot muitas formalitātes pasta sūtījumam:

  1. pati aizpildīt un iesniegt vienkāršoto Importa muitas deklarāciju pasta sūtījumiem, pieslēdzoties EDS.  Šo deklarāciju var iesniegt, ja sūtījumā ir preces, kuru kopējā vērtība nepārsniedz 1000 eiro, svars nepārsniedz 1000 kg un preces ir atrodamas preču klasifikatorā (nospiežot uz “Izvēlēties preci no klasifikatora” vai laukā “Preces apraksts”, meklējot pēc ievadīta teksta); 
  2. pati aizpildīt un iesniegt standarta Importa muitas deklarāciju Elektroniskajā muitas datu apstrādes sistēmā (EMDAS), pieslēdzoties EDS. Šī deklarācija jāiesniedz, ja sūtījumā esošās preces nav atrodamas klasifikatorā, to vērtība pārsniedz 1000 eiro vai svars pārsniedz 1000 kg;
  3. pilnvarot piegādātāju kārtot muitas formalitātes (maksas pakalpojums) saskaņā ar tā nosacījumiem (piemēram, skatiet informāciju Latvijas Pasta mājaslapā);
  4. pilnvarot pārstāvi muitā, kas sniedz ar muitas formalitāšu nokārtošanu saistītus pakalpojumus, piemēram, muitas brokeri (maksas pakalpojums).

Piegādātāju sagatavotajā ziņā par muitojamo sūtījumu ir norādīta informācija, kas nepieciešama, lai noformētu vienkāršoto Importa muitas deklarāciju pasta sūtījumiem – numurs (pasta sūtījuma numurs vai izsekošanas numurs/Tracking number), Pagaidu uzglabāšanas deklarācijas (PUD) numurs, PUD preces kārtas numurs, svars.

Īss ceļvedis deklarācijas aizpildīšanā:

Par katru no trešajām valstīm saņemto sūtījumu jāiesniedz atsevišķa Importa muitas deklarācija pasta sūtījumiem. Tas nozīmē, ka pat tajos gadījumos, ja Jūs vienā laikā saņemat vairākus sūtījumus ar vienādām precēm (piemēram, uztura bagātinātājus) no viena un tā paša nosūtītāja (piemēram, no “iHerb”), par katru sūtījumu ir jāaizpilda un jāsniedz atsevišķa deklarācija.

Sūtījums Jums tiks piegādāts vai izsniegts tikai pēc muitas formalitāšu nokārtošanas – muitas deklarācijas noformēšanas (deklarācijas statusam ir jābūt Preces izlaistas) un nodokļu samaksas.

Latvijas Pasts maza izmēra sūtījumus piegādās Jūsu pastkastītē, bet par lielāka izmēra sūtījumu saņemšanu pasta nodaļā Jūs informēs. Dodieties uz savu pasta nodaļu pēc sūtījuma tikai tad, kad esat saņēmis ziņu no Latvijas Pasta.

Ja sūtījumu piegādā kurjerpasts vai eksprespasts, pēc muitas formalitāšu nokārtošanas Jums jāsazinās ar piegādātāju, lai vienotos par sūtījuma saņemšanas laiku un vietu.

Kā saņemt sūtījumu
Vizuālis "Kā saņemt sūtījumu no valsts ārpus ES?"