Jautājumu kategorija
IIN

Atbilde:

Ja no ārvalstīm saņemtās dividendes ir ar nodokli neapliekami ienākumi Latvijā un ja ar nodokli neapliekamo ienākumu kopējā summa pārsniedz 10 000 eiro gadā, fiziskai personai ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju un deklarēt no ārvalstīm saņemtos ar nodokli neapliekamos ienākumus (dividendes) gada ienākumu deklarācijas D2 pielikumā.

Ja no ārvalstīm saņemtās dividendes ir ar nodokli apliekami ienākumi Latvijā, tie jādeklarē D11 pielikumā.

Atbildes:

Informācija par Vienoto nodokļu kontu pieejama Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā: Nodokļi/sadaļā- Noderīgi/Konti nodokļu un nodevu nomaksai.

 

Sākot ar 2021.gadu, iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir jāiemaksā :

Nosaukums: Vienotais nodokļu konts

Saņēmējs: Valsts budžets (VID)., reģistrācijas Nr. 90000010008

Saņēmēja iestāde: Valsts kase, BIC kods TRELLV22

Konta numurs: LV33TREL1060000300000

Atbilde:

Deklarāciju par ienākumiem no kapitāla pieauguma iesniedz gadījumos, kad nodokļu maksātājs pārskata periodā gūst ienākumus no kapitāla pieauguma vai nodokļu maksātājam – nerezidentam – iedzīvotāju ienākuma nodoklis no šiem ienākumiem nav ieturēts izmaksas vietā, vai arī nodokļu maksātājs – nerezidents – vēlas atgūt pārmaksāto (ieturēto) iedzīvotāju ienākuma nodokli no kapitāla pieauguma ienākuma.

Atbilde:

Ja nodokļa maksātājam pārskata periodā bijuši tikai darījumi, kuri neveido ar nodokli apliekamu ienākumu no kapitāla pieauguma (ciesti zaudējumi), nodokļa maksātājs pārskata perioda deklarāciju par ienākumu no kapitāla pieauguma neiesniedz.

Atbilde:

Fiziskā persona Valsts ieņēmumu dienestā gada ienākumu deklarāciju var nesniegt.

Atbilde:

Gūto ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas deklarē triju taksācijas periodu laikā, skaitot no gada, kurā noslēgts pārdošanas līgums. Trešajā taksācijas periodā (skaitot no dienas, kad noslēgts pārdošanas līgums) ar nodokli apliekamajā ienākumā iekļauj atlikušo līgumā noteikto, bet nesaņemto summu neatkarīgi no tā, vai ienākums ir saņemts vai nav.

Atbilde:

Gada ienākuma deklarācijā jādeklarē ar nodokli neapliekamos ienākumus, kuru kopējā summa pārsniedz 10000 eiro. Ja lietotas automašīnas pārdošanas summa nepārsniedza 10000 eiro, tad gada ienākuma deklarācijā tā nav jāuzrāda.

Atbilde:

Vispārējā gadījumā fiziskās personas ienākums no  kriptovalūtas pārdošanas ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, kuru deklarē  deklarācijā par ienākumiem no kapitāla pieauguma, piemērojot 20% nodokļu likmi.

Situācijā, ja fiziskā persona ne tikai pati pērk un pārdod virtuālo valūtu, bet nodrošina arī virtuālās valūtas tirdzniecības pakalpojumu citām personām vai veic virtuālās valūtas “rakšanu” - veidošanu (maining), tad tiek uzskatīts, ka fiziskās personas darbība atbilst saimnieciskajai darbībai un attiecīgi fiziskajai personai, saņemot virtuālo valūtu kā atlīdzību par saviem pakalpojumiem, tajā skaitā virtuālās valūtas ģenerēšanu, jāreģistrē saimnieciskā darbība.

Saimnieciskās darbības ienākumam piemēro progresīvo IIN likmi:

  1. 20 % – gada ienākumam līdz 20 004 eiro;
  2. 23 % – gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” noteikto obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru (2024. gadā – 78 100 eiro);
  3. 31 % – gada ienākuma daļai, kas pārsniedz saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” noteikto obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru (2024. gadā – 78 100 eiro).