Nodokļu maksātājam ir iespēja:

  1. Pagarināt nokavēto nodokļu maksājumu samaksas termiņu (saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24.panta pirmās daļas 1. punktu), sadalot nokavēto nodokļa maksājumu termiņos uz laiku līdz vienam gadam, skaitot no iesnieguma iesniegšanas dienas.

    Nodokļu maksātājs motivētu iesniegumu nodokļu administrācijai iesniedz ne vēlāk kā 5 darba dienas pēc maksājuma termiņa iestāšanās. Nodokļu administrācija rakstveidā vienojas ar nodokļu maksātāju par parāda samaksas grafiku.
  2. Atkārtoti sadalīt termiņos (saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24.panta 1.3 daļu) uz laiku līdz sešiem mēnešiem nodokļu maksājumus, kuru samaksas termiņi pagarināti saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24.panta pirmās daļas 1.punktu un kuri samaksāti ne mazāk kā 80 % apmērā.

    Nodokļu maksātājs motivētu iesniegumu un tam pievienojamos dokumentus nodokļu administrācijai iesniedz, pirms beidzies nokavētā maksājuma termiņa pagarinājuma samaksas termiņš.

    “Iesniegumu samaksas termiņa pagarinājuma piešķiršanai visērtāk ir iesniegt elektroniskā veidā, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). Iesnieguma veidlapas ir pieejamas:

Godprātīgam nodokļu maksātājam, kuram nepārvaramas varas apstākļi rada ilgstošu nelabvēlīgu ietekmi uz saimniecisko darbību un tā spēju pildīt iepriekšējā VID piešķirtā termiņa pagarinājuma saistības, ir iespēja atkārtoti līdz 5 gadiem (no iesnieguma iesniegšanas dienas) pagarināt iepriekš VID piešķirtu un pašlaik spēkā esošu nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu.

Tiesību norma: likuma Par nodokļiem un nodevām 24.panta 1. daļa

Atkārtota samaksas termiņa pagarinājuma laikā tiks aprēķināta nokavējuma nauda 0.0125% apmērā par katru kavēto dienu, tāpat kā tas ir, pagarinot nodokļu samaksas termiņu vispārējos gadījumos.

Kā pieteikties atkārtotam termiņa pagarinājumam

VID jāiesniedz motivēts iesniegums, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) īpaši izveidoto pieteikuma formu, kura atrodas EDS sadaļā Dokumenti→Sagatavot dokumentu no veidlapas→Iesniegumi→Iesniegums samaksas termiņa pagarinājuma piešķiršanai→Atkārtota samaksas termiņa pagarināšana līdz 5 gadiem (24.panta 17 daļa).

Tajā jāpamato nepieciešamība atkārtotai samaksas termiņa pagarināšanai, norādot konkrētus apstākļus/sekas, kas ilgstoši ietekmē saimniecisko darbību un apgrūtina saistību izpildi sākotnēji noteiktajos termiņos, kā arī atbilstoši savai individuālai situācijai jāsniedz pierādījumi, ka:

Iesniegums atkārtotam termiņa pagarinājumam jāiesniedz pirms beidzies spēkā esošais nodokļu samaksas termiņa pagarinājums.

Juridiskām personām, kas sastāda gada pārskatu, iesniegumam jāpievieno bilance un peļņas vai zaudējumu aprēķins uz iesniegšanas mēneša pirmo datumu.

Nosacījumi atkārtota termiņa pagarinājuma saņemšanai

Izskatot iesniegumu, VID vērtēs:

  1. vai nodokļu maksātāja faktiskais finansiālais stāvoklis liecina par atkārtotu samaksas termiņa pagarinājuma nepieciešamību
  2. vai nodokļu maksātājs ievēro nodokļu kārtējo maksājumu samaksas termiņus
  3. vai nodokļu maksātājam ar VID lēmumu agrāk ir piešķirti nodokļu maksājumu samaksas termiņu pagarinājumi un vai nodokļu maksātājs ir ievērojis tajos noteikto samaksas kārtību
  4. vai nodokļu maksātājs ievēro nodokļu un informatīvo deklarāciju iesniegšanas termiņus
  5. vai nodokļu maksātājs sadarbojas ar VID
  6. vai pēdējās nodokļu revīzijas (audita) laikā nodokļu maksātājam nav konstatēti pārkāpumi
  7. nodokļu maksātāja iesniegtos pierādījumus

Tiesību norma: likuma Par nodokļiem un nodevām 24.panta (11) un (17) daļa

Atvieglojumus nedrīkst piemērot nodokļu maksātājiem, kuri neveic kārtējos nodokļu maksājumus pilnā apmērā un nodokļu likumos noteiktajos termiņos.

Tiesību norma: likuma Par nodokļiem un nodevām 24.panta 9. daļa

  • atkārtots pagarinājums stabilizēs finansiālo stāvokli un nodokļu maksātājs ievēros jaunos termiņus
  • nokavēto nodokļu samaksa var izraisīt maksātnespēju
  • finansiālais stāvoklis liecina par atkārtota termiņa pagarinājuma nepieciešamību

Nodokļu maksātājam ir tiesības:


  1. Lūgt pagarināt nodokļu administrācijas veiktās pārbaudes rezultātā aprēķināto nodokļu maksājumu, nokavējuma naudu un soda naudas samaksu, sadalot termiņos uz laiku līdz pieciem gadiem (likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24.panta pirmās daļas3.punkts).

Nodokļu maksātājs motivētu iesniegumu un tam pievienojamos dokumentus nodokļu administrācijai iesniedz trīs dienas pirms maksājuma samaksas termiņa iestāšanās.

Iesnieguma veidlapa par termiņa pagarinājumu piešķiršanu ir pieejama:

  1. Slēgt vienošanās līgumu ar VID  par administratīvi tiesisko attiecību noregulēšanu nodokļu kontrolē līdz nodokļu kontroles rēķina izdošanai vai nodokļu revīzijā (auditā) līdz lēmuma par nodokļu revīzijas (audita) rezultātiem pieņemšanai, kā arī lai izbeigtu tiesisku strīdu par nodokļu kontroles vai nodokļu revīzijas (audita) rezultātā aprēķinātajiem papildu maksājumiem budžetā vai konstatēto no budžeta atmaksājamās summas nepamatotu palielināšanu.

Vienošanās līgums neatceļ pienākumu samaksāt nodokļus, bet ļauj būtiski samazināt nokavējuma naudu un soda naudu, ja VID aprēķinātie maksājumi tiek veikti labprātīgi vienošanās līgumā noteiktajos termiņos. Jo agrākā administratīvā procesa stadijā tiek noslēgta vienošanās, jo lielāks ir minēto maksājumu samazinājums (saskaņā ar likumaPar nodokļiem un nodevām” 41.pantu; nav piemērojams vienlaikus ar šī paša likuma 24.panta pirmās daļas 3.punktu).

Jaunie vienošanās nosacījumi pieejami to nodokļu kontroļu un auditu ietvaros, kas uzsāktas, sākot no 2023.gada 30.jūnija. Agrāk uzsāktās VID pārbaudēs, kas vēl nav noslēgušās, var izmantot vienošanās iespējas, kas bija spēkā līdz 2023.gada 29.jūnijam.

Saite uz sadaļu "Vienošanās līgums soda maksājumu samazināšanai"

  1.  Sadalīt termiņos vai atlikt uz laiku līdz vienam gadam nokavēto nodokļu maksājumu samaksu, ja termiņa nokavējums radies nepārvaramas varas rezultātā (saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24.panta pirmās daļas 4.punktu).
    Nodokļu maksātājs motivētu iesniegumu un tam pievienotos dokumentus, kas apliecina nepārvaramas varas apstākļus, kuru rezultātā radies nodokļu samaksas termiņa kavējums,  nodokļu administrācijai iesniedz pēc nepārvaramas varas apstākļu iestāšanās.
  2. Sadalīt termiņos vai atlikt uz laiku līdz pieciem gadiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa samaksu par ienākumu, kas gūts aizdevuma (kredīta) saistību samazināšanas vai dzēšanas rezultātā (saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24.panta pirmās daļas 6.punktu).
    Nodokļu maksātājs motivētu iesniegumu nodokļu administrācijai iesniedz kopā ar gada ienākumu deklarāciju.
  3. Sadalīt termiņos uz laiku līdz vienam gadam Eiropas Savienības dalībvalsts nodokļu prasījuma summas samaksu (saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24.panta pirmās daļas 7.punktu).
    Nodokļu maksātājs motivētu iesniegumu nodokļu administrācijai iesniedz pēc Eiropas Savienības dalībvalsts nokavēto nodokļu piedziņas procesa uzsākšanas.
  4. Sadalīt termiņos uz laiku līdz vienam gadam ar VID lēmumu par nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu piedzenamās ārvalstu nodokļu prasījuma summas samaksu (saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24.panta pirmās daļas 8.punktu).
    Nodokļu maksātājs motivētu iesniegumu nodokļu administrācijai iesniedz pēc VID lēmuma par nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu pieņemšanas.
  5. Sadalīt termiņos vai atlikt uz laiku līdz pieciem gadiem nodokļu maksājumu, kas radies zivsaimniecības nozares nodokļu maksātājam pārvarot finansiālās grūtības saistībā ar Krievijas Federācijas noteiktajiem ierobežojumiem (saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24.panta pirmās daļas 10.punktu).
    Iesnieguma veidlapa samaksas termiņa pagarinājuma piešķiršanai ir pieejama:
    sadaļā “Termiņpagarinājumi un nodokļu parādi/Veidlapas un iesniegumi/Iesniegums samaksas termiņa pagarinājuma piešķiršanai zivsaimniecības nozares nodokļu maksātāju finansiālo grūtību pārvarēšanai saistībā ar Krievijas Federācijas noteiktajiem ierobežojumiem.
  6. Sadalīt termiņos uz laiku līdz vienam gadam, skaitot no precizētās deklarācijas iesniegšanas dienas, to nodokļu maksājumu  samaksu, kas izveidojušies deklarāciju precizēšanas rezultātā (saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24.panta pirmās daļas 11.punktu).
    Minētais attiecas uz nodokļu maksātājiem, kas, pirms saņēmuši nodokļu administrācijas paziņojumu par nodokļu revīzijas (audita) uzsākšanu, veic precizējumus nodokļu deklarācijās vai iesniedz iesniegumu ar lūgumu labot muitas deklarācijas.
    Nodokļu maksātājs motivētu iesniegumu iesniedz kopā ar precizēto deklarāciju vai kopā ar iesniegumu, kurā lūdz labot muitas deklarāciju.

Nodokļu maksātājam ir tiesības iesniegt VID motivētu rakstveida iesniegumu, lūdzot VID pieņemt lēmumu par nokavēto nodokļu maksājumu labprātīgu izpildi, nosakot nodokļu maksātājam termiņu uz laiku līdz trim gadiem (saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 26.panta vienpadsmito daļu), šādā gadījumā:

  • ja nodokļu maksātājam jau ir pieņemts lēmums par nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu un šis lēmums nav pieņemts vēlāk kā pirms sešiem mēnešiem, kā arī nodokļu maksātājam nav aktuāls maksātnespējas, tiesiskās aizsardzības vai ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process, un nodokļu maksātājs ir pārliecināts par savām spējām īstenot iesniegumā norādīto parāda samaksu.

Iesniegumu var iesniegt, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), pa pastu vai klātienē. Aicinām izmantot VID ieteikto veidlapu, kas ir pieejama sadaļā “Nodokļu parādi/Veidlapas un iesniegumi/Iesniegums par nokavēto nodokļu maksājumu labprātīgu samaksu.

Ja, izvērtējot finansiālo situāciju, nodokļu maksātājs ir pārliecināts, ka finansiālās grūtības spēs atrisināt, īstenojot tiesiskās aizsardzības procesu, nodokļu maksātājam jāņem vērā, ka Maksātnespējas likumā noteiktajos gadījumos tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plāna īstenošanai ir nepieciešams saņemt VID piekrišanu (Maksātnespējas likuma 38.pants). Iesniegumu ar lūgumu VID sniegt piekrišanu tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plāna īstenošanai ar tam pievienotu tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānu var iesniegt, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), pa pastu vai klātienē.