Lai stiprinātu cīņu ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un mazinātu noziedzīgi iegūtas skaidras naudas pārvietošanas pāri Latvijas Republikas un visas Eiropas Savienības ārējai robežai, ir noteiktas prasības deklarēt skaidru naudu, ja tās apmērs ir 10 000 eiro un vairāk (pārrēķinot jebkurā valūtā).  Taču šīs prasības ir atšķirīgas atkarībā no tā, vai persona ar skaidru naudu šķērso Eiropas Savienības ārējo robežu (piemēram, robežu ar Krieviju un Baltkrieviju), vai arī ceļo pa Eiropas Savienību (piemēram, no Latvijas uz/no Lietuvas, Igaunijas, Zviedrijas).

  • Ja dodies ārpus Eiropas Savienības,vai ieceļo no trešajām valstīm Eiropas Savienībā, Tev ir pienākums uz robežas deklarēt skaidru naudu, kuras summa ir 10 000 eiro un vairāk. Ja ir pazīmes par iespējamām personas nelikumīgām darbībām, kompetentā iestāde ir tiesīga pieprasīt personai deklarēt skaidru naudu, ja persona pārvadā skaidru naudu mazāk nekā 10 000 eiro apmērā.

Jautājumu vai neskaidrību gadījumā iedzīvotāji var zvanīt arī uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000 (zvanot no ārvalstīm: +37167120000), izvēloties tēmu „Muita”, kā arī konsultēties visos VID muitas kontroles punktos Latvijā.

Ievērībai!  

Atbilstoši Eiropas Savienības noteiktajām sankcijām ir aizliegts izvest uz Krieviju un Baltkrieviju jebkurā Eiropas Savienības dalībvalsts oficiālajā valūtā denominētas banknotes. Aizliegumu nepiemēro, ja skaidra nauda samērīgā apmērā tiek izvesta tikai personīgo ceļojuma vajadzību nodrošināšanai vai diplomātisku vajadzību nodrošināšanai. Izmantošanai komerciālos nolūkos vai nodošanai citām personām Eiropas Savienības dalībvalstu oficiālo valūtu banknotes – eiro, Bulgārijas levas, Čehijas kronas, Dānijas kronas, Horvātijas kunas, Polijas zlotus, Rumānijas lejas, Ungārijas forintus un Zviedrijas kronas – izvest ir aizliegts.

  • Ceļojot starp Eiropas Savienības valstīm, piemēram, dodoties uz vai atgriežoties no Lietuvas, Igaunijas, Zviedrijas u.c., skaidru naudu tāpat kā līdz šim Latvijā var ievest un izvest bez ierobežojumiem. Šādā gadījumā summa 10 000 eiro vai vairāk ir jādeklarē tikai pēc VID amatpersonu pieprasījuma, t.i., gadījumā, ja uz ES iekšējās robežas notiek skaidras naudas pārbaude un amatpersona aicina aizpildīt skaidras naudas deklarāciju.

Saistītās tēmas: