Ievērībai! Aicinām uzņēmējus, kuri importē OIM preces, muitošanas speciālistus (brokerus) un citus interesentus 2025. gada 7. maijā uz semināru par OIM aktualitātēm.

No 2026. gada 1. janvāra  OIM preces ES muitas teritorijā varēs importēt tikai atzītais OIM deklarētājs, tādējādi importētājiem, kuri pēc 2026. gada 1. janvāra plāno importēt OIM preces, ir jāiegūst atzītā OIM deklarētāja statuss. Atzītā OIM deklarētāja statuss ir derīgs visā ES.

2025. gada 31. martā darbību uzsāks OIM Deklarētāju portāls, kurā OIM preču importētāji vai to netiešie muitas pārstāvji varēs iesniegt pieteikumu atzītā OIM deklarētāja statusa saņemšanai. Piekļuve Eiropas Komisijas izstrādātajam OIM Deklarētāju portālam tiks nodrošināta, izmantojot Elektroniskās deklarēšanas sistēmu.

Eiropas Komisija ir apņēmusies vienkāršot OIM piemērošanu, tostarp, noteikt de minimis jeb minimālā apjoma robežvērtību 50 tonnu masas apmērā.  Tas nozīmē, ka OIM pienākumi attieksies uz tādiem OIM preču importētājiem, kuri kalendārajā gadā importēs vairāk nekā 50 tonnas OIM preču. Tomēr šis vienkāršojums neattieksies uz elektroenerģijas un ūdeņraža importētājiem.

Ņemot vērā minēto, aicinām no šī gada 31. marta iesniegt pieteikumus atzītā OIM deklarētāja statusa saņemšanai tos uzņēmumus, kuru plānotais OIM preču importa apjoms gadā pārsniegs 50 tonnas. Plānotais pieteikuma izskatīšanas termiņš ir 120 dienas. 

Plašāku informāciju par pieteikuma aizpildīšanu aicinām skatīt informatīvajā materiālā:

Savukārt uzņēmumus, kuru plānotais OIM preču imports gadā nepārsniegs 50 tonnas, aicinām nogaidīt līdz 2025. gada vasaras beigām, kad Eiropas Komisija paredz vienkāršojumu spēkā stāšanos.

Statusa iegūšanas galvenie nosacījumi:

  • pieteikuma iesniedzējs veic uzņēmējdarbību ES dalībvalstī;
  • pieteikuma iesniedzējam nav nenokārtotu nodokļu parādu, nav nopietnu vai atkārtotu muitas vai nodokļu tiesību aktu pārkāpumu piecu gadu laikā;
  • pieteikuma iesniedzējs ir ievērojis OIM regulas noteikumus, piemēram, pārejas periodā ir ziņojis prasītajā veidā.

Detalizētāk kritērijus OIM deklarētāja statusa saņemšanai aicinām skatīt Regulas (ES) 2023/956  5. un 17. pantā, kā arī Regulas (ES) 2025/486 9. un 10. pantā.

OIM Deklarētāju portāla piekļuves tiesību nodrošināšana EDS tiks aktivizēta 2025. gada 31. martā.

OIM Deklarētāju portālu izmanto šādām darbībām[1]:

  1. pieteikumu iesniegšanai atzītā OIM deklarētāja statusa saņemšanai un atsaukšanai;
  2. OIM deklarāciju iesniegšanai;
  3. paziņojumiem un saziņai saistībā ar OIM pienākumiem, tostarp OIM deklarēšanas pārvaldību.

Lai iegūtu piekļuves tiesības OIM Deklarētāju portālam, ir jāveic viena no šīm darbībām:

  • uzņēmuma Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (turpmāk – EDS) tiesību pārvaldniekam vai fiziskajai personai ir jāizdara atbilstoša atzīme EDS lietotāja tiesību iestatījumos,
  • vai arī, ja EDS nav noteikts tiesību pārvaldnieks vai tam nav piešķirtas vienpersoniskas pārstāvniecības tiesības, ir jāaizpilda iesniegums:  

Aizpildīto iesniegumu iesniedz Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldei:

  • EDS sadaļā “Dokumenti”, izvēloties kategoriju “No veidlapas” – “Informācija VID Muitas pārvaldei”,  
  • vai ar drošu elektronisko parakstu (eParakstu) parakstīto datni nosūta uz e-pasta adresi MP.lietvediba@vid.gov.lv.

Kad piekļuves tiesības ir nodrošinātas, pieslēgšanās OIM Deklarētāju portālam notiek, izmantojot EDS autentifikācijas lapā VID EDS Elektroniskās deklarēšanas sistēma pieejamo izvēlni “Pieslēgties Eiropas informācijas sistēmām” – “Oglekļa ievedkorekcijas mehānisms – Deklarētāju portāls (CBAM Declarants Portal) un izpildot OIM Deklarētāju portāla piekļuves ceļvedī norādītās darbības.


[1] Komisijas 2024. gada 18. decembra Īstenošanas regulas (ES) 2024/3210, ar ko paredz noteikumus par Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2023/956 piemērošanu attiecībā uz OIM reģistru, 9.pant