Kādiem auto piemēro tūlītējas pārdošanas liegumu

Iedzīvotāji, kas CSDD reģistrē auto, kurš iegādāts citā Eiropas Savienības valstī, to pēc reģistrēšanas CSDD 30 dienas nevarēs pārdot tālāk, ja iegādātais auto atbilst šādiem kritērijiem:

  • auto izlaiduma gads ir šis gads vai pieci iepriekšējie gadi
  • auto kategorija ir M1 un M1G jeb auto, kuros ir ne vairāk kā 8 pasažieru sēdvietas un nav stāvvietu, vai N1 un N1G jeb auto, kuri nepārsniedz 3,5 tonnas. Auto kategoriju var apskatīt tā reģistrācijas apliecības “J” sadaļā. Detalizēti kategorijas definētas šajā regulā.
  • auto tiek pirmo reizi reģistrēts Latvijā vai arī tas jau ir bijis reģistrēts Latvijā, tad atkāroti iegādās citā Eiropas Savienības dalībvalstī un tad tiek atkal atkārtoti reģistrēts Latvijā

Kāpēc nepieciešams tūlītējas pārdošanas liegums

Liegums nepieciešams ēnu ekonomikas apkarošanai lietotu auto tirgū. Latvijā un arī citās ES valstīs uzņēmēji automobiļu pirmreizējā reģistrācijā Latvijā kā starpniekus mēdz iesaistīt iedzīvotājus – fiziskās personas. Tādējādi uzņēmēji cenšas slēpt patiesos ienākumus un izvairās no pievienotās vērtības nodokļa maksāšanas.

Nekļūstiet par krāpnieku upuri – neiesaistieties pārkāpumā!

Iedzīvotājiem, pērkot auto, jāpārliecinās, vai pirkuma līgumā ir norādīta patiesa informācija. Ja auto iegāde notiek Latvijā, tad arī līgums ir jāslēdz ar pārdevēju Latvijā, nevis ar kādu nezināmu personu ārvalstīs. Parakstot viltotu līgumu, kurā norādīts, ka auto pirkts ārzemēs, fiziskā perona kļūst par līdzdalībnieku noziegumā, par kuru pienākas sods gan pircējam, gan pārdevējam.

Tāpat, lai pasargātu savas patērētāja tiesības, ir jāizvairās no maksājumiem skaidrā naudā. Jāatceras, ka Latvijā ir aizliegts veikt darījumu skaidrā naudā virs 7200 eiro. Tādējādi, pērkot auto, kas ir dārgāks par  7200 eiro, par pārsniegumu  obligāti ir jānorēķinās ar bankas pārskaitījumu. 

Pārdošanas lieguma atcelšana

Ja iedzīvotājs auto ir iegādājies savām vajadzībām, pārdošanas liegums auto lietošanu neietekmēs un lielākajā daļā gadījumu CSDD reģistrētais liegums pēc 30 dienām automātiski tiks dzēsts.

Atsevišķos gadījumos VID iedzīvotājam lūgs sniegt paskaidrojumu un papildu informāciju par auto iegādes apstākļiem. Ja 30 dienu laikā pieprasīto informāciju VID nesaņems, lieguma darbība tiks pagarināta un iedzīvotājs saņems arī atbilstošu VID lēmumu. Šādā gadījumā VID liegumu dzēsīs pēc pieprasītās informācijas saņemšanas un izvērtēšanas.

Kontaktinformācija

Par Jūsu auto reģistrētā CSDD lieguma atcelšanu ar Valsts ieņēmumu dienestu var sazināties elektroniski, rakstot uz e-pasta adresi VID.Auto@vid.gov.lv