Muitas procedūra – ievešana pārstrādei – ļauj ārpussavienības preces Savienības muitas teritorijā izmantot vienā vai vairākās pārstrādes darbībās:

  • uzstādīšana, montāža vai to piestiprināšana citām precēm;
  • pārstrāde;
  • iznīcināšana;
  • labošana (remonts), arī to atjaunošana un sakārtošana;
  • tādu preču izmantošanā, kuru nav pārstrādes produktos, bet kuras vajadzīgas šādu produktu ražošanai vai atvieglo to, pat ja tās šajā procesā tiek pilnībā vai daļēji izlietotas (ražošanas piederumi) (SMK 5. pants);
  • kuras paredzētas sagatavot preci atbilstībai tehniskām prasībām vai pakļaut parastiem apstrādes veidiem, lai saglabātu to kvalitāti vai uzlabotu tirdznieciskās īpašības (DA 71-03. pielikums).

Ievešanas pārstrādei procedūru var izmantot tikai tad, ja preces, kurām procedūru piemēro, ir identificējamas pārstrādes produktos. Šo nosacījumu neattiecina uz preču labošanu vai iznīcināšanu, kā arī ražošanas piederumu izmantošanu.

Pārstrādes procedūrai deklarētajām precēm nepiemēro ievedmuitas nodokli un citus maksājumus, kā arī tirdzniecības politikas pasākumus, ja vien tie neaizliedz preču ievešanu vai izvešanu.

Preču ievešanai pārstrādei jāsaņem muitas iestādes atļauja (SMK 211.pants).

Vienkāršotā kārtībā ar standarta muitas deklarāciju

Piemēro gadījumos, kad preces (izņemot DA 71-02. pielikumā minētās preces) ieved ar mērķi:

  • iznīcināt (skatīt sadaļā “Iznīcināšanas piemērošana”);
  • labot (remonts), atjaunot, sakārtot (skatīt zemāk).

Pieteikumu procedūras piemērošanai iesniedz Elektroniskajā muitas datu apstrādes sistēmā (EMDAS 2), Automatizētajā importa sistēmā (AIS).

Pieteikums tiek noformēts sadaļā “Preces” zem apakšsadaļas “Dokumenti”, aizpilda datu elementu (turpmāk – d.e.) “Papildu informācija” (12 02 000 000) norādot kodu 00100 – “Pieteikums īpašas procedūras, kas nav tranzīts, izmantošanai” un d.e. “Atļauja vienkāršotā veidā”.

Sadaļu “Atļauja vienkāršotā veidā” aizpilda, attiecīgajos laukos norādot:

  • “A3/8 Preču īpašnieks” informāciju par ievedamo preču īpašnieku;
  • “A4/9 Pārstrādes vai izmantošanas vieta”  vietām, kur tiks veiktas pārstrādes/remonta darbības, adresi (ielas nosaukums, mājas numurs, pilsēta);
  • “A4/11 Procedūras noslēgšanas muitas iestāde” muitas iestādi, kurā tiks slēgta pārstrādes procedūra, t.i., pārstrādes produktiem piemēros nākamo muitas procedūru, tos izvedīs no Savienības muitas teritorijas;
  • “A Paredzamais slēgšanas datums” – datums, līdz kuram jāpabeidz pārstrādes darbības, jāpiemēro nākamā procedūra vai jāizved no Savienības muitas teritorijas;
  • “A5/5 Ieguves norma”  ieguves normu 100 %;
  • “A5/7 Pārstrādes produkti” pēc pārstrādes/remonta atpakaļizvedamo preču kodu un detalizētu preču komercaprakstu un tehnisko aprakstu);
  • “A5/8 Preču identifikācija” preču identifikācijas veidu no klasifikatora un apraksta sadaļā paskaidro par izvēlēto preces identifikācijas veidu, piemēram, norādot preces sērijas numuru vai jebkuru citu informāciju, kas palīdz identificēt konkrēto preci;
  • “A6/2 Ekonomiskie nosacījumi” klasifikatora kodu “2” (labošana);
  • “A7/5 Sīka informācija par plānotajām darbībām” informāciju par plānoto remonta apjomu un veicamajām darbībām;
  • “A8/13 Ievedmuitas nodokļu summas aprēķināšana saskaņā ar Kodeksa 86.panta 3.punktu” izvēlas variantu “Jā”, kas nozīmē, ka remontētās preces tiks izlaistas brīvā apgrozībā ar muitas maksājumiem, kas piemērojami pārstrādes procedūrā ievestajām precēm (SMK 86.panta 3.punkts).

(!) svarīgi Pieteikumi papīra formātā muitas iestādē netiek pieņemti.

Vispārējā kārtībā

Pieteikumu atļaujas saņemšanai jāiesniedz Eiropas Komisijas Muitas lēmumu pārvaldības sistēmā, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) autentifikāciju. Plašāka informācija atrodama sadaļā "Atļauju informācijas sistēmas".

Papildu informācijas iegūšanai par pieteikuma iesniegšanu Eiropas Komisijas Muitas lēmumu pārvaldības sistēmā lūdzam sazināties ar VID Muitas pārvaldes amatpersonām pa tālruni: +371 67120873 / +371 67120872.

(!) svarīgi Atļaujas turētājam jāievēro atļaujā noteiktos nosacījumus un no tās izrietošos pienākumus (SMK 23. pants), kā arī jāveic uzskaite par pārstrādes gaitu, kurā ietilpst informācija un dati, kas ļauj muitas iestādei uzraudzīt muitas procedūru un kontrolēt atļaujas nosacījumu izpildi (SMK 214. pants, DA 178. pants).

Jāiesniedz galvojums muitas maksājumu parādam, kas var rasties (SMK 211. pants, Ministru kabineta 13.02.2018. noteikumi Nr. 86 “Muitas maksājumu parāda galvojumu un avansa iemaksu administrēšanas noteikumi” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 86). Muitas maksājumu parāda, kas var rasties, nodrošināšanai var izmantot vispārējo galvojumu, vienreizējo galvojumu, drošības naudas iemaksu.

Muitas maksājuma parāds, kas var rasties, ietver:

  • muitas parādu;
  • akcīzes nodokļa parādu.

Ja par galvojumu muitas maksājumu parādam, kas var rasties, izmanto drošības naudas iemaksu, muitas maksājumu parāds, kas var rasties, ietver:

  • muitas parādu;
  • akcīzes nodokļa parādu;
  • pievienotās vērtības nodokļa parādu.

Drošības naudu iemaksā Valsts ieņēmumu dienesta deponēto naudas līdzekļu uzskaites kontā Nr. LV24TREL8135390000000.

Iesniegumu par drošības naudas atmaksāšanu pievieno muitas deklarācijai pārstrādes procedūras piemērošanas brīdi (MK noteikumi Nr. 86 48. punkts).

Pēc muitas procedūras pareizas noslēgšanas Valsts ieņēmumu dienests pieņem lēmumu par drošības naudas atmaksāšanu.

Galvojums muitas parādam, kas var rasties, nav jāsniedz:

  • ja kopējā nodrošināmā muitas maksājumu parāda summa (muitas nodoklis, akcīzes nodoklis un PVN) visām precēm, kas vienlaicīgi deklarētas ievešanas pārstrādei procedūrai, visā laikposmā, kamēr muitas maksājumu parāds var rasties (t.i., laika posmā, kamēr preces ir pakļautas ievešanas pārstrādei procedūrai, un līdz nākamās muitas procedūras piemērošanai), nepārsniedz 1000 EUR (MK noteikumu Nr. 86 12. pants);
  • valsts, reģionālām un vietējām pašvaldības iestādēm vai citām struktūrām, kuras reglamentē publiskās tiesības, attiecībā uz darbībām, kurās tās iesaistās kā valsts iestādes.

Detalizēta informācija par galvojumiem pieejama sadaļā “Muitas galvojumi”.

Tiesības deklarēt preces muitas procedūrai - ievešana pārstrādei - ir tikai atļaujas turētājam. Ja atļaujas turētājs ieceļ sev pārstāvi muitā, tad šāda pārstāvība var būt tikai tieša, t.i., pārstāvis muitā rīkojas citas personas vārdā un tās uzdevumā. Tas nozīmē, ka, piemērojot muitas procedūru – ievešana pārstrādei, atļaujas turētājs vienlaicīgi ir deklarētājs un procedūras izmantotājs.

Detalizēta informācija par deklarētāju un pārstāvi atrodama sadaļas “Preču deklarēšana” atvērumos “Kas ir deklarētājs”, “Kas ir pārstāvis muitā” un “Muitas deklarācijas iesniegšana”, kā arī EK vadlīnijās - Special Procedures  Title VII UCC/ “Guidance for MSs and Trade”.

Pirms iznīcināšanas piemērošanas nepieciešams noskaidrot uzņēmumu, kas ir pilnvarots vai kam ir saskaņojums vai tiesības veikt attiecīgās pārstrādes darbības un tās jānodod atbilstošam atkritumu apsaimniekotājam.

Informāciju par uzņēmumiem, kam piešķirtas atkritumu apsaimniekošanas atļaujas (tai skaitā pārstrādei un reģenerācijai), var iegūt:

  • rakstot e-pastu Valsts vides dienestam - pasts@vvd.gov.lv
  • publiski pieejamā Valsts vides dienesta datu reģistrāšeit.

Preču, kas minētas DA 71-02. pielikumā , iznīcināšanai ir jāsaņem atļauja vispārējā kārtībā, iesniedzot pieteikumu Eiropas Komisijas Muitas lēmumu pārvaldības sistēmā, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) autentifikāciju. Plašāka informācija atrodama sadaļā "Atļauju informācijas sistēmas".

Pēc atļaujas saņemšanas EMDAS 2 AIS jāiesniedz muitas deklarācija.

Muitas deklarācijā jānorāda:

  • datu elementā 11 09 000 000 “Procedūra” – muitas procedūras kods “51”;
  • datu elementā 11 10 000 000 “Papildprocedūra”  – papildprocedūras kods “A10”;
  • datu elementā 16 15 052 000 “Atļaujas numurs”- vispārējā kārtībā izsniegtās atļaujas numurs.

Vienkāršoto kārtību piemēro precēm, kas nav minētas DA 71-02. pielikumāizņemot gadījumus, ja tās ir bojātas pārvadāšanas laikā un to turpmāka uzglabāšana var radīt negatīvas sekas videi vai cilvēkiem, un kuru muitas vērtība nepārsniedz 150 000 EUR.

Vienkāršotā kārtībā atļauju saņem iesniedzot deklarāciju EMDAS 2 AIS, datu elementā 12 02 000 000 “Papildu informācija” – kods 00100 “Pieteikums īpašas procedūras, kas nav tranzīts, izmantošanai” pieteikumā norādot šādu informāciju:

  • “A3/8 Preču īpašnieks” –preču īpašnieka datus (vārds, uzvārds/uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas Nr., adrese). Ja īpašnieks nav sasniedzams/zināms, norāda valdītāju, kas rīkojas ar precēm iznīcināšanas nolūkā.
  • “A4/9 Pārstrādes vai izmantošanas vieta” - uzņēmuma (juridiskās personas) nosaukums un adrese, kur tiks veikta preču iznīcināšana vai cita veida neatgriezeniska pārstrāde. Vieta var būt gan atkritumu apsaimniekotājs, gan cita persona, kurai ir pilnvarojums/saskaņojums un tiesības veikt norādītās darbības.
  • “A4/11 Procedūras noslēgšanas muitas iestāde” – muitas iestāde, kurā tiek slēgta pārstrādes/iznīcināšanas procedūra, t.i., pārstrādes produktiem tiek piemērota nākamā procedūra vai, pilnīgas (bez pārpalikumu) iznīcināšanas gadījumā, iesniegts akts par preču iznīcināšanu;
  • “A Paredzamais slēgšanas datums”– datums līdz kuram jāpabeidz preču iznīcināšanas/pārstrādes darbības. Pēc noklusējuma, EMDAS 2 AIS funkcionalitātē termiņš ir iestatīts uz 60 dienām no muitas deklarācijas pieņemšanas dienas, ja vien atļaujā nav noteikts citādi. Nepieciešamības gadījumā termiņu var pagarināt, iesniedzot motivētu pieteikumu un saņemot muitas iestādes apstiprinājumu. Detalizēta informācija par muitas deklarācijas grozīšanu atrodama sadaļā “Darbības ar muitas deklarāciju pēc preču laišanas brīvā apgrozībā jeb pēcmuitošana”.
  • “A5/5 Ieguves norma” – pēc konsultēšanās ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu jānorāda paredzamais preču iznīcināšanas rezultātā iegūtais atlikums, tā veids un daudzums vai informācija par to, ka preces tiks iznīcinātas bez atlikumiem;
  • “A5/7 Pārstrādes produkti” – pārstrādes/iznīcināšanas rezultātā radušos atlikumu kodu un aprakstu no klasifikatora, kā arī (detalizēts preču komercapraksts) un tehnisko aprakstu (materiāls, agregātstāvoklis, sastāvs), piemēram, lūžņi, stikla lauskas, plastmasas atlikumi, kartona fragmenti u.c.). Pilnīgas/bezatlikuma iznīcināšanas rezultātā norāda ievedamo preču kodu un preces aprakstā – iznīcināts bez atlikumiem;
  • “A5/8 Preču identifikācija” – izvēlas klasifikatora piedāvāto preču identifikācijas veidu “Citi identifikācijas līdzekļi” un apraksta sadaļā norāda iznīcināšanas rezultātā radušos atlikumu tehnisko aprakstu vai bezatlikumu iznīcināšanas gadījumā – iznīcināts bez atlikumiem;
  • “A6/2 Ekonomiskie nosacījumi” – izvēlas klasifikatora kodu 19 (pārstrāde atkritumos un lūžņos, iznīcināšana, daļu vai komponentu atjaunošana);
  • “A7/5 Sīka informācija par plānotajām darbībām” – detalizētu informāciju par plānoto preču iznīcināšanas veidu (piemēram, prece tiks apglabāta sadzīves atkritumu poligonā; prece tiks iznīcināta, mehāniski saspiežot vai sagriežot; prece tiks sadalīta komponentēs u.c.);
  • “A8/13 Ievedmuitas nodokļu summas aprēķināšana saskaņā ar Kodeksa 86.panta 3.punktu” – norāda “jā” vai “nē”. Parasti izvēlas "nē", kas nozīmē, ka atlikumi tiks izlaisti brīvā apgrozībā ar nodokļiem, kas attiecas uz pārstrādes rezultātā iegūtajiem atlikumiem, nevis sākotnējām precēm.

Ja pēc preču izlaišanas pārstrādes procedūrai muitas iestāde EMDAS 2 AIS “Iznīcināšanas paziņojumā” norāda:

  • iznīcināt atļauts tikai muitas amatpersonas klātbūtnē – deklarētājam piecu darba dienu laikā jāsazinās ar VID muitas amatpersonām, lai saskaņotu preču iznīcināšanas laiku un vietu. Muitas iestāde preču iznīcināšanas datumu un laiku saskaņos trīs darba dienu laikā;
  • jāinformē par preču iznīcināšanas laiku un datumu – deklarētājam piecu darba dienu laikā jāsazinās ar VID muitas amatpersonām un jāpaziņo preču iznīcināšanas laiks un vieta, pēc tam preču iznīcināšanu var uzsākt patstāvīgi.

Saziņai ar muitas iestādi jāizmanto VID EDS – Sarakste ar VID, izvēloties kategoriju Preču iznīcināšanas laika saskaņošana.

Pēc patstāvīgas preču iznīcināšanas 30 dienu laikā VID ir jāiesniedz izpildes dokuments un atkritumu pārstrādes uzņēmuma izziņa par preču iznīcināšanas pabeigšanu, un fotogrāfijas/video, kurās redzams, kā un kāda prece iznīcināta (MK noteikumi Nr. 714. 15.2. un 16. punkts).

Izpildes dokumentā norāda:

  • deklarācijas, ar kuru preces deklarētas pārstrādei/iznīcināšanai, numuru;
  • pārstrādei/iznīcināšanai deklarēto preču aprakstu, daudzumu un vērtību;
  • pārstrādes/iznīcināšanas rezultātā radušos atlikumu veidu, daudzumu un vērtību (norāda, ja atlikumi ir radušies);
  • deklarācijas, ar kuru pārstrādes/iznīcināšanas rezultātā iegūtiem atlikumiem piemērota nākamā muitas procedūra, numuru (norāda, ja atlikumi ir radušies).

Izpildes dokumentu un  atkritumu pārstrādes uzņēmuma izziņu var iesniegt elektroniski, izmantojot Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), Sarakste ar VID, izvēloties kategoriju Muitas atļauju izsniegšana un uzraudzība.

Muitas dienesti nosaka laikposmu, kādā ievešanas pārstrādei procedūra ir jānoslēdz. Nosakot termiņu, muitas iestāde ņem vērā laiku, kāds vajadzīgs pārstrādes darbību veikšanai un procedūras noslēgšanai (SMK 257. pants).

Termiņu, kādā preces var atrasties muitas procedūrā – ievešana pārstrādei, var pagarināt uz laiku, kas nepieciešams, lai procedūru noslēgtu. Lai pagarinātu minēto termiņu:

Jaunu muitas deklarāciju šajā gadījumā neformē.

Procedūra uzskatāma par noslēgtu, kad precēm vai pārstrādes produktiem tiek piemērota nākamā muitas procedūra, tās tiek izvestas no Savienības muitas teritorijas, iznīcinātas vai no tām atsakās par labu valstij (SMK 215. pants).

Ja atļauja izsniegta vienkāršotā kārtībā, izpildes dokumentu iesniedz pēc muitas iestādes pieprasījuma.

Ja atļauja izsniegta vispārējā kārtībā, informāciju par nepieciešamību iesniegt izpildes dokumentu norāda atļaujā (DA 175. pants), un izpildes dokumentu iesniedz 30 dienu laikā no procedūras noslēgšanas termiņa beigām. Noslēgšanas termiņu sāk skaitīt no dienas, kad ārpussavienības precēm piemēro pārstrādes procedūru (SMK 257. pants), proti, katrai muitas deklarācijai individuāli.

Piemēram, atļaujā noteiktais procedūras noslēgšanas termiņš ir 3 mēneši.

01.04.2025. pārstrādes procedūras piemērošanai noformēta muitas deklarācija, procedūras noslēgšanas termiņa beigu datums ir 01.07.2025., izpildes dokumenta jāiesniedz līdz  31.07.2025

Izpildes dokumentā norāda DA 71-06. pielikumā noteikto informāciju, ja uzraudzības muitas iestāde nav noteikusi citādi.

Izpildes dokumentu var iesniegt elektroniski, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS) – Sarakste ar VID, izvēloties kategoriju Muitas atļauju izsniegšana un uzraudzība, vai nosūtot uz VID e-pasta adresi vid@vid.gov.lv parakstītu ar drošu elektronisko parakstu.

(!) svarīgi Ja muitas iestādes noteiktajā termiņā procedūra netiks noslēgta, netiks iesniegts izpildes dokuments, ja tāds ir prasīts, vai ievēroti citi atļaujas un procedūras nosacījumi, muitas iestāde var uzskatīt, ka pārstrādes procedūra nav pabeigta atbilstoši Eiropas Savienības tiesību aktos noteiktajai kārtībai, un var lemt par muitas maksājumu parāda aprēķināšanu (SMK 79. pants).

(!) svarīgi Pārstrādes darbību rezultātā radušajiem pārstrādes produktiem, atkritumiem un/vai lūžņiem jāpiemēro nākamā muitas procedūra.

Atkritumi un lūžņi ir produkti, kas var rasties pārstrādes/iznīcināšanas rezultātā un kam nav saimnieciskās vērtības vai tā ir neliela, un ko nav iespējams izmantot bez turpmākas apstrādes.

Lai iegūtu informāciju par atkritumu un lūžņu, kas radušies, muitas vērtību un noteiktu to Kombinētās nomenklatūras kodu, Valsts ieņēmumu dienestā jāiesniedz iesniegums.

Iesniegumu var iesniegt elektroniski, izmantojot Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS) – Sarakste ar VID, izvēloties kategoriju Iesniegums Muitas pārvaldei, vai nosūtot uz VID e-pasta adresi vid@vid.gov.lv parakstītu ar drošu elektronisko parakstu.

Ārpussavienības preču pārvietošanu (reeksports) uz izvešanas muitas iestādi (Latvijā vai citā dalībvalstī) pēc ievešanas pārstrādei procedūras pabeigšanas, var veikt:

  • ar ārējā tranzīta procedūru - precēm pēc reeksporta deklarācijas noformēšanas uzreiz piemēro ārējā tranzīta procedūru, noformējot tranzīta deklarāciju (T1 vai TIR). Reeksporta deklarāciju noslēdz tajā pašā muitas iestādē, kur tā tika iesniegta un kurā secīgi iesniedz tranzīta deklarāciju (T1 vai TIR). Līdz izvešanas muitas iestādei uz robežas preces pārvieto tranzīta procedūrā ar tranzīta deklarāciju (T1 vai TIR). Muitas procedūru – ievešana pārstrādei noslēdz, kad precēm piemērota tranzīta procedūra,
    vai
  • ar reeksportu – precēm piemēro reeksportu un ar reeksporta deklarāciju tās pārvieto līdz izvešanas muitas iestādei uz robežas. Atsevišķa atļauja nav nepieciešama. Muitas procedūru – ievešana pārstrādei noslēdz, kad preces ir izvestas no Savienības muitas teritorijas (un noslēgts reeksports). Preces atrodas ievešanas pārstrādei procedūrā līdz to izvešanai no Savienības muitas teritorijas (SMK  219. pants, DA  179. pants un IA  267. pants)

Detalizēta informācija par preču reeksportu ir atrodama sadaļā “Reeksports”.

SMK panti

DA panti un pielikumi

IA panti

MK noteikumu Nr.86 punkti un pielikumi

MK noteikumu Nr.714 punkti

79.,

210.–225.,

255.,

258.

161.,

183.,

240.–243.,

71–02. pielikums,

71–03. pielikums,

71–06. pielikums.

 

259.–271.,

324.,

325.

2.–12.,

48.,

1. pielikums.

12.–16.