Jautājumu kategorija
Grāmatvedība

Atbilde:

Kasē saņemtās skaidras naudas iemaksas un skaidras naudas izmaksas no uzņēmuma kases  reģistrē kases grāmatā. Kases grāmatu kārto katru dienu, kurā ir bijuši kases ieņēmumi vai izdevumi, norādot skaidras naudas atlikumu dienas sākumā, kases ieņēmumu un kases izdevumu kopsummas un skaidras naudas atlikumu dienas beigās.

Ja uzņēmuma iepriekšējā kalendāra mēneša darbdienas vidējie kases ieņēmumi nav lielāki par 500 euro, uzņēmums kases grāmatu var kārtot reizi nedēļā — nedēļas pēdējā darbdienā.

(Grāmatvedības likuma 14. pants)

Atbilde:

Grāmatvedības uzskaitē var būt:

  • hronoloģiskie reģistri – ieraksti tiek veikti hronoloģiskā secībā (tie ir žurnāli, kas iekārtoti sadalījumā pa saimniecisko darījumu veidiem);
  • sistemātiskie reģistri – ieraksti tiek veikti pēc ekonomiskā satura (tie ir galvenā grāmata (virsgrāmata), kuru izmanto, kārtojot grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, un analītiskās uzskaites reģistri pamatlīdzekļu, krājumu, norēķinu atlikumu un apgrozījuma uzskaitei vai citu grāmatvedības kontu analītiskai uzskaitei).

(Ministru kabineta 2021. gada 21. decembra noteikumu Nr.877 „Grāmatvedības kārtošanas noteikumi” 6. un 8. punkts)

Atbilde:

Sistemātiskie reģistri ir galvenā grāmata (virsgrāmata), kuru izmanto, kārtojot grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, un analītiskās uzskaites reģistri pamatlīdzekļu, krājumu, norēķinu atlikumu un apgrozījuma uzskaitei vai citu grāmatvedības kontu analītiskai uzskaitei.

Analītiskās uzskaites reģistros norāda analītiskās uzskaites kontu nosaukumus un tiem piešķirtos kodus (ja tādi ir), šo kontu atlikumus naudas izteiksmē un, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentiem, detalizētu informāciju par šo kontu apgrozījumu naudas izteiksmē, bet attiecībā uz kustamo vai nekustamo ķermenisko lietu uzskaites vienībām (piemēram, pamatlīdzekļiem, krājumiem) un bezķermeniskām lietām (piemēram, licencēm, līdzdalības daļām) – arī informāciju par minēto uzskaites vienību skaitu un tā izmaiņām.

(Ministru kabineta 2021. gada 21. decembra noteikumu Nr.877 „Grāmatvedības kārtošanas noteikumi” 6. un 8. punkts)

Atbilde:

Hronoloģiskajos reģistros par katru saimniecisko darījumu norāda šādu informāciju:

  • ieraksta datums;
  • ieraksta kārtas numurs, ja tas nepieciešams;
  • atsauce uz attaisnojuma dokumentu: dokumenta autors (juridiskās personas nosaukums vai fiziskās personas vārds, uzvārds), dokumenta nosaukums vai saimnieciskā darījuma apraksts, dokumenta sagatavošanas datums un reģistrācijas numurs. Ja grāmatvedības reģistrus kārto elektroniski, izmantojot grāmatvedības datorprogrammu, šajā apakšpunktā minētās informācijas vietā var norādīt unikālu attiecīgā attaisnojuma dokumenta pazīmi (piemēram, numuru, ar kādu attaisnojuma dokuments reģistrēts grāmatvedības datorprogrammā), kas ļauj šo attaisnojuma dokumentu viennozīmīgi identificēt;
  • saimnieciskā darījuma novērtējums naudas izteiksmē;
  • grāmatvedības kontu nosaukums vai kods, kuros izdarāms ieraksts, un norādījums, vai ieraksts izdarāms šā konta debetā vai kredītā.

(Ministru kabineta 2021. gada 21. decembra noteikumu Nr.877 „Grāmatvedības kārtošanas noteikumi” 5. punkts)

Atbilde:

Izmantojot kontu apgrozījumu un atlikumu pārskata datus, grāmatvedībā:

  • iegrāmato kontu slēguma ierakstus;
  • sagatavo finanšu pārskatus.

(Ministru kabineta 2021. gada 21. decembra noteikumu Nr.877 „Grāmatvedības kārtošanas noteikumi” 20. punkts)

Atbilde:

Grāmatvedības kontrole ir pasākumi, kurus veic, lai kontrolētu uzņēmuma finanšu uzskaites precizitāti un ticamību, uzņēmuma mantas saglabāšanu un nodokļu aprēķināšanas pareizību, kā arī lai pārliecinātos, vai grāmatvedības sniegtā informācija ir patiesa, salīdzināma, savlaicīga, nozīmīga, saprotama un pilnīga.

(Grāmatvedības likuma 5. panta pirmā daļa)

Atbilde:

Uzņēmuma vadītājam ir pienākums nodrošināt grāmatvedības kontroles sistēmas izstrādāšanu, ieviešanu, uzturēšanu un uzlabošanu uzņēmumā.

Uzņēmuma grāmatvedības kontroles sistēma ir uzņēmuma vadītāja noteikto kontroles pasākumu kopums, kuru īstenojot tiek nodrošināta grāmatvedības uzdevumu izpilde.

(Grāmatvedības likuma 5. panta otrā daļa, 31. panta otrās daļas 2. punkts)

Atbilde:

 

Lai nodrošinātu grāmatvedības kontroles efektīvu darbību, vadītājs nosaka kontroles pasākumus lai nepieļautu pārkāpumus uzņēmuma mantas saglabāšanā un krāpšanu, kā arī kļūdas vai neatbilstības uzņēmuma grāmatvedības dokumentos, lai atklātu pārkāpumus uzņēmuma mantas saglabāšanā vai kļūdas grāmatvedības datos, lai kontrolētu uzņēmuma finanšu uzskaites precizitāti un nodokļu aprēķināšanas pareizību, lai nepieļautu grāmatvedības dokumentos iekļautās informācijas zaudēšanu.
 

Lai nepieļautu pārkāpumus uzņēmuma mantas saglabāšanā un krāpšanu, kā arī kļūdas vai neatbilstības uzņēmuma grāmatvedības dokumentos var paredzēt, piemēram, šādus kontroles pasākumus: 

• darbinieku pienākumu nodalīšana – darbiniekam, kuram dotas tiesības veikt saimniecisko darījumu un par to sagatavot attaisnojuma dokumentu, netiek dotas tiesības arī šo dokumentu pašam apstiprināt, pārbaudīt, iegrāmatot un iekļaut finanšu pārskatā, vienlaikus nosakot, kuras no minētajām funkcijām ir cita darbinieka pienākums, vai vismaz to, ka atsevišķu funkciju izpildē iesaistīts arī otrs darbinieks;

• atbildīgo darbinieku noteikšana par uzņēmuma skaidrās naudas un ķermenisko lietu glabāšanu, kā arī par bezķermenisko lietu dokumentācijas saglabāšanu;

• pieejas ierobežošana uzņēmuma mantai – personām, kuras nav par attiecīgo lietu glabāšanu atbildīgie darbinieki, nosaka piekļuves ierobežojumu vietai, kur glabājas uzņēmuma skaidrā nauda, ķermeniskās lietas vai bezķermenisko lietu dokumentācija;

• prasība par īpašas uzmanības pievēršanu neparastam vai aizdomīgam darījumam, tai skaitā maksājumam skaidrā naudā, kura apmērs pārsniedz noteikto limitu, – nosaka darbinieku pienākumus, ja viņi konstatē, ka paredzētais vai veiktais saimnieciskais darījums ir neparasts vai aizdomīgs;

• prasība vienveidīgu saimniecisko darījumu dokumentēšanai izmantot attiecīgo attaisnojuma dokumentu veidnes (ja dokumentu sagatavo elektroniski) vai veidlapas (ja dokumentu sagatavo papīra formā).

 

(Grāmatvedības likuma 5. pants, Ministru kabineta 2021. gada 21. decembra noteikumu Nr.877 „Grāmatvedības kārtošanas noteikumi” 98.- 101. punkts)

Atbilde:

Pārskata gada laikā, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentiem, izdara ierakstus grāmatvedības reģistros, aprēķina kontu datu kopsummas un ne retāk kā reizi mēnesī ieraksta tās galvenajā grāmatā vai žurnālā - virsgrāmatā.

Pārskata gada laikā, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentiem, izdara ierakstus šā pārskata gada grāmatvedības reģistros, aprēķina grāmatvedības kontu datu kopsummas un ieraksta tās galvenajā grāmatā vai žurnālā-virsgrāmatā.
Ārējie un iekšējie attaisnojuma dokumenti par uzņēmuma saimnieciskajiem darījumiem ir jāiegrāmato uzņēmuma grāmatvedības reģistros pēc iespējas drīzāk, bet ne vēlāk kā 20 dienu laikā pēc tā mēneša beigām, kurā attaisnojuma dokuments ir saņemts vai izsniegts, un obligāti — ne vēlāk kā līdz tā finanšu pārskata parakstīšanas datumam, kuru sagatavo par šo pārskata periodu.
Mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji, individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, kuru apgrozījums iepriekšējā pārskata gadā nepārsniedz 300 000 euro, un fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību drīkst tos iegrāmatot uzņēmuma grāmatvedības reģistros ne vēlāk kā 15 dienu laikā pēc tā ceturkšņa beigām, kurā attaisnojuma dokuments ir saņemts vai izsniegts, un obligāti ne vēlāk kā līdz finanšu pārskata parakstīšanas datumam, bet, ja finanšu pārskats netiek sagatavots, — attiecīgi līdz datumam, kad iesniedzama mikrouzņēmumu nodokļa vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācija, kuru sagatavo par šo pārskata periodu.

(Grāmatvedības likuma 13. panta pirmā un otrā daļa, Ministru kabineta 2021. gada 21. decembra noteikumu Nr.877 „Grāmatvedības kārtošanas noteikumi” 17. punkts)

Atbilde:

 

Grāmatvedības reģistri ir dokumentu kopums (hronoloģiskie un sistemātiskie reģistri, tai skaitā galvenā grāmata vai žurnāls-virsgrāmata un analītiskās uzskaites reģistri), kur tiek uzkrāta un pēc konkrētām pazīmēm grupēta (sistematizēta) attaisnojuma dokumentos ietvertā informācija par saimnieciskajiem darījumiem. Grāmatvedības reģistri var tikt sagatavoti elektroniskā vai papīra formā.

Grāmatvedības reģistrus kārto latviešu valodā, par vērtības mēru lieto Latvijas Republikas naudas vienību – euro. Ierakstus grāmatvedības reģistros veic divkāršā vai vienkāršā ieraksta sistēmā pamatojoties uz attaisnojuma dokumentiem.

(Grāmatvedības likuma 1. panta pirmās daļas 4. punkts, 7. panta pirmā daļa, 8. panta pirmā daļa, 9. pants, 10. pants)