Jautājumu kategorija
Grāmatvedība

Atbilde:

Juridiskā adrese attaisnojuma dokumentos norādāma atbilstoši komercreģistra ierakstiem.

(Komerclikuma 17.panta pirmās daļas 3.punkts un otrās daļas 3.punkts)

Atbilde:

Tā kā filiāles ir Grāmatvedības likuma subjekti, komersanta filiālei, veicot komercdarbību komersanta vārdā, grāmatvedības attaisnojuma dokumentā jānorāda šādi rekvizīti:

     1) dokumenta veida nosaukums, datums un numurs;

     2) ziņas par dokumenta autoru:

- dokumenta autora nosaukums – komersanta firma;

- komersanta reģistrācijas numurs komercreģistrā;

- komersanta juridiskā adrese;

- filiāles firma, ja tā atšķiras no komersanta firmas;

- filiāles reģistrācijas numurs komercreģistrā;

- filiāles juridiskā adrese;

     - attiecīgos gadījumos – ziņas par to, ka komersants ir likvidācijas vai maksātnespējas procesā;

3) ziņas par saimnieciskā darījuma dalībniekiem, ja tādi ir (norāda tādas pašas ziņas, kādas 2.punktā noteiktas attiecībā uz dokumenta autoru);

4) ja cits saimnieciskā darījuma dalībnieks ir fiziskā persona, kas neveic saimniecisko darbību, – vārds un uzvārds. Personas kodu (ja personai tāds piešķirts) norāda pēc šīs personas pieprasījuma vai ja tas izriet no citiem normatīvajiem aktiem;

5) saimnieciskā darījuma apraksts un vērtība naudas izteiksmē, bet normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos – arī cita informācija par saimniecisko darījumu (piemēram, daudzums, mērvienība);

6) atsevišķiem attaisnojuma dokumentu veidiem – arī citi normatīvajos aktos noteiktie obligātie rekvizīti;

7) par attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību atbildīgās personas paraksts (izņemot Grāmatvedības likuma 11.panta sestajā, septītajā un astotajā daļā minētos gadījumus).

(Grāmatvedības likuma 11.panta piektā daļa, Komerclikuma 17.pants)

Atbilde:

Par ārēju attaisnojuma dokumentu uzskatāms uzņēmumā saņemtais attaisnojuma dokuments, kura autors ir cits saimnieciskā darījuma dalībnieks, kā arī tāds dokuments, kura autors ir pašu uzņēmums, ja attaisnojuma dokuments paredzēts izsniegšanai (nosūtīšanai) citam saimnieciskā darījuma dalībniekam. Visi pārējie attaisnojuma dokumenti uzskatāmi par uzņēmuma iekšējiem attaisnojuma dokumentiem.

(Grāmatvedības likuma 11.panta trešā daļa)

Atbilde:

Ja ārvalstu saimnieciskā darījuma dalībnieka izsniegtajā attaisnojuma dokumentā (piemēram, rēķinā) nav visa darījuma iegrāmatošanai nepieciešamā informācija, šādam attaisnojuma dokumentam papildus jānoformē pašas sabiedrības sagatavots iekšējais attaisnojuma dokuments ar trūkstošo informāciju.

(Grāmatvedības likuma 8.pants, 11.panta trešā daļa)

Atbilde:

Elektroniski sagatavotā iekšējā attaisnojuma dokumentā, ja tas sagatavots elektroniskā formā, rekvizītu “paraksts” var aizstāt ar elektronisku apliecinājumu.

Ārējā attaisnojuma dokumentā, kuru uzņēmums izsniedz citam saimnieciskā darījuma dalībniekam (citam uzņēmumam vai fiziskajai personai, kas neveic saimniecisko darbību) – preces vai pakalpojuma saņēmējam – samaksāšanai (rēķinu) un šajā dokumentā minētā saimnieciskā darījuma esību pamato cits ārējs dokuments, kam ir juridisks spēks Dokumentu juridiskā spēka likuma izpratnē (piemēram, līgums).

Ārējā attaisnojuma dokumentā, kuru uzņēmums izsniedz fiziskajai personai, kas neveic saimniecisko darbību, – preces vai pakalpojuma saņēmējam – samaksāšanai (rēķinu) un šajā dokumentā minētā saimnieciskā darījuma esību pamato uzņēmuma vienošanās ar minēto fizisko personu (piemēram, tiešsaistes veikala platformas noteikumu apstiprināšana, saistības tiek nodibinātas ar mutvārdu vienošanos).

Ārējā attaisnojuma dokumentā, ja attiecīgajā dokumentā minētā saimnieciskā darījuma esību uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā apliecina dokumenta saņēmēja (uzņēmuma) par saimnieciskā darījuma veikšanu un attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību atbildīgā persona, proti:

1) dokumentā, kuru cits uzņēmums izsniedz uzņēmumam – preces vai pakalpojuma saņēmējam – samaksāšanai (rēķinu);

2) dokumentā, kuru cits uzņēmums izsniedz uzņēmumam – preces vai pakalpojuma saņēmējam – preces vai pakalpojuma pieņemšanai;

3) dokumentā, kuru pēc uzņēmuma – maksājuma pakalpojuma izmantotāja – pieprasījuma izsniedz maksājumu pakalpojumu sniedzējs (Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma izpratnē) par to, ka uzņēmuma – maksājuma pakalpojuma izmantotāja – maksājuma rīkojums ir izpildīts (piemēram, bankas maksājuma uzdevums);

4) neapliecinātā uzņēmuma – maksājuma pakalpojuma izmantotāja – konta izrakstā, kuru pēc maksājuma pakalpojuma izmantotāja pieprasījuma izsniedz maksājumu pakalpojumu sniedzējs (Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma izpratnē);

5) kases čekā, ja tas sagatavots saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas reglamentē nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtību.

(Grāmatvedības likuma 11.panta sestā, septītā un astotā daļa)

Atbilde:

Attaisnojuma dokumentam obligāti ir vismaz šādi rekvizīti:

  • dokumenta veida nosaukums;
  • dokumenta datums;
  • dokumenta numurs;
  • ziņas par dokumenta autoru:

- uzņēmumam, kas ir saimnieciskā darījuma dalībnieks, kurš savā vārdā izdod dokumentu: nosaukums (komercsabiedrībai/IK – firma), reģistrācijas numurs vai nodokļu maksātāja reģistrācijas kods;

- ja autors ir fiziskā persona, kas veic saimniecisko darbību (nav IK): vārds un uzvārds, nodokļu maksātāja reģistrācijas kods;

  • ziņas par saimnieciskā darījuma dalībniekiem, ja tādi ir:

- ziņas, kas ļauj identificēt citus saimnieciskā darījuma dalībniekus: nosaukums (komercsabiedrībai/IK – firma), reģistrācijas numurs vai nodokļu maksātāja reģistrācijas kods;

- ja cits saimnieciskā darījuma dalībnieks ir fiziskā persona, kas neveic saimniecisko darbību: vārds un uzvārds. Personas kodu (ja personai tāds piešķirts) norāda pēc šīs personas pieprasījuma vai ja tas izriet no citiem normatīvajiem aktiem;

  • saimnieciskā darījuma apraksts un vērtība naudas izteiksmē, bet normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos – arī cita informācija par saimniecisko darījumu (piemēram, daudzums, mērvienība);
  • atsevišķiem attaisnojuma dokumentu veidiem – arī citi normatīvajos aktos noteiktie obligātie dokumenta rekvizīti;
  • par attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību atbildīgās personas paraksts (izņemot likuma 11.panta sestajā, septītajā un astotajā daļā minētos gadījumus).

(Grāmatvedības likuma 11.panta piektā daļa)

Atbilde:


Personas, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā (uzskaitītas Grāmatvedības likuma 10. panta trešajā daļā)  ir atbrīvotas no grāmatvedības organizācijas dokumentu izstrādāšanas un apstiprināšanas.

(Grāmatvedības likuma 10. panta trešā daļa, 31. panta trešā daļa)

Atbilde:

Grāmatvedības politika ir viens no grāmatvedības organizācijas dokumentiem, kurā noteikti  saimniecisko darījumu, faktu, notikumu un finanšu pārskata posteņu uzskaites, novērtēšanas un norādīšanas principi, metodes un noteikumi (piemēram, pamatlīdzekļu un ieguldījuma īpašumu novērtēšanas vai nolietojuma aprēķināšanas metodes, debitoru parādu vai krājumu atlikumu novērtēšanas metodes, aizņēmuma procentu un soda naudas uzskaites un norādīšanas principi, uzkrājumu veidošanas noteikumi, metodes, kas tiek izmantotas peļņas vai zaudējumu vai naudas plūsmas norādīšanai finanšu pārskatā).

(Grāmatvedības likuma 1. panta 5. punkts, Ministru kabineta 2021. gada 21. decembra noteikumu Nr.877 „Grāmatvedības kārtošanas noteikumi” 62. punkts)

Atbilde:

Grāmatvedības organizācijas dokumenti ir dokumentu kopums, kuros noteikta kārtība, kādā uzņēmumā kārto grāmatvedības reģistrus, sagatavo attaisnojuma dokumentus un organizē to apriti, veic inventarizāciju, sagatavo gada pārskatu un citus grāmatvedības pārskatus un glabā grāmatvedības dokumentus. Šajā dokumentu kopumā iekļaujams arī grāmatvedības kontu plāns, grāmatvedības politika un citi uzņēmuma vadītāja izdotie dokumenti, kas nepieciešami uzņēmuma grāmatvedības kārtošanai. 

(Grāmatvedības likuma 1. panta 5. punkts)

Atbilde:


Uzņēmuma vadītājam ir pienākums nodrošināt grāmatvedības organizācijas dokumentu izstrādāšanu, izdošanu un tajos noteiktās kārtības ievērošanu uzņēmumā. Tātad par grāmatvedības organizācijas dokumentus izstrādāšanu, apstiprināšanu un par to saturu atbild uzņēmuma vadītājs.

(Grāmatvedības likuma 1. panta 5. punkts, 31. panta otrās daļas 1. punkts) 

Atbilde:

Ja tiek laboti attaisnojuma dokumenti vai grāmatvedības reģistri, labojumu izdara ar jaunu ierakstu, kas labo vai atsauc iepriekšējo ierakstu. Grāmatvedības reģistrus var labot, lietojot negatīvus skaitļus (storno). Kļūdainu ierakstu papīra formas grāmatvedības reģistrā vai attaisnojuma dokumentā var labot pārsvītrojot, ja tiek ievērotas Ministru kabineta 2018. gada 4. septembra noteikumu Nr. 558 "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība" prasības. 

Par attaisnojuma dokumentu labojumam var izmantot grāmatvedības izziņu, kurā ir informācija par to, kurš grāmatvedības reģistrs vai attaisnojuma dokuments ir labojams. Grāmatvedības izziņā norāda labojuma izdarīšanas datumu, iemeslu, personu, kas atļāvusi veikt labojumu, un labojamā (sākotnējā) ieraksta kārtas numuru hronoloģiskajā reģistrā.

(Ministru kabineta 2021. gada 21. decembra noteikumu Nr.877 „Grāmatvedības kārtošanas noteikumi” 22., 23., 24., un 25. punkts)

Atbilde:

Ja personai nepieciešamajiem izdevumiem tiek izsniegts skaidrās naudas avanss no uzņēmuma kases, noformējams kases izdevumu orderis.

(Ministru kabineta 2021. gada 14. septembra noteikumu Nr.625 ”Prasības kases ieņēmumu un izdevumu attaisnojuma dokumentiem un kases grāmatas kārtošanai” 2. un 4. punkts).