Pēdējās dienās sociālajos tīklos ir izskanējusi virkne neprecīzu un maldinošu apgalvojumu par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā esošajām digitālajām tehnoloģijām un to iespējamo ietekmi uz sabiedrības privātumu.
Vēlamies skaidri norādīt – VID darbības nodrošināšanā neizmanto tā sauktās spiegu programmatūras, kas uzlauž un izseko iedzīvotāju viedierīces. Šāda informācija ir maldinoša un veicina nepamatotu satraukumu sabiedrībā.
Tehnoloģijas – lai panāktu nodokļu disciplīnu digitālajā vidē
Mūsdienu ekonomikā arvien lielāka daļa finanšu darījumu norisinās digitālajā vidē – izmantojot viedtālruņus, internetbanku, e-komercijas platformas, kriptovalūtas un mākoņpakalpojumus. Arī informācijas aprite kļūst aizvien decentralizētāka un šifrētāka.
Lai nodrošinātu VID spēju atklāt izvairīšanos no nodokļu nomaksas un cīnītos ar ēnu ekonomiku, ir būtiski izmantot atbilstošus un efektīvus digitālos risinājumus.
Šim nolūkam VID ir iegādājies specializētu programmatūru, kas ļauj:
- analizēt finanšu informāciju un elektroniskos ierakstus;
- atbilstošos kontroles procesos veikt datu apkopošanu un sakarību izpēti.
Dati tiek apstrādāti tikai kontroles pasākumu ietvaros
Svarīgi uzsvērt: šī programmatūra netiek izmantota vispārējai sabiedrības uzraudzībai. Tā nav ieviesta kā masveida izsekošanas instruments, un tā netiek izmantota automātiski vai patvaļīgi.
Programmatūra darbojas kā profesionāls instruments konkrētos, normatīvajos aktos noteiktos kontroles procesos.
Cieņa pret privātumu un skaidrs mērķis
VID nemaina savu darbības būtību – mūsu galvenais uzdevums ir veicināt godprātīgu nodokļu nomaksu, nevis sekot cilvēku privātajai dzīvei.
Sabiedrībai nav pamata bažām par masveida viedierīču uzlaušanu vai neierobežotu piekļuvi datiem. Mēs cieņpilni attiecamies pret fizisko personu datu aizsardzību un digitālās tehnoloģijas ir mūsu atbilde uz digitālās ekonomikas izaicinājumiem.