Čeku loterija piedzīvos uzlabojumus un notiks arī nākamgad

 Publicēts: 07.12.2020. 09.21


Apakšsadaļu izvēlne

Iespēju piedalīties čeku loterijā izmantojuši daudzi, un teju pusotra gada laikā loterijā reģistrēti vairāk nekā 20 miljoni dokumentu. Pielāgojoties apstākļiem, kad arvien biežāk preces un pakalpojumus pērkam internetā, no 2021.gada 1.aprīļa čeku loterijā varēs reģistrēt ne tikai čekus, kvītis un biļetes, bet arī rēķinus, kas apmaksāti ar internetbankas starpniecību. Savukārt otrs izlozes jauninājums ļaus iedzīvotājiem piedalīties tematiskajās nozaru čeku izlozēs.

Čeku loterija turpinās un, lai arī ārkārtas situācijas ietekmē iedzīvotāji pirkumus veic apdomīgāk vai mazākos apjomos, loterijā reģistrēto dokumentu skaits joprojām ir visnotaļ liels – no 2019.gada 1.jūlija līdz 2020.gada 31.oktobrim loterijā reģistrēti 20 791 898 čeki, kvītis un biļetes. Šajā laikā notikušas 16 mēneša izlozes un vienā gada izloze, un tajās kopumā izlozēti 864 naudas laimesti 480 000 eiro apmērā. Līdztekus naudas balvām loterijas dalībnieki laimējuši arī 446 papildu balvas, ko piedāvājuši Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) Padziļinātās sadarbības programmas dalībnieki.

Domājot par loterijas attīstību un atbilstību pašreizējai situācijai, kā arī cenšoties loteriju padarīt iedzīvotājiem saistošāku, Saeima šī gada 23.novembrī pieņēma grozījumus Čeku loterijas likumā. Likuma grozījumi paredz vairākus jauninājumus loterijas noteikumos, kuri stāsies spēkā no 2021.gada 1.aprīļa!

Loterijā reģistrēt varēs arī rēķinus

Pašlaik loterijā var reģistrēt čekus, kvītis un biļetes, taču no nākamā gada 1.aprīļa čeku loterijas tīmekļvietnē www.cekuloterija.lv varēs reģistrēt arī rēķinus. Dalībniekam būs jānorāda nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs, rēķina numurs, datums, summa un jāveic atzīme, ka rēķins ir apmaksāts ar bankas pārskaitījumu. Tātad, piemēram, rēķinu, kas saņemts par auto remontu vai pārtikas piegādi uz mājām, varēs reģistrēt loterijā, pretendējot uz čeku loterijas laimestiem. Lai laimestu saņemtu, būs jāuzrāda ne vien laimīgais rēķins, bet arī dokuments, kas apliecina rēķina samaksu ar bankas pārskaitījumu.

Ik mēnesi notiks tematiskās nozaru čeku izlozes

Ir uzņēmējdarbības sektori, kuros ēnu ekonomika tiek konstatēta biežāk nekā citos. Jaunie loterijas noteikumi paredz, ka VID, ņemot vērā valsts nodokļu nomaksas veicināšanas prioritātes, ik ceturksni definēs vienu nozari, ar kuras čekiem būs iespēja piedalīties īpašā “nozaru čeku izlozē” un laimēt trīs naudas balvas 500 eiro vērtībā. VID izraudzītās nozares tiks publicētas čeku loterijas tīmekļvietnē www.cekuloterija.lv vienu mēnesi pirms tematiskā ceturkšņa sākuma.

Mainīts naudas balvu sadalījums

Ņemot vērā, ka līdz ar ierastajā izlozēm ik mēnesi notiks arī tematiskās nozaru čeku izlozes, no 2021.gada 1.aprīļa mainīsies balvu sadalījums. Loterijas dalībniekiem būs iespēja pretendēt uz 35 naudas balvām 100 eiro vērtībā, trīs laimestiem 5 000 eiro vērtībā un vienu laimestu 10 000 eiro apmērā. Tāpat ik mēnesi trīs naudas balvas 500 eiro vērtībā tiks izlozētas tikai starp nozares čekiem. Loterijas naudas balvu fonds paliek nemainīgs – 30 000 eiro mēneša izlozē un 70 000 eiro gada izlozē.
 

Vēl pirms nākamā gada aprīlī spēkā stāsties loterijas jaunās iespējas, joprojām čeku loterijā var piedalīties ikviens, reģistrējot tīmekļa vietnē www.cekuloterija.lv čeku, kvīti vai biļeti vismaz 5 eiro vērtībā. Darījumu apliecinošajam dokumentam ir jābūt izsniegtam par preci vai pakalpojumu, kas saņemts no Latvijā reģistrēta nodokļu maksātāja. Plašāka informācija pieejama tīmekļa vietnē www.ceukloterija.lv. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā aicinām zvanīt uz tālruņa numuru 67120011 vai rakstīt uz e-pasta adresi: cekuloterija [at] vid.gov.lv.

Čeku loterijas mērķis ir veicināt godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, mudinot pircējus pieprasīt čekus un kvītis par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem, tādējādi veicinot kultūras maiņu sabiedrībā. Čeku loterija Latvijā notiek pirmo reizi, taču citur pasaulē ir visnotaļ izplatīta prakse, kas devusi pozitīvus rezultātus gan attiecībā uz sabiedrības rīcības maiņu, gan ieņēmumiem valsts budžetā. Čeku loteriju organizē VID, informatīvi atbalsta VAS “Latvijas Loto”.