EDS piekļūstamība

 Publicēts: 04.01.2021. 16.57


Apakšsadaļu izvēlne

Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir svarīgi savas klientu pašapkalpošanās informācijas sistēmas veidot piekļūstamas ikvienam. Viena no klientu pašapkalpošanās sistēmām ir Elektroniskās deklarēšanas sistēma (EDS). Šobrīd EDS daļēji atbilst Ministru kabineta noteikumu Nr. 445 "Kārtība, kādā iestādes ievieto informāciju internetā” prasībām. Lai uzlabotu klientu pašapkalpošanās vidi, ir izstrādātas vienotas vizuālās identitātes vadlīnijas, kuras ieviešot, EDS tiks padarīta pieejamāka pēc iespējas plašam lietotāju lokam.

Teksta izmēru maiņa
 

EDS ļauj tuvināt un tālināt tekstu, nospiežot Ctrl un "+" vai "- " taustiņus. Vai arī turiet Ctrl taustiņu un ritiniet uz augšu vai uz leju ar peles rullīti. Šīs kombinācijas ļaus tīmekļvietni mainīt diapazonā 25% - 500%.

Kontrasta maiņa
 

EDS kontrastu maiņa nav paredzēta, jo izstrādātā atbilstoši EDS grafiskai identitātei.

Tomēr, veicot turpmākos EDS atjauninājumus, un ieviešot vizuālās identitātes vadlīniju vienotu vizuālo tēlu, uzlabosim lapas uztveramību un nodrošināsim kontrastu maiņu.

Navigācija ar tastatūru
 

EDS daudzviet ļauj lietotājiem pārvietoties, izmantojot tikai tastatūru. Pārvietoties pa EDS sadaļām un dokumentu ievadformām iespējams, nospiežot tabulācijas taustiņu “Tab", kas, visbiežāk, atrodas klaviatūras kreisajā pusē. Katra taustiņa nospiešanas reize pārvieto kursoru uz lapas nākošo elementu, piemēram, saitēm uz lapai būtiskām pogām. Lai aktivizētu šo elementu (t. i., "noklikšķinātu uz tā"), nospiediet taustiņu "Enter".

Cik piekļūstama ir šī tīmekļvietne?

 

Dažas sadaļas EDS var nebūt pilnībā piekļūstamas, piemēram:

izmantojot tastatūras navigāciju, atsevišķiem laukiem vizuālais fokuss nav labi redzams, kā arī nav iespējams veikt darbības ar radiopogām, pazīmju laukiem, atvērt savērstus sarakstus, un citas cilnes, kas ir attēlotas ievadformā, izvēlēties datumu kalendārā;

dokumentu ievadformām nav korekta virsrakstu hierarhija;

ievērojot EDS grafisko identitāti, dažiem tekstiem nav pietiekams krāsu kontrasts.

Kā pieprasīt saturu piekļūstamā formātā?
 

EDS nodrošina iesniegto dokumentu vai pārskatu saglabāšanu PDF formātā vai lejupielādi XML formātā.

Piekļūstamības problēmu paziņošana
 

Ja rodas kādas problēmas, kas nav uzskaitītas šajā lapā, vai arī domājat, ka mēs neatbilstam piekļūstamības prasībām, būsim pateicīgi, ja sazināsieties ar mums, rakstot uz e-pastu: ip_eds [at] vid.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuriem: 67120462; 67120464, vai nosūtot vēstuli uz adresi: Talejas iela 1, Rīga, LV-1978.

Kā mēs izvērtējām EDS piekļūstamības prasības?
 

EDS izvērtējums tika veikts, izmantojot WCAG 2.0 vadlīniju AA līmeņa rekomendācijas vienkāršotai tīmekļvietnes piekļūstamības izvērtēšanai. Skatīt pilnu informāciju par vadlīnijām angļu valodā www.w3.org/TR/WCAG20.

2020.gada 27.novembrī Valsts ieņēmumu dienesta

EDS piekļūstamības izvērtējuma kopsavilkums.
 

Ko mēs darām, lai uzlabotu piekļūstamību?

 

Jau tagad esam veikuši EDS piekļūstamības izvērtējumu un turpmāk plānojam veikt vairākus uzlabojumus, kas pašapkalpošanās sistēmu padarīs pieejamāku.

Ziņas par piekļūstamības paziņojuma sagatavošanu
 

Šis paziņojums pirmreizēji sagatavots 2020.gada 30.decembrī