Turpinot attīstīt Automatizēto importa sistēmu (AIS), ir izstrādāti vairāki funkcionalitātes papildinājumi.
No šodienas, 2. jūnija, iesniedzot importa deklarāciju par akcīzes precēm, kuras paredzēts uzglabāt akcīzes preču noliktavās, deklarācijas un e-AD dati tiek automātiski pārbaudīti un salīdzināti gan AIS, gan Akcīzes preču pārvietošanas un kontroles sistēmā (EMCS).
Deklarējot akcīzes preces, importa deklarācijas sadaļā “Dokumenti” līdz šim izmantoto kodu “0465” vairs nevar norādīt. Tā vietā ir jānorāda viens no šiem pavaddokumentu veidiem:
- C651 - Regulas (ES) 2022/1636[1] 3. pantā minētais elektroniskais administratīvais dokuments (e-AD)
- C658 - Regulas (ES) 2022/1636 9. panta 1. punktā minētais alternatīvais dokuments akcīzes preču pārvietošanai atliktās nodokļa maksāšanas režīmā.
Otrs papildinājums sistēmā ir tehniskais risinājums, kas nodrošina iespēju iegūt importa deklarācijas izdruku. Tā ir pieejama, atverot konkrēto deklarāciju un nospiežot pogu [Drukāt deklarāciju].
Atgādinām, ka atbilstoši Savienības Muitas kodeksa[2] 6. pantam, visa informācijas apmaiņa starp uzņēmējiem un muitu notiek tikai elektroniski. Tas nozīmē, ka izdrukai ir informatīvs raksturs, tai nav juridiska spēka.
Vēl viens AIS papildinājumu kopums ir saistīts ar centralizētās muitošanas funkcionalitātes ieviešanu importa jomā. Ievērojot ES tiesību aktos noteikto, pirmā fāze Latvijā tika ieviesta 2024. gada jūnijā. Otrā – noslēdzošā – fāze paredz papildu iespējas: ieraksta deklarētāja reģistros (Entry in the Declarant's Records – EIDR) izmantošanu, 53. procedūras (ievešana uz laiku) noformēšanu, akcīzes preču apstrādi u.c.
Lai izmantotu centralizētās muitošanas iespējas AIS, uzņēmumam jābūt saņēmušam atbilstošu atļauju. Šo atļauju var izsniegt tikai uzņēmējiem, kuriem ir spēkā esoša atzītā uzņēmēja atļauja AEOC (“Muitas vienkāršojumi”). Ar plašāku informāciju aicinām iepazīties VID tīmekļvietnē: Centralizētā muitošana | Valsts ieņēmumu dienests