Jautājumu kategorija
IIN

Mācību maksa, ko darba devējs apmaksājis par darbinieka studijām augstākās izglītības iegūšanai valsts akreditētās Latvijas izglītības iestādēs, Eiropas Savienības dalībvalstu un Eiropas Ekonomikas zonas valstu mācību iestādēs, nav uzskatāma par algota darba ienākumu ja augstākās izglītības iegūšana saistīta ar tādu prasmju apguvi, kuras nepieciešamas darba devējam.

Atbilde:

Šāds ienākums ar nodokli nav apliekams.

Atbilde:

Ar nodokli netiek apliktas  dāvanas no fiziskajām personām, ja ar dāvinātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē. Šo atbrīvojumu piemēro arī tad, ja dāvinātājs ir no zemu nodokļu vai beznodokļu valsts.

Atbilde:
 

Ja darba devējs iegādājas saviem darbiniekiem dzīvības apdrošināšanas (bez līdzekļu uzkrāšanas), veselības apdrošināšanas vai nelaimes gadījumu apdrošināšanas polisi un apdrošināšanas prēmiju maksājumu kopsumma par taksācijas gadu pārsniedz 10 % no darbinieka bruto algas taksācijas gadā, tad minēto pārsniegumu, ievērojot likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikto ierobežojumu 750 eiro (līdz 31.12.2023. -  426,86 eiro), darba devējs apliek ar algas nodokli taksācijas gada pēdējā mēnesī.

Ja darba devēja veikto dzīvības apdrošināšanas (bez līdzekļu uzkrāšanas), veselības apdrošināšanas vai nelaimes gadījumu apdrošināšanas prēmiju maksājumu kopsumma nav pārsniegusi 10 % no darbinieka bruto algas, bet ir lielāka par 426,86 eiro gadā, tad darbiniekam ar IIN apliek summu, kas pārsniedz 750 eiro (līdz 31.12.2023. - 426,86 eiro) gadā, tad darbiniekam ar IIN apliek summu, kas pārsniedz 750 eiro (līdz 31.12.2023. - 426,86 eiro).

Darbiniekam, kurš atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai kuram noformēta darbnespējas lapa B, noteikto ierobežojumu 10 % nepiemēro proporcionāli tām gada kalendāra dienām, kurās tam bija darbnespējas lapa B. Taču šis izņēmums neattiecas uz summas ierobežojumu (750 eiro (līdz 31.12.2023. -426,86 eiro)), jo summas ierobežojumu – ne vairāk kā 750 eiro (līdz 31.12.2023. -426,86 eiro) gadā – piemēro vispārējā kārtībā.

Atbilde:


No darbinieka ienākumiem, par kuriem tas maksā algas nodokli, var izslēgt darba devēja samaksātos darbinieka ēdināšanas izdevumus un ārstniecības izdevumus, ja tie kopā nepārsniedz 480 eiro gadā (vidēji 40 eiro mēnesī) un ja tiek izpildīti likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteiktie kritēriji. Ja darba devējs vēlas izmantot šādu labvēlību attiecībā pret saviem darbiniekiem, vispirms ir jānoslēdz darba koplīgums.

Pārējos gadījumos, kad darba devējs sedz darbinieka un viņa ģimenes locekļu ēdināšanas izdevumus, tie ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Atbilde:

Algas nodokļa objekts ir ienākumu daļa, ko saņem jūrnieks, kurš nodarbināts uz starptautiskajos pārvadājumos izmantojama kuģa, šādā apmērā:

  • virsniekam – 2,5 mēnešu minimālo darba algu apmērā ( 2023.gadā – 1550 eiro, 2024.gadā - 1750 eiro);
  • pārējam personālam – 1,5 mēnešu minimālo darba algu apmērā ( 2023.gadā - 930 eiro, 2024.gadā – 1050 eiro).

2023.gadā minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros  bija 620 eiro.
2024.gadā minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros ir 700 eiro.
Šādi ar nodokli apliekamo ienākumu aprēķina visām personām, kuras nodarbinātas uz starptautiskajos pārvadājumos izmantojama kuģa neatkarīgi no tā, ar kādas valsts karogu reģistrēts kuģis.

Ja jūrnieku nodarbina Latvijas komercsabiedrība, nodokli ietur un iemaksā budžetā darba devējs – Latvijas sabiedrība, kas nodarbina fizisko personu un izmaksā atlīdzību.

Virsnieks, kurš nodarbināts uz starptautiskajos pārvadājumos izmantota kuģa, algas nodokli maksā no 2,5 mēnešu minimālo darba algu apmēra  mēnesī, savukārt pārējais personāls – no 1,5 mēnešu minimālo darba algu apmēra  mēnesī, piemērojot 20% nodokļa likmi, ja algas nodokļu grāmatiņa pie darba devēja, vai  23 % nodokļa likmi, ja algas nodokļu grāmatiņa nav pie darba devēja.”
  

 

Atbilde:

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā neietver un ar nodokli neapliek ienākumu no personiskā īpašuma (fiziskajai personai piederošām, personiskai lietošanai paredzētām kustamām lietām – mēbelēm, apģērba un citām kustamām lietām) atsavināšanas. Ja fiziskā persona pārdod personisko mantu, fiziskā persona iesniedz pircējam – juridiskajai personai – izziņu, kurā apliecina, ka šīs lietas pārdošana nav saistīta ar saimniecisko darbību (Ministru kabineta 2010.gada 1.septembra noteikumu Nr.899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 3.pielikumu). Ienākuma izmaksātājs – komersants –, izmaksājot fiziskajai personai ar nodokli neapliekamus ienākumus, līdz
pēctaksācijas gada 1.februārim iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā paziņojumu (Ministru kabineta 2021.gada 7.septembra noteikumu Nr.610 “Noteikumi par paziņojumā par fiziskajai personai izmaksātajām summām iekļaujamo informāciju), tajā norādot, ka izmaksāti ienākumi no personiskā īpašuma atsavināšanas, un ienākuma veida kodu 3005. Savukārt fiziskā persona deklarē neapliekamos ienākumus, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, ja saņemto neapliekamo ienākumu kopējā summa pārsniedz 10 000 eiro, norādot šos neapliekamos ienākumus D1 pielikumā.

Atbilde:

2013., 2014., 2015., 2016., 2017., 2018., 2019., 2020., 2021., 2022.,  2023. un 2024.gadā saņemtās summas, kas izmaksātas kā valsts atbalsts lauksaimniecībai vai Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai, ir atbrīvotas no aplikšanas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Atbilde:

Ienākumu, kas gūts patēriņa kredīta (aizdevuma) saistību samazināšanas vai dzēšanas rezultātā, apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Iedzīvotāju ienākuma nodokli aprēķina un maksā rezumējošā kārtībā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Atbild

Gada apliekamajā ienākumā neietver un ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek darbinieka vai viņa radinieku (tuvinieku) nāves gadījumā darba devēja piešķirto apbedīšanas pabalstu, kura vērtība nepārsniedz 250 euro. Minētā norma ir attiecināma uz katru fizisko personu. Tādējādi, ja uzņēmumā strādā divi mirušās personas radinieki un darba devējs apbedīšanas pabalstu izmaksā abiem, izmaksāto apbedīšanas pabalstu, kura vērtība katram nepārsniedz 250 euro, neapliek ar algas nodokli.

Atbilde:

Gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar nodokli aplikti izložu un azartspēļu laimesti, ja laimesta (tā vērtības) apmērs (kopsumma) taksācijas gada laikā nepārsniedz 3000 euro.

Atbilde:
 

Pabalsts, kuru darba devējs izmaksā bērna piedzimšanas gadījumā, ir ienākums, par kuru maksā algas nodokli.

Atbilde:
 

Atlīdzību par audžuģimenes pienākumu veikšanu neapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Atbilde:
 

No kompensācijas, ko izmaksā bijušajam darbiniekam par konkurences ierobežojumu ievērošanu, ietur algas nodokli kā no ienākuma, kas izmaksāts uz iepriekšējo darba attiecību pamata.

Atbilde:
 

Dāvanu 5000 euro vērtībā, kas saņemta no fiziskās personas bezskaidras naudas norēķinu veidā, neapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, ja tās izlietošanu dāvinājuma saņēmējs pamato ar:

1)  ārsta nosūtījumu vai atzinumu, kas apliecina ārstniecības nepieciešamību;

2)  attaisnojuma dokumentu, kas apliecina dāvinājuma summas izlietošanu ārstniecībai divu gadu laikā no dāvinājuma saņemšanas dienas.

Atbilde:
 

Ienākumi no noslēgtajiem dzīvības apdrošināšanas līgumiem ar līdzekļu uzkrāšanu veido fiziskās personas ienākumu, no kura iedzīvotāju ienākuma nodokli ietur ienākuma izmaksātājs. Ar nodokli apliek pozitīvo starpību starp aprēķināto apdrošināšanas atlīdzību un visām apdrošināšanas prēmijām.

Atbilde:
 

Ienākumu, kuru gūst, pārdodot šķeldošanai zarus, kas iegūti, attīrot personas īpašumā esošās lauksaimniecības zemes no krūmiem, pielīdzina ienākumam no personas īpašumā esošā mežā iegūto kokmateriālu pārdošanas, tādējādi minēto ienākumu apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, tāpat kā ienākumu no kokmateriālu pārdošanas. Gūtajam ienākumam piemēro nodokļa likmi 10 % apmērā. Pirms nodokļa aprēķināšanas no izmaksājamās summas atskaita ar kokmateriālu sagatavošanu un pārdošanu saistītos izdevumus, piemērojot izdevumu normu 50 % apmērā no izmaksājamās summas.

Ja minēto ienākumu fiziskajai personai izmaksā komersants vai saimnieciskās darbības veicējs, iedzīvotāju ienākuma nodokli aprēķina un ietur ienākuma izmaksātājs. Savukārt, ja ienākumu no zaru pārdošanas šķeldošanai izmaksā fiziskā persona, kura nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja un kurai nav pienākuma nodokli ieturēt izmaksas vietā, iedzīvotāju ienākuma nodokli rezumējošā kārtībā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, aprēķina un nomaksā pati fiziskā persona – ienākuma guvēja.

Atbilde:
 

Iedzīvotāju ienākuma nodokli nemaksā no sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas ienākumiem, ja tie nepārsniedz 3000 euro gadā.

Atbilde:
 

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā neietver un ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek kompensāciju par īres līguma izbeigšanu un dzīvojamo telpu atbrīvošanu denacionalizēta vai likumīgajam īpašniekam atdota nama īrniekam, kurš attiecīgajā namā dzīvojis līdz īpašuma tiesību atjaunošanai likumīgajam īpašniekam (viņa mantiniekam).

Atbilde:

Lietas un nauda, kas tiek saņemta laulības šķiršanas sakarā, ar iedzīvotāju ienākuma nodokli nav apliekamas.

Atbilde:

Dzēstais (norakstītais) aizdevums, veidos fiziskās personas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu gadā, kad aizdevums dzēsts. Nodokli no šāda ienākuma nomaksā fiziskā persona iesniedzot  gada ienākumu deklarāciju.

Atbilde:

Nē, jo aizdevumus, kurus fiziskajai personai izsniedz persona ar kuru to saista radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, ienākumam nepielīdzina.

Atbilde:

Ienākumam pielīdzina aizdevumu (tā daļu), ko fiziskā persona, kas aizdevumu neņem saimnieciskās darbības ietvaros, nav atmaksājusi sešu mēnešu laikā pēc aizdevuma līgumā noteiktā aizdevuma atmaksas termiņa, bet ne ilgāk kā 66 mēnešu laikā no aizdevuma izsniegšanas dienas.

Ienākumam nepielīdzina aizdevumus:

  1. Ja aizdevumi izsniegti fiziskajai personai vai tās ģimenes locekļiem (radniecībā līdz trešajai pakāpei) ārstniecības vai izglītības izdevumu segšanai:
    • aizdevumam jābūt izsniegtam bezskaidras naudas norēķinu veidā;
    • izlietojumu jāspēj pamatot ar attaisnojuma dokumentiem, kas apliecina līdzekļu izlietojumu līgumā norādītajam mērķim divu gadu laikā;
  2.  kas no viena aizdevēja nepārsniedz 1500 eiro kopsummā;
  3. kurus izsniedzis laulātais vai ģimenes loceklis (radniecība līdz trešajai pakāpei).

Atbilde:

Nē, aizdevumiem, kurus izsniegusi kredītiestāde, krājaizdevumu sabiedrība, kapitālsabiedrība, kura saņēmusi speciālu atļauju (licenci) patērētāja kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai, nepiemēro nosacījumus par ienākumam pielīdzināmiem aizdevumiem