Laukā 6/14, 6/15 “Preču kods (KN un TARIC)” ir jānorāda preces kods atbilstoši vienotajai Kombinētai nomenklatūrai (KN). No preces klasifikācijas ir atkarīgas muitas nodokļa likmes, kā arī citu tarifu un netarifu pasākumu piemērošana.
Preču tarifa klasifikācija Eiropas Savienībā (ES) tiek veikta saskaņā ar KN un tās ikgadējiem grozījumiem, skat. Integrētā tarifa vadības sistēmas (ITVS)
sadaļā TARIC – Nomenklatūra – Pārlūkot. Klasificējot preces, tiek ņemtas vērā attiecīgo preču objektīvās pazīmes un īpašības, tādas kā preču apraksts, uzbūve, fizikāli-ķīmiskās īpašības, paredzētais pielietojums un citi rādītāji, kā arī HS un KN skaidrojumi, Eiropas Komisijas pieņemtās regulas par atsevišķu preču klasifikāciju, ES Tiesas spriedumi un Pasaules Muitas organizācijas pieņemtie lēmumi.
Piemēram, pārtikas izstrādājumi, ko paredzēts izmantot kā uztura bagātinātājus, kas fasēti nomērītās devās un izgatavoti no miltiem, putraimiem, rupja maluma miltiem, cietes vai iesala ekstrakta, kuri minēti KN pozīcijā 1901, vai no precēm, kuras minētas pozīcijā 0401 līdz 0404, ir jāklasificē pozīcijā 2106, jo to īpašais fasēšanas veids liecina par to uztura bagātinātāja funkciju.
Precīzai preču koda noteikšanai ir nepieciešamas profesionālas zināšanas, līdz ar to jautājumos par preču klasifikāciju aicinām vērsties pie Muitas pārvaldes Muitas tarifu un maksājumu piemērošanas daļas Preču klasifikācijas nodaļas ekspertiem.
Informācija par noteiktu preču, t.sk. medikamentu, pārtikas produktu, uztura bagātinātāju u.c. importēšanas nosacījumiem un ierobežojumiem ir pieejama VID mājaslapā.
Lauks 1/11 “Papildprocedūra” pēc noklusējuma ir aizpildīts ar kodu 000 (bez atbrīvojumiem, uz preci attiecas visi nodokļi un ierobežojumi). Ja precēm ir piemērojami atvieglojumi, ar pogu [Pievienot] jāizvēlas atbilstošs papildprocedūras kods, piem., C07, ja preču sūtījuma patiesā vērtība nepārsniedz 150.00 EUR.
Laukā 4/17 “Preference”, ja par preci nav izdoti preferenciāli izcelsmes sertifikāti un nav piemērojama tarifu preferenciālā likme vai tml., jānorāda kods “100 (trešo valstu nodokļa likme)”.
Laukā 4/16 “Vērtības noteikšanas metode”, ja sūtījumā esošās preces ir pirkums, jāizvēlas kods 1 (ievesto preču darījuma vērtība). Ja preces tiek saņemtas kā dāvana, jāizvēlas kods 6 (vērtība, kuru nosaka pēc pieejamo datu metodes).
Laukā 2/3 “Uzrādītie dokumenti, sertifikāti un atļaujas, citas norādes” ar atbilstošiem pavaddokumentu kodiem ir jāpievieno dokumentu faili (poga [Pievienot failu]) saistībā ar preču pirkumu/saņemšanu.
Visbiežāk izmantojamie dokumentu kodi:
- N380 – rēķins;
- N935 - rēķins, uz kura pamata deklarē preču muitas vērtību (pasūtījuma orderis, kvīts, paypal, rēķins-proforma u.c.);
- 0340 -rēķins par transporta un citiem pakalpojumiem, kas saistīti ar preču piegādi;
- N750 -pasta sūtījuma izsekošanas numurs, ka arī aviopārvadājumu pavadzīmes numurs (waybill);
- 5999 - universālais dokumenta kods, kuru var izmantot, pievienojot jebkura cita veida pavaddokumentu, piem., paskaidrojumu, preču attēlus, specifikāciju, zāļu recepti u.c.
Pirms deklarācijas iesniegšanas laukā 2/3 ar dokumentu 5012 (muitas maksājumu apliecinoši dokumenti) ir jānorāda informācija par veidu, kādā tiks apmaksāti muitas nodokļi. Muitas nodokļus ir iespējams apmaksāt:
- ar bankas pārskaitījumu; tad laukā 2/3 jāpievieno maksājuma uzdevums vai pārskaitījuma izdruka;
- maksājot ar norēķinu karti muitas kontroles punktā POS terminālī vai attiecīgajā pasta nodaļā (Latvijas Pasta sūtījumu gadījumā);
- maksājot tiešsaistē - portālā latvija.lv.
Lai sistēma aprēķinātu muitas nodokļus, atkarībā no preces koda laukā 2/3, iespējams, būs jāievada attiecīgi dokumentu kodi, ar kuriem ir noteikti ES kopējā muitas tarifa (TARIC)pasākumi, skat. Integrētā tarifa vadības sistēmā (ITVS), izmantojot pogu [Skatīt TARIC nosacījumus].