Iedzīvotāju ienākuma nodokli maksā no ienākuma par kapitāla pieaugumu. Kapitāla pieaugums ir peļņa, ko saņem, atsavinot (pārdodot)  kapitāla aktīvu, piemēram, nekustamo īpašumu, akcijas, kapitāla daļas, virtuālo valūtu (kriptovalūtu) u. c. Peļņu aprēķina, no atsavināšanas (pārdošanas) cenas atņemot iegādes vērtību un ieguldījumus, kas veikti kapitāla aktīvā tā turēšanas laikā.

No 2025. gada 1. janvāra iedzīvotāju ienākuma nodoklis par ienākumiem no kapitāla pieauguma ir 25,5 % (iepriekš bija 20 %).

Kapitāla pieaugums no virtuālās valūtas (kriptovalūtas) ir peļņa, ko iegūst, pārdodot šo valūtu. To aprēķina, no pārdošanas cenas atņemot sākotnējo iegādes vērtību.

Kapitāla aktīvi ir:

Pirms nekustamā īpašuma pārdošanas aicinām konsultēties VID.

Pārdodot vai citādi atsavinot nekustamo īpašumu, personai, iespējams, būs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis no kapitāla pieauguma.
Pirms darījuma veikšanas aicinām konsultēties ar VID, lai noskaidrotu iespējamā nodokļa apmēru, aprēķināšanas kārtību un samaksas termiņu. 

Pakalpojums VPVKAC!

Pakalpojums “Attālinātais ierēdnis” ir pieejams visos valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros (VPVKAC). Klientu apkalpošanas centros iespējams pieteikt attālinātu, personalizētu konsultāciju iedzīvotājiem (fiziskām personām) ar Valsts ieņēmumu dienesta speciālistu par kapitāla pieaugumu situācijās, kad tiek pārdots vai kā citādi jaunam īpašniekam nodots personīgais nekustamais īpašums.
Pieteikties konsultācijai var, sazinoties ar konkrētajiem klientu apkalpošanas centriem 
PakalpojumuCentri.lv

Deklarāciju par ienākumu no kapitāla pieauguma aicinām iesniegt Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).
Lai atvieglotu iesniegšanas procesu, EDS ir pieejams palīgrīks – vednis “Pārskata perioda deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma – DK veidlapas aizpildīšanai”. 
Vedni var atrast “EDS” – “Izveidot jaunu dokumentu”  – “No veidlapas” – “Pēc dokumentu grupas” – “Iedzīvotāju ienākuma nodokļa dokumenti” – “Pārskata perioda deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma- DK veidlapa” – “Aizpildīt ar vedni taksācijas periodam, sākot no 01.01.2018.”

Plašāka informācija pieejama šeit:

Iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā, ja ienākums tiek gūts, atsavinot (pārdodot) nekustamo īpašumu, kas:

  • īpašumā ir vairāk nekā 60 mēnešus (kopš tā reģistrācijas zemesgrāmatā) un pēdējo 60 mēnešu laikā līdz nekustamā īpašuma pārdošanas līguma noslēgšanas dienai vismaz 12 mēnešus pēc kārtas bija deklarētā dzīvesvieta (kas nav deklarēta kā maksātāja papildu adrese);
  • īpašumā ir ilgāk par 60 mēnešiem (kopš reģistrācijas zemesgrāmatā) un pēdējo 60 mēnešu laikā līdz tā atsavināšanai (pārdošanai) bija vienīgais īpašums, kas reģistrēts zemesgrāmatā
  • ir vienīgais zemesgrāmatā reģistrētais nekustamais īpašums un gūtais ienākums 12 mēnešu laikā pirms vai pēc tā pārdošanas tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā;

Ja persona 2024. gada 15. decembrī pārdod savu vienīgo nekustamo īpašumu, kas bijis īpašumā mazāk par 60 mēnešiem, un 12 mēnešu laikā pēc pārdošanas neiegulda saņemto naudu citā funkcionāli līdzīgā īpašumā, tad tiek uzskatīts, ka 2025. gada 15. decembrī persona ir guvusi ienākumu no šī īpašuma pārdošanas. Tādā gadījumā jāiesniedz deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma un jāsamaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

  • radies saistībā ar mantas sadali laulības šķiršanas gadījumā, ja vismaz 12 mēnešus pēc kārtas līdz atsavināšanas (pārdošanas) līguma noslēgšanas dienai ir bijis abu laulāto deklarētā dzīvesvieta (kas nav deklarēta kā papildu adrese);
  • pēc lietošanas mērķa ir lauksaimniecības zeme, ja izpildīti abi nosacījumi: 
    1) zemi iegādājas zemnieku saimniecības īpašnieks, komercsabiedrība, individuālais komersants, zemnieku saimniecība, VID reģistrēts saimnieciskās darbības veicējs vai Latvijas zemes fonds;
    2) pēdējo trīs gadu laikā vismaz vienā gadā vairāk nekā pusi no lauksaimniecības zemes pircēja saimnieciskās darbības ieņēmumiem (bet ne mazāk kā 3000 eiro gadā) veido ieņēmumi no lauksaimnieciskās darbības, vai arī pircējs saņem valsts vai Eiropas Savienības atbalsta maksājumus lauksaimniecībai un lauku attīstībai kā jaunais lauksaimnieks;
  • atsavināts (pārdots) Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumā noteiktajā kārtībā, ja: 
    1) īpašums ir fiziskās personas īpašumā vismaz 60 mēnešus (no dienas, kad tas ir reģistrēts zemesgrāmatā) vai
    2) iegūto ienākumu 12 mēnešu laikā pēc īpašuma atsavināšanas (pārdošanas) iegulda funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā;

Lai atbilstu nosacījumam par 60 mēnešu periodu un ienākums no nekustamā īpašuma pārdošanas nebūtu apliekams ar nodokli, ir svarīgi, lai īpašums tiktu savlaicīgi ierakstīts zemesgrāmatā.

Ja, atsavinot (pārdodot) kapitāla aktīvu, tostarp nekustamo īpašumu, rodas zaudējumi (rezultātu aprēķina no pārdošanas cenas atņemot iegādes vērtību un ieguldījumus, kas veikti tā uzlabošanai turēšanas laikā), iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā un nav jādeklarē deklarācijā par ienākumu no kapitāla pieauguma un gada ienākumu deklarācijā.

Deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma iesniegšanas termiņš ir atkarīgs no ceturksnī gūtā ienākuma apmēra:

  • ja personas (rezidenta) kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem ceturksnī pārsniedz 1000 eiro, deklarācija par ienākumu no kapitāla jāiesniedz līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15. datumam.  Aprēķinātā nodokļa summa jāiemaksā vienotajā nodokļu kontā līdz tā mēneša 23. datumam, kurā tika iesniegta deklarācija;
  • ja personas kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem ceturksnī nepārsniedz 1000 eiro, deklarācija jāiesniedz līdz nākamā gada 15. janvārim. Aprēķinātā nodokļa summa jāiemaksā vienotajā nodokļu kontā līdz 23. janvārim.

Ministru kabineta noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību ir pieejami šeit.

Deklarāciju par ienākumu no kapitāla pieaugumu aicinām iesniegt Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Ir palīgrīks – vednis, kas palīdz izprast, kāda informācija ir nepieciešama kapitāla aktīvu darījumu deklarēšanai. Šis vednis soli pa solim palīdz aizpildīt deklarāciju, atbildot uz jautājumiem un ievadot nepieciešamos datus.

Vednis ir pieejams EDS sadaļā “Dokumenti”, secīgi izvēloties:

  • “Izveidot jaunu dokumentu”;
  • “Iedzīvotāju ienākuma nodokļa dokumenti”;
  • “Pārskata perioda deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma - DK veidlapa”;
  • “Aizpildīt ar vedni taksācijas periodam, sākot no 01.01.2018”. 

Tomēr jāatceras, ka vednī ievadītā un saglabātā informācija netiek uzskatīta par iesniegtu VID un nav juridiski saistoša, t. i., EDS ir jāiesniedz deklarācija.

Deklarāciju par ienākumu no kapitāla pieaugumu var iesniegt arī klātienē jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā, iepriekš pierakstoties.                                                         
Deklarācijas veidlapa par ienākumu no kapitāla pieauguma ir pieejama šeit.

Samaksas termiņi

Deklarācijā par ienākumu no kapitāla pieauguma aprēķinātā nodokļa summa:

  • par ceturksni jāiemaksā vienotajā nodokļu kontā līdz tā mēneša 23. datumam, kurā iesniegta deklarācija;
  • par gadu jāiemaksā vienotajā nodokļu kontā līdz nākama gada 23. janvārim.

Samaksas kārtība

Nodokli ērti var samaksāt EDS sadaļā "Maksājumi" vai arī veikt maksājumu no savas internetbankas uz vienoto nodokļu kontu:             
saņēmējs: Valsts budžets (VID), reģistrācijas Nr. 90000010008
Konta numurs: LV33TREL1060000300000

Par nesamaksāto nodokļa summu tiek aprēķināta nokavējuma nauda – 0,05% no parāda par katru kavējuma dienu. Ja nodoklis netiek samaksāts laikā, personai var tikt piemērota administratīvā atbildība.