Jautājumu kategorija
Grāmatvedība

Atbilde:

Attiecībā uz jebkuru uzņēmējdarbību ir piemērojamas vispārējās grāmatvedību reglamentējošo normatīvo aktu prasības, proti, lai veiktu ierakstus grāmatvedības reģistros, nepieciešams grāmatvedības attaisnojuma dokuments (piemēram, rēķins), kurš apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esību. Savukārt darījuma izsekojamībai ir nepieciešams arī preču piegādes dokuments (piemēram, pavadzīme).

(Grāmatvedības likuma 8.pants, 11.panta pirmā daļa, 12.panta pirmā daļa)

Atbilde:

Lai veiktu ierakstus grāmatvedības reģistros, nepieciešams grāmatvedības attaisnojuma dokuments (piemēram, rēķins), kurš apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esību un kurā ietverti obligāti norādāmie dokumenta rekvizīti.

Savukārt Grāmatvedības likumā ir noteikta atkāpe, kad bezskaidrā naudā veikto samaksu apliecina konta izraksts, kurš ir izmantojams kā ārējs attaisnojuma dokuments darījumu atspoguļošanai grāmatvedības reģistros neatkarīgi no tā, ka konta izrakstā nav norādīti visi obligāti norādāmie dokumenta rekvizīti.

Tātad noformētais un preču/pakalpojumu pircējam nosūtītais dokuments par preču/pakalpojuma iegādi (piemēram, pircējam nosūtītais rēķins par pirkuma samaksu vai informācija par pasūtījumu) un bankas konta izraksts apliecinās nodokļu maksātāja veikto saimniecisko darījumu. Attiecīgi nodokļu maksātājs par veiktajiem saimnieciskajiem darījumiem ir tiesīgs izdarīt ierakstus grāmatvedības reģistros, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentiem, kuros ietverta informācija par darījumā iesaistīto personu, kas apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esību.

Savukārt vispārējās grāmatvedību reglamentējošo normatīvo aktu prasības nenosaka obligātās (t.sk. minimālās) prasības, kas būtu jānorāda maksājuma mērķī, veicot bezskaidras naudas norēķinus. Prasības, kas būtu jānorāda maksājuma mērķī, nodokļu maksātājs var noteikt pats.

(Grāmatvedības likuma 8.pants, 11.panta pirmā, piektā daļa un astotās daļas 4.punkts)

Atbilde:

Vispārējā kārtībā, ja samaksa par pirkumu tiek veikta bezskaidrā naudā (ar bankas starpniecību – pārskaitījums), veikto samaksu apliecina konta izraksts. Tādējādi, piemēram, uzņēmumam (internetveikalam) nav jāizsniedz pircējam cits samaksu apliecinošs dokuments, jo šajā gadījumā par darījumu apliecinošo dokumentu ir uzskatāms arī konta izraksts.

Savukārt, lai saimnieciskās darbības veicējs (internetveikals) varētu izdarīt ierakstus savos grāmatvedības reģistros par saimniecisko darījumu, dokumentu kopums (piemēram, attaisnojuma dokuments (rēķins) un samaksu apliecinošais dokuments – konta izraksts) apliecinās tā veikto saimniecisko darījumu.

(Grāmatvedības likuma 8.pants, 11.panta pirmā daļa un astotās daļas 4.punkts)

Atbilde:

Par ārpus pastāvīgās darbības vietas (struktūrvienības) sniegtajiem pakalpojumiem ir jāizsniedz numurēta un Valsts ieņēmumu dienestā reģistrēta kvīts pēc darījuma
partnera pieprasījuma.

Par pastāvīgajā darbības vietā (struktūrvienībā) sniegtajiem pakalpojumiem (ja tajā vidējie skaidrās naudas ieņēmumi mēnesī nepārsniedz sešas minimālās mēneša darba algas) kases aparātu nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanai var nelietot, izsniedzot numurētu un Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētu kvīti pēc darījuma partnera pieprasījuma.

Vidējos skaidrās naudas ieņēmumus mēnesī aprēķina, trijos iepriekšējos kalendāra mēnešos gūto skaidrās naudas ieņēmumu kopējo summu dalot ar trīs. Ja biedrības vidējie skaidrās naudas ieņēmumi mēnesī divus mēnešus pēc kārtas pārsniedz sešas minimālās mēneša darba algas, nākamā mēneša laikā jānodrošina kases aparāta lietošanas uzsākšana.

(Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumu Nr.96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība“ 82.1.1. un 82.1.3.apakšpunkts)

Atbilde:

Par attaisnojuma dokumentu var uzskatīt maksājuma pakalpojuma sniedzēja (arī

kredītiestādes) izsniegtu maksājuma rīkojumu (t.i., maksājuma uzdevumu) vai konta izrakstu, ja maksājuma rīkojumā (uzdevumā) vai konta izrakstā minētā saimnieciskā darījuma esību apliecina uzņēmuma – maksājuma pakalpojuma izmantotāja – atbildīgā persona uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā.

(Grāmatvedības likuma 11.panta astotās daļas 3. un 4.punkts)

Atbilde:

Pārvadājumos ar taksometru taksometra skaitītāja lietotājam par sniegtajiem taksometra pakalpojumiem ir jāizdrukā un darījuma partnerim jāizsniedz kases čeks.*

Pasažieru komercpārvadājumos ar vieglo automobili, izmantojot tīmekļvietni vai mobilo lietotni (platformu), taksometra pakalpojuma izpildi apliecina brauciena beigās darījuma partnerim uz tā tīmekļvietnē vai mobilajā lietotnē reģistrēto elektroniskā pasta adresi nosūtīts elektroniski sagatavots rēķins un informācija par saņemto komercpārvadājumu pakalpojumu. Veikto samaksu par pārvadājumu tiešsaistē bezskaidrā naudā apliecina konta izraksts. Tātad pakalpojuma sniedzējam nav jāizsniedz pasažierim cits samaksu apliecinošs dokuments, jo šajā gadījumā par darījumu apliecinošo dokumentu ir uzskatāms arī konta izraksts.**


(*Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumu Nr.96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība” 87.punkts, Ministru kabineta 2019.gada 27.augusta noteikumu Nr.405 “Noteikumi par pasažieru komercpārvadājumiem ar taksometru” 70.punkts.

**Autopārvadājumu likuma 35.2 panta pirmās daļas 5.punkts, Grāmatvedības likuma 11.panta astotās daļas 4.punkts.)

Atbilde:

Lai nodrošinātu grāmatvedību reglamentējošos normatīvajos aktos noteikto prasību izpildi, uzņēmumi, kuri skaidrā naudā saņemto samaksu reģistrē kases aparātā, par darbdienas laikā saņemto un iemaksāšanai uzņēmuma kasē paredzēto skaidrās naudas summu sagatavo vienu kases ieņēmumu orderi, saskaņā ar kuru naudu iemaksā kasē. Tādējādi kases operāciju uzskaitei jābūt pamatotai ar kases ieņēmumu un izdevumu orderiem, nevis citiem finanšu uzskaites dokumentiem.

(Ministru kabineta 2021.gada 14.septembra noteikumu Nr.625 “Prasības kases ieņēmumu un kases izdevumu attaisnojuma dokumentiem un kases grāmatas kārtošanai” 13.1.apakšpunkts)

Atbilde:

Ja par taras pieņemšanu izsniegtā skaidrā nauda nevar tikt reģistrēta kases aparātā atsevišķā darījumu reģistrēšanai izveidotā nodaļā, tad uzņēmuma struktūrvienībā, kur tiek organizēta stikla taras iepirkšana no iedzīvotājiem, ir jāorganizē uzņēmuma kase un katram darījumu partnerim par izsniegto skaidrās naudas summu ir jāizsniedz kases izdevumu orderis atbilstoši normatīvo aktu noteiktajā kārtībā.

(Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumu Nr.584 "Kases operāciju uzskaites noteikumi” 15.punkts)