Jautājumu kategorija
IIN

Atbilde:

Pārskatā par fiziskās personas – nerezidenta gūtajiem ienākumiem un samaksāto nodokli Latvijas Republikā jānorāda ienākuma saņēmēja rezidences valsts adrese.

Atbilde:

Ja darbinieks ir miris, viņš jāatbrīvo ar miršanas apliecībā norādīto datumu un kodu 25.

Atbilde:

Ja atbrīvojamais darbinieks atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai bezalgas atvaļinājumā, tad atbrīvošanas gadījumā jāsniedz ziņu kods 25 (“Darba ņēmēja statusa zaudēšana citos gadījumos”).

Atbilde:

Ja iesniegtajās ziņās par darba ņēmējiem konstatē kļūdas vai nepilnības, iesniedz dokumenta precizējumu.

Lai precizētu EDS iesniegtās ziņas par darba ņēmējiem, kuru statuss ir “Pieņemts”, tās kopē.

EDS izveido jaunu dokumentu – ziņas par darba ņēmējiem – ar citu numuru un dokumenta statusu “Nenoteikts”.

Veicot precizējumu ziņās par darba ņēmējiem, tajās saglabā arī informāciju par visiem darbiniekiem, tai skaitā tām personām, par kurām dati netiek precizēti.

Ja darbinieks nav uzsācis darbu un nepieciešams anulēt ziņas par darba ņēmēju, darba devējam ir pienākums vienas dienas laikā reģistrēt darba ņēmēja statusa zaudēšanu (ziņu kods  26) ar darba ņēmēja statusa iegūšanas dienu.

Iesniedzot izveidoto dokumentu, norāda iesniegšanas veidu “Precizējums” un precizējamo dokumentu. Ziņas par darba ņēmējiem var precizēt tikai 60 dienas.

Atbilde:
 

Pārskata mēnesī precizē darba ņēmēja ienākumus un obligātās iemaksas par iepriekšējo mēnesi pirms pārskata mēneša (arī par tām personām, kurām pārskata mēnesī nav darba ņēmēja statusa, bet iepriekšējā mēnesī pirms pārskata mēneša bija darba ņēmēja statuss). Ziņojumā norāda darba ienākumus (6. aile) un obligāto iemaksu (7. aile) palielinājumu vai samazinājumu.

Savukārt ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli no izmaksātās atlīdzības norāda tajā darba devēja ziņojumā (8. aile), kurā ietvertas ziņas par izmaksāto precizēto atlīdzību. Precizējot informāciju par darba ņēmēja nostrādātajām stundām (11. aile), ir jāveic precizējumi par konkrētu mēnesi iesniegtajos darba devēja ziņojumos.

Atbilde:

Reģistrējot darba ņēmēju, kuram nav Latvijas Republikas Iedzīvotāju reģistra piešķirtā personas koda, darba devējs sadaļā “Ziņas par darba ņēmējiem” aizpilda aili “Personas dzimšanas dati”.

Pēc tam darba devējs vēršas VID ar iesniegumu par unikāla reģistrācijas numura piešķiršanu, pievienojot informāciju par citas valsts izsniegtu identifikācijas kodu/numuru vai personas kodu, dzīvesvietas adresi vai kontaktadresi, kuru var izmantot saziņai, valstspiederību, dzimumu un personu apliecinoša dokumenta datus: pases vai ID kartes numuru, derīguma termiņu (no, līdz), dokumenta izdošanas vietu un izdošanas datumu, izdevējvalsti.

VID piešķir darba ņēmējam unikālu reģistrācijas numuru, kuru darba devējs izmanto personas koda vietā. Minēto iesniegumu par unikālā reģistrācijas numura piešķiršanu VID var nosūtīt, izmantojot EDS piedāvāto dokumentu “Informācija Valsts ieņēmumu dienestam” vai “Sarakste ar VID”.

Svarīgi! Pēc unikālā reģistrācijas numura saņemšanas jāiesniedz precizētas ziņas par darba ņēmējiem, papildinot deklarēto ierakstu ar šo numuru.

Atbilde:

Ja atgādinājums Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) kalendārā tiek attēlots nepamatoti, tad, izmantojot EDS sadaļu “Sarakste ar VID”, jālūdz to dzēst. Attiecīgi VID darbinieki izvērtēs, vai atgādinājums ir pamatots.

Atbilde:

Informācija par paziņojuma par fiziskajai personai izmaksātajām summām precizēšanu pieejama materiālā “Paziņojums par fiziskajai personai izmaksātajām summām" (VID sadaļā “Ienākumu veidu un papildu atvieglojumu veidu kodi” pielikums “Paziņojums par fiziskajai personai izmaksātajām summām").

Atbilde:

Paziņojumu par fiziskajai personai izmaksātajām summām par ienākumu veidiem, kuri paredz nodokļu aprēķinu (ienākumu veidu kodi, kuri sākas ar “10..”, izņemot “1001”, “1018”, “1064”) iesniedz līdz nākamā mēneša 15.datumam.

Par ienākumu veidu kodiem, kuri sākas ar “20..”, “30..” un “40..”, kā arī ienākumu veidu kodiem “1001”, “1018”, “1064”, ja darba attiecības saglabājušās līdz gada beigām, paziņojumu iesniedz līdz nākamā gada 1.februārim.

Paziņojumu ar ienākumu veida kodu “1001”, ja to iesniedz iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja ārvalstnieka, iesniedz līdz ceturksnim sekojošā mēneša 17.datumam vai darba attiecību pārtraukšanas nākamā mēneša 17.datumam. Iekšzemes darba ņēmējs pie darba devēja ārvalstnieka paziņojumu ar  ienākuma veida kodu 1001 par gadu nesniedz.

Savukārt pārējos gadījumos paziņojumu ar ienākumu veidu kodiem “1001”, “1018”, “1064”, ja darba attiecības nav saglabājušās līdz gada beigām, iesniedz līdz darba attiecību pārtraukšanas nākamā mēneša 15.datumam.

Plašāka informācija par ienākumu veidu kodiem un citi izņēmumi pieejama VID sadaļā “Ienākumu veidu un papildu atvieglojumu veidu kodi”.

Atbilde:

Ja autoram nav reģistrēts saimnieciskais darbs, izmaksājot autoratlīdzību, ienākuma izmaksātājs paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām norāda ienākuma veida kodu 1061 – ienākumi no intelektuālā īpašuma (izņemot autortiesību mantinieku ienākumus), ja ir reģistrēts saimnieciskais darbs - kodu 2007 - ienākumi no citas saimnieciskās darbības, savukārt ienākumiem no autoratlīdzības, ko izmaksā kolektīvā pārvaldījuma organizācijas (izņemot autortiesību mantinieku ienākumus) -kodu 1003.

Atbilde:

Minētos noteikumus piemēro, iesniedzot paziņojumu par 2021.gada taksācijas periodu – gadu –, un turpmākiem taksācijas periodiem, bet, iesniedzot paziņojumu par 2021.gada decembri vai 2021.gada 4.ceturksni, piemēro  Ministru kabineta 2008. gada 25. augusta noteikumus Nr. 677 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa paziņojumiem”.

Vai ir jālabo iesniegtais „Paziņojuma par fiziskajām personām izmaksātajām summām”, ja paziņojuma 5.ailē „Ieņēmumi” ir uzrādīta izmaksātā summa bez PVN, bet izmaksa veikta personai, kura ir reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja un arī kā PVN maksātāja?

Ja cita paziņojumā ietvertā informācija ir pareiza, tad paziņojums nav jāprecizē.

Kāda summa ir jāuzrāda „Paziņojuma par fiziskajām personām izmaksātajām summām” 5.ailē „Ieņēmumi”, ja fiziskai personai, kas ir reģistrējusies kā PVN maksātāja, izmaksā nomas maksu, no kuras izmaksas vietā ir jāietur IIN pēc 10 % likmes?

Tā kā izmaksājot nomas maksu paziņotās saimnieciskās darbības veicējam, kurš ir reģistrējies kā PVN maksātājs, IIN  pēc 10 % likmes ietur no kopējās izmaksātās summas (ieskaitot PVN), tad  paziņojuma 5.ailē „Ieņēmumi” uzrāda nomas maksu kopā ar PVN.

Ja izmaksu veic personai, kura ir reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja un arī kā PVN maksātāja, vai „Paziņojuma par fiziskajām personām izmaksātajām summām” 5.ailē „Ieņēmumi” ir jāuzrāda izmaksātā summa kopā ar PVN vai summa bez PVN?

Tā kā izmaksātājam nav noteikts pienākums pārliecināties, vai saimnieciskās darbības veicējs, kuram veic izmaksu, ir PVN maksātājs un izmaksātā summa ietver arī PVN, tad paziņojuma 5.ailē „Ieņēmumi” var uzrādīt kopējo izmaksāto summu, ieskaitot PVN, vai summu bez PVN. Korekta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamā ienākuma noteikšana un deklarēšana ir paša saimnieciskās darbības veicēja – ienākuma saņēmēja atbildība.

Atbilde:
 

Darba devēja ziņojuma 4.ailē norāda darba ņēmējam aprēķināto atvaļinājuma naudas samaksu un 5.ailē no atvaļinājuma naudas samaksas aprēķinātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, sadalītas pa tiem pārskata mēnešiem, par kuriem atvaļinājuma samaksa aprēķināta, savukārt darba devēja ziņojuma 8.ailē norāda pārskata mēnesī ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli no pārskata mēnesī izmaksātās darba samaksas (arī izmaksātās atvaļinājuma naudas). No atvaļinājuma naudas ieturēto algas nodokli budžetā iemaksā  reizē ar pārskata mēnesī ieturēto algas nodokli no visu darbinieku darba algām, savukārt, ja atvaļinājuma naudu  izmaksā pēc tam, kad algas nodoklis no visu darbinieku darba algām jau ir iemaksāts budžetā, tad no atvaļinājuma naudas ieturēto algas nodokli budžetā iemaksā dienā, kad izmaksā atvaļinājuma naudu.

Atbilde:

Par individuālajam komersantam izmaksātu ienākumu (gan ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamu, gan neapliekamu) paziņojumu neiesniedz.

    Atbilde:
     

    Iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārskatos un apliecinājumā par nerezidenta taksācijas gadā gūtajiem ienākumiem un samaksāto nodokli Latvijas Republikā var norādīt tās juridiskās personas datus, kura pārstāv fiziskās personas intereses.

    Atbilde:

    Iestādēm, sniedzot informāciju par personām, par kurām taksācijas gadā veikta samaksa par vispārējo, profesionālo, augstāko vai speciālo izglītību un ir samaksāts arī avanss par nākamo gadu, jāatspoguļo kopējo taksācijas gadā samaksāto summu.