Projektu aktualitātes
att

Aktīvi piedaloties Eiropas Savienības robežu pārvaldības programmas Centrālāzijā 10. posma (BOMCA 10) īstenošanā, Valsts ieņēmumu dienests (VID) sadarbībā ar projekta partneriem no 2022. gada oktobra līdz 2023. gada martam ir nodrošinājis 15 aktivitāšu realizēšanu Centrālāzijas valstīs. 

Šī gada pirmajā ceturksnī 3. komponentes “Tirdzniecības veicināšana” aktivitātes galvenokārt bija vērstas uz robežšķērsošanas vietu kapacitātes stiprināšanu un muitas kontroles metožu pilnveidošanu. Turpinot iepriekšējā gadā Kazahstānā un Kirgizstānā aizsākto aktivitāšu ciklu, šogad Uzbekistānas muitas administrācijas amatpersonas papildināja savas zināšanas muitas risku pārvaldības jomā, izzinot ES pieredzi par riska informācijas vākšanu, strukturēšanu un novērtēšanu, risku profilēšanas principiem, profilu izstrādi un citiem aspektiem. VID Muitas pārvaldes eksperti, kopīgi ar Uzbekistānas kolēģiem novērtējot esošo sistēmu, izstrādāja ieteikumus turpmākai risku pārvaldības sistēmas uzlabošanai.

Kazahstānā tika rīkota ES ekspertu tehniskās palīdzības misija, lai stiprinātu muitas un veterināro dienestu sadarbību robežšķērsošanas vietās. VID Muitas pārvaldes un Pārtikas un veterinārā dienesta eksperti tikās ar Kazahstānas attiecīgo dienestu pārstāvjiem, kuri iesaistīti veterinārajai un fitosanitārajai kontrolei pakļauto kravu kontrolē un muitošanā. Iepazīstot praktiskās sadarbības mehānismus un izvērtējot sadarbību reglamentējošos tiesību aktus, ES eksperti sniedza ieteikumus sadarbības uzlabošanai starp šīm institūcijas. Nākamajā ceturksnī šādu ES tehniskās palīdzības misiju plānots organizēt Kirgizstānā.

Lai nostiprinātu vieglo un kravas automašīnu muitas fiziskās kontroles pasākumu efektīvai veikšanai nepieciešamās prasmes un kompetences, šī gada februārī Kazahstānā un Kirgizstānā tika rīkotas mācības, ko vadīja VID Muitas pārvaldes eksperti. Pērn šādas mācības notika Tadžikistānā un Uzbekistānā. Tajās piedalījās muitas dienestu pārstāvji, kuri atbild par apmācību organizēšanu un transportlīdzekļu kontroles metodikas izstrādi. ES eksperti īpašu uzmanību pievērsa jaunākajiem tehniskajiem risinājumiem, kas palīdz identificēt kontrabandas preču un aizliegto vielu slēptuves. Apvienojot teorētiskās zināšanas un labākās prakses piemērus, ir izstrādātas apmācību programmas, ko pasniedzēji var izmantot, lai turpmāk organizētu tālākizglītības pasākumus savu valstu muitas administrācijās.

BOMCA 10 īsteno Eiropas Savienības dalībvalstu robežu pārvaldības institūciju un Starptautiskā Migrācijas politikas attīstības centra konsorcijs, ko vada Latvijas Republikas Valsts robežsardze un kura viens no dalībniekiem ir VID.  VID Muitas pārvaldes vadībā tiek īstenotas trešās komponentes “Tirdzniecības veicināšana” aktivitātes, muitas amatpersonām sadarbojoties ar Pārtikas un veterinārā dienesta un Rīgas Tehniskās universitātes pārstāvjiem. Attīstības sadarbības projekts BOMCA 10 tiek īstenots piecās saņēmējvalstīs Centrālāzijā – Kazahstānā, Kirgizstānā, Tadžikistānā, Turkmenistānā un Uzbekistānā.

Ar plašāku informāciju gan par īstenotajiem tirdzniecības veicināšanas pasākumiem, gan par pārējo trīs BOMCA 10 komponenšu aktivitātēm aicinām iepazīties informatīvajos izdevumos (angļu valodā):