Sākot ar 2025. gada 1. jūliju, mazie uzņēmēji un saimnieciskās darbības veicēji, kas atbilst noteiktiem kritērijiem, var pieteikties un izmantot īpašu reģistrācijas kārtību VID pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā. Jaunā kārtība ļauj vienkārši administrēt un samaksāt PVN. Šajā kārtībā reģistrētās personas maksā PVN tikai atsevišķos gadījumos — par saņemtajiem pakalpojumiem un/vai iepirktajām precēm, bet PVN nav jāmaksā no gūtajiem ieņēmumiem no pakalpojumu vai preču pārdošanas. Jaunās kārtības izmantošana ir brīvprātīga izvēle.

Reģistrēšanos īpašajā PVN reģistrēšanās kārtībā paredz Pievienotās vērtības nodokļa likuma 139.2 pants, kas stājās spēkā 2025. gada 1. jūlijā.

Īpašajā PVN reģistrācijas kārtībā var reģistrēties gan Latvijas, gan citas dalībvalsts nodokļa maksātāji — juridiskas un fiziskas personas (rezidenti un nerezidenti), kas veic saimniecisko darbību —, ja tie atbilst šādiem kritērijiem:

  1. preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējā vērtība jeb apgrozījums Latvijas Republikas teritorijā iepriekšējā un kārtējā kalendāra gadā nav pārsniedzis 50 000 euro;
  2. netiek sniegti pakalpojumi, kuru sniegšanas vietu nosaka pēc Pievienotās vērtības nodokļa likuma 19. panta pirmās daļas, citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu reģistrētiem nodokļa maksātājiem.

Lai Latvijas nodokļa maksātājs vai citas dalībvalsts nodokļa maksātājs reģistrētos īpašajā PVN reģistrācijas kārtībā, tam VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) jāiesniedz aizpildīts strukturēts iesniegums “Iesniegums reģistrācijai PVN īpašajā reģistrācijas kārtībā (139.² pants) vai izslēgšanai no tās”.

Iesnieguma forma VID EDS atrodama, pieslēdzoties savam profilam EDS: “Dokumenti” – “Izveidot jaunu dokumentu” – “Visi dokumenti” – “Iesniegums reģistrācijai PVN īpašajā reģistrācijas kārtībā (139.² pants) vai izslēgšanai no tās” – “Reģistrācija”.

Lēmums par reģistrāciju VID PVN maksātāju reģistrā īpašā reģistrācijas kārtībā vai reģistrācijas atteikumu tajā tiek pieņemts piecu darbdienu laikā pēc reģistrācijas iesnieguma saņemšanas.

Nereģistrēts nodokļa maksātājs tiek uzskatīts par reģistrētu VID PVN maksātāju reģistrā īpašajā kārtībā ar otro darbdienu pēc lēmuma ievietošanas VID EDS.

 

Tiem uzņēmumiem un saimnieciskās darbības veicējiem, kas izvēlēsies reģistrēties īpašajā PVN reģistrācijas kārtībā:

Ieguvumi un vienkāršojumi:

  • nav pienākuma izsniegt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) rēķinu par savu preču pārdošanu un/vai sniegtajiem pakalpojumiem, proti, pārdotās preces un/vai sniegtie pakalpojumi netiek aplikti ar PVN;
  • PVN jāmaksā tikai par pakalpojumiem, kuru sniegšanas vieta tiek noteikta saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 19. panta pirmo daļu, ja šie pakalpojumi saņemti no Eiropas Savienības (ES), trešo valstu vai trešo teritoriju nodokļa maksātājiem;
  • PVN jāmaksā tikai par preču iegādi ES teritorijā;
  • nav jāiesniedz PVN deklarācija par taksācijas periodu;
  • aprēķinātais PVN jāiemaksā valsts budžetā, iesniedzot paziņojumu par PVN samaksu.

Ierobežojumi:

  • nav tiesību atskaitīt priekšnodokli;
  • piešķirto PVN maksātāja numuru drīkst izmantot tikai, lai saņemtu pakalpojumus, kuru sniegšanas vieta tiek noteikta saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 19. panta pirmo daļu, no ES, trešo valstu vai trešo teritoriju nodokļa maksātājiem un/vai, lai veiktu preču iegādi ES teritorijā. Šo PVN numuru nevar izmantot citiem darījumiem.

Īpašajā kārtībā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs paziņojumu par PVN samaksu iesniedz līdz nākamā mēneša 20. datumam pēc mēneša, kad:

  • saņemts pakalpojums, kura sniegšanas vietu nosaka saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 19. panta pirmo daļu, no Eiropas Savienības (ES), trešās valsts vai trešās teritorijas nodokļa maksātāja;
  • veikta preču iegāde ES teritorijā.

PVN, kas aprēķināts no saņemto pakalpojumu vērtības un preču iegādes ES teritorijā, iemaksā valsts budžetā 23 dienu laikā pēc mēneša, kad:

  • saņemts pakalpojums, kura sniegšanas vietu nosaka saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 19. panta pirmo daļu;
  • veikta preču iegāde ES teritorijā.

Paziņojumu par PVN samaksu iesniedz VID elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS), pieslēdzoties savam profilam EDS: “Dokumenti” “Izveidot jaunu dokumentu” “Pēc dokumentu grupas” “Pievienotās vērtības nodokļa dokumenti” “Paziņojums par PVN samaksu”.

Paziņojuma aizpildīšanas kārtība ir noteikta Ministru kabineta 2013. gada 3. janvāra noteikumos Nr. 17 “Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai” un to 5.pielikumā ir sniegts paziņojuma veidlapas paraugs.

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, kas reģistrēts vispārīgajā PVN maksāšanas kārtībā, var mainīt reģistrācijas režīmu un pāriet uz PVN īpašo reģistrācijas kārtību mazajiem uzņēmumiem, ja ir izpildīti noteiktie kritēriji, iesniedzot strukturētu iesniegumu VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).

Iesniegums reģistrācijas maiņai jāiesniedz VID EDS, pieslēdzoties savam profilam EDS:  “Dokumenti” – “Izveidot jaunu dokumentu” – “Nodokļu maksātāju reģistrācijas un datu izmaiņu” – “Iesniegums reģistrācijai PVN īpašajā reģistrācijas kārtībā (139.² pants) vai izslēgšanai no tās” – “Paziņojums saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 73. panta 2.1 daļu par pāreju uz PVN īpašo reģistrācijas kārtību” – “Maiņa, apstiprinot, ka ir tiesības pāriet uz īpašo PVN reģistrācijas kārtību”.

Pēc iesnieguma izskatīšanas VID EDS tiks nosūtīta informācija par reģistrācijas statusa maiņu un datumu, ar kuru nodokļa maksātājs tiek reģistrēts PVN īpašajā kārtībā.

Svarīgi!

Nodokļa maksātājam, kas reģistrēts pāriet PVN īpašajā reģistrācijas kārtībā, ir šādi pienākumi:

  • 20 dienu laikā no reģistrācijas datuma iesniegt PVN deklarāciju par pēdējo taksācijas periodu. Nodokļa summa 23 dienu no reģistrācijas datuma jāiemaksā valsts budžetā;
  • 30 dienu laikā no reģistrācijas datuma iesniegt paziņojumu par PVN samaksu attiecībā uz grāmatvedības uzskaitē esošo krājumu un avansa maksājumu vērtību, pamatlīdzekļu bilances vērtību, pamatlīdzekļu izveidošanas un nepabeigtās celtniecības objektu izmaksām, par kuru nodoklis ir atskaitīts kā priekšnodoklis. Triju darbdienu laikā pēc paziņojuma par nodokļa samaksu iesniegšanas jāiemaksā nodokļa summa valsts budžetā.

Īpašajā kārtībā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, kurš vēlas pāriet uz vispārīgo PVN reģistrācijas kārtību vai kuram ir iestājies pienākums reģistrēties PVN maksātāju reģistrā vispārīgajā kārtībā, iesniedz VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) strukturētā veidā aizpildītu iesnieguma formu, pieslēdzoties savam profilam EDS: “Dokumenti” – “Izveidot jaunu dokumentu” – “Visi dokumenti” – “Iesniegums reģistrācijai PVN īpašajā reģistrācijas kārtībā (139.² pants) vai izslēgšanai no tās” – “Izslēgšana no PVN īpašās reģistrācijas kārtības (139.² pants)” – “Izslēgšana”.

Pēc tam VID EDS iesniedz aizpildītu strukturētu iesniegumu, pieslēdzoties savam profilam EDS: “Dokumenti” – “Izveidot jaunu dokumentu” – “Visi dokumenti” – “Iesniegums rezidentu PVN reģistrācijai, datu maiņai vai izslēgšanai” – “Rezidenta reģistrācija”.

Turpat VID EDS iesniedz aizpildītu strukturētu iesniegumu, pieslēdzoties savam EDS profilam: “Dokumenti” – “Izveidot jaunu dokumentu” – “Visi dokumenti” – “Iesniegums nerezidentu PVN reģistrācijai, datu maiņai vai izslēgšanai. Citas dalībvalsts nodokļu maksātāja un trešās valsts vai teritorijas nodokļu maksātāja iesniegums reģistrācijai PVN maksātāju reģistrā” – “Nerezidenta reģistrācija”.

Pienākums: pēc izslēgšanas aprēķināt PVN par periodu, kurā persona izslēgta, un iemaksāt to valsts budžetā 23 dienu laikā pēc izslēgšanas, iesniedzot paziņojumu par PVN samaksu.

VID publiskojamo datu bāzē trešā puse var pārbaudīt piešķirto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) numuru ar tā īpašo atzīmi, lai pārliecinātos par personas reģistrāciju īpašajā PVN reģistrācijas kārtībā.

Īpašā PVN reģistrācijas kārtībā nevar reģistrēties uz noteiktu laiku un nevar pieteikties izmantot Pievienotās vērtības nodokļa likuma 137. pantā noteikto īpašo nodokļa maksāšanas un priekšnodokļa atskaitīšanas kārtību (“kases principu”).

Īpašā PVN reģistrācijas kārtība ir savienojama ar mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu.

Īpašajā kārtībā reģistrētam PVN maksātājam ir pienākums pāriet uz vispārīgo PVN reģistrācijas kārtību, ja tā kalendāra gada apgrozījums sasniedz vai pārsniedz 50 000 euro. Pāreja ir obligāta arī pirms pakalpojuma sniegšanas citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī reģistrētam PVN maksātājam, ja pakalpojuma sniegšanas vieta tiek noteikta saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 19. panta pirmo daļu.