Jautājumu kategorija
PVN

Latvijas PVN maksātājs SIA “A” iegādājas vieglo automašīnu (neatbilst uzņēmumu ienākuma nodokli regulējošos normatīvajos aktos noteiktajai reprezentatīvā automobiļa vērtībai) no Latvijas PVN maksātāja SIA “B” un tajā pašā taksācijas periodā pārdod šo automašīnu līzinga kompānijai SIA “C”, noformējot finanšu (atgriezeniskā) līzinga darījumu. Kā būs piemērojams PVN katrā no darījuma posmiem?

Atbilde:
PVN  tiek piemērots katram darījumam. Tādējādi, ja ar vienu preci veic vairākus darījumus  (preču piegādes, iegādes, nomas u.c.), tad PVN būs piemērojams katram darījumam atsevišķi, ievērojot Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteiktās normas.

  1. SIA “A” automašīnas iegādes brīdī, saņemot nodokļa rēķinu no SIA “B”, priekšnodokli atskaita 100% apmērā, ja automašīna uzreiz tiek pārdota līzinga kompānijai, neizmantojot savā saimnieciskajā darbībā;
  2. ja automašīna pāriet citas personas īpašumā, noslēdzot finanšu (atgriezeniskā) līzinga darījumu, tad šāds darījums pēc ekonomiskās būtības atbilst Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteiktajam nomaksas pirkuma darījumam.

Tādējādi, ja SIA “A” - pārdevējs veic preces (automašīnas) piegādi SIA “C”  (līzinga kompānijai) un uzreiz noformē finanšu (atgriezenisko) līzingu, tad  šādā gadījumā  Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē tiek veikti divi atsevišķi darījumi.

Tas nozīmē, ka SIA “C” (līzingā kompānija) vispirms veic šīs automašīnas iegādi no SIA “A” un pēc finanšu (atgriezeniskā) līzinga līguma noslēgšanas veic šīs automašīnās piegādi SIA “A”.

SIA ”A” par automašīnas pārdošanu SIA “C” (līzinga kompānijai) un SIA “C” par atpakaļ piegādi SIA “A” ir jāizraksta nodokļa rēķins, piemērojot PVN 21 procenta likmi.

  1. SIA “A” pēc nodokļa rēķina saņemšanas no SIA “C” (līzinga kompānijas) par automašīnas atpakaļpārdošanu, ir jāpiemēro Pievienotās vērtības nodokļa likuma 100.panta otrās daļas ierobežojumus (50 procentu apmērā) priekšnodokļa atskaitīšanai, ja neizpildās Pievienotās vērtības nodokļa likuma 100.panta trešajā un ceturtajā daļā noteiktais.

Atbilde:
Atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma 88.panta pirmajai daļai, ja elektroniskas datu bāzes abonēšanas pakalpojums saņemts no citas dalībvalsts nodokļa maksātāja, pievienotās vērtības nodoklis jāaprēķina un jāmaksā valsts budžetā pakalpojuma saņēmējam, kurš ir nodokļa maksātājs. Saņemtajam pakalpojumam piemērojama pievienotās vērtības nodokļa standartlikme 21 procenta apmērā vai 5 procentu apmērā, ja tiek saņemta piekļuve Pievienotās vērtības nodokļa likuma 42.panta septītajā daļā minētajiem resursiem.

Atbilde:
Ja nomaksas pirkuma līgumu par nelietota nekustamā īpašuma (Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē) piegādi pārtrauc pirms visu maksājumu veikšanas, līzinga sabiedrība (nomaksas pirkuma devējs), kas ir reģistrēta nodokļa maksātāja, izraksta pievienotās vērtības nodokļa kredītrēķinu par atlikušo maksājumu daļu nomaksas pirkuma līguma laušanas brīdī. Līzinga sabiedrība saskaņā ar pievienotās vērtības nodokļa kredītrēķinu veic iepriekš samaksātā pievienotās vērtības nodokļa korekciju.

Savukārt nomaksas pirkuma ņēmējs, ja tas ir reģistrēts nodokļa maksātājs un jau ir atskaitījis priekšnodokli pilnā apmērā, noslēdzot nomaksas pirkuma līgumu, pievienotās vērtības nodokļa kredītrēķinā norādīto pievienotās vērtības nodokļa summu iemaksā valsts budžetā.

Ja nomaksas pirkuma ņēmējs ir fiziska persona, kas nav saimnieciskās darbības veicēja, līzinga sabiedrība nomaksas pirkuma līguma laušanas pirms termiņa gadījumā izraksta pievienotās vērtības nodokļa kredītrēķinu par visu nomaksas pirkuma līguma vērtību, kā arī rēķinu par saņemtajiem maksājumiem līdz nomaksas pirkuma līguma pārtraukšanai un īri.

Atbilde:
Ja nomaksas pirkuma līgumu par lietota nekustamā īpašuma (Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē) piegādi pārtrauc pirms visu maksājumu veikšanas un nomaksas pirkuma ņēmējs ir reģistrēts nodokļa maksātājs, līzinga sabiedrība (nomaksas pirkuma devējs), kas ir reģistrēta nodokļa maksātāja, izraksta kredītrēķinu par visu nomaksas pirkuma līguma vērtību, kā arī nodokļa rēķinu par saņemtajiem maksājumiem līdz nomaksas pirkuma līguma pārtraukšanai un nomu, iekļaujot šo maksājumu vērtībā pievienotās vērtības nodokli, kas iemaksājams valsts budžetā.

Savukārt, ja nomaksas pirkuma ņēmējs ir fiziska persona, kas nav saimnieciskās darbības veicēja, nomaksas pirkuma devējs nomaksas pirkuma līguma laušanas pirms termiņa gadījumā izraksta kredītrēķinu par visu nomaksas pirkuma līguma vērtību, kā arī rēķinu par saņemtajiem maksājumiem līdz nomaksas pirkuma līguma pārtraukšanai un īri.

Atbilde:
Līzinga sabiedrībai nomaksas pirkuma līguma laušanas pirms termiņa gadījumā darījumā ar lietotu automobili nav nepieciešams pārkvalificēt nomaksas pirkuma darījumu par nomas pakalpojumu.

Tādējādi, ja nomaksas pirkuma līgumu pārtrauc pirms visu maksājumu veikšanas, līzinga sabiedrība (nomaksas pirkuma devējs), kas ir reģistrēta nodokļa maksātāja, izraksta pievienotās vērtības nodokļa kredītrēķinu par atlikušo maksājumu daļu nomaksas pirkuma līguma laušanas brīdī. Līzinga sabiedrība uz pievienotās vērtības nodokļa kredītrēķina pamata veic iepriekš samaksātā pievienotās vērtības nodokļa korekciju.

Savukārt nomaksas pirkuma ņēmējs, ja tas ir reģistrēts nodokļa maksātājs un jau ir atskaitījis priekšnodokli pilnā apmērā, noslēdzot nomaksas pirkuma līgumu, pievienotās vērtības nodokļa kredītrēķinā norādīto pievienotās vērtības nodokļa summu iemaksā valsts budžetā.