Jaunumi Nodokļu un muitas policija
Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvaldes amatpersona saņem apbalvojumu “Par nenovērtējamo partnerību FIB cīņā pret Krievijas draudiem”

2023. gada 17. maijā Valsts ieņēmumu dienestā bija ieradušies pārstāvji no Amerikas Savienoto Valstu vēstniecības Latvijā un Federālā izmeklēšanas biroja (FIB), lai pasniegtu apbalvojumu “Par nenovērtējamo partnerību FIB cīņā pret Krievijas draudiem” divām VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes amatpersonām - Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktora p.i. Dairim Aniņam un Muitas lietu izmeklēšanas daļas Otrās izmeklēšanas nodaļas vadītājai Diānai Krilovai.

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvaldes amatpersona saņem apbalvojumu “Par nenovērtējamo partnerību FIB cīņā pret Krievijas draudiem”

Apbalvojums pasniegts par sadarbību tiesiskās palīdzības lūguma ietvaros, kuras rezultātā tika aizturēti trīs Latvijas Republikas pilsoņi par mēģinājumu kontrabandas veidā uz Krieviju izvest divējāda lietojuma, tai skaitā arī kodoltehnoloģijās izmantojamas, preces.

VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde saskaņā ar 1997. gada Amerikas Savienoto Valstu un Latvijas Līgumu par savstarpējo tiesisko palīdzību, kas papildināts ar 2005. gada ASV un Latvijas Līguma par savstarpējo tiesisko palīdzību protokolu, 2022.gada 22.augustā saņēma ASV tiesiskās palīdzības lūgumu. Šajā lūgumā bija norādīts, ka ASV varas iestādes veic kriminālizmeklēšanu attiecībā uz domājamu tehnoloģijas kontrabandas tīklu, kas bāzēts Krievijā, Latvijā, Apvienotajā Karalistē, Igaunijā un citur, un kas veicina ASV tehnoloģiju nelikumīgu eksportu gala lietotājiem Krievijā.

Izpildot minēto tiesiskās palīdzības lūgumu, VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes darbinieki, piedaloties FIB kolēģiem (ASV Prokuratūras Konektikutas štata nodaļa, ASV Tirdzniecības departamenta Eksporta uzraudzības birojs (Office of Export Enforcement (“OEE”)),Tēvzemes drošības departamenta Izmeklēšanu daļa (Homeland Security Investigations (“HSI”)) un Federālais izmeklēšanas birojs), veica vairākas kratīšanas, tajā skaitā - kratīšanas neatliekamības kārtībā, personu pratināšanu un aizturēja trīs personas (Latvijas Republikas pilsoņu) par mēģinājumu nosūtīt Krievijai ASV ražotu augstas precizitātes profilslīpmašīnu, kas var tikt izmantota ieroču ražošanā vai kodolieroču programmā.

Mēģinājumu nogādāt Krievijā stratēģiskas nozīmes preci - augstas precizitātes profilslīpmašīnu, kas var tikt izmantota ieroču ražošanā vai kodolieroču programmā, 2019.gada decembrī atklāja VID Muitas pārvalde un VID Nodokļu un muitas policija, sadarbojoties ar Nodokļu un muitas prokuratūru, kā arī ar atbildīgajām ASV iestādēm. ASV varasiestādes, sadarbojoties ar Latvijas varasiestādēm, kravu pārtvēra Rīgā, no kurienes to bija paredzēts nosūtīt uz Krieviju.

Izpildot ASV tiesiskās palīdzības lūgumu, VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde veica krimināllietas izmeklēšanu par mēģinājumu pārvest pāri Latvijas-Krievijas robežai stratēģiskas nozīmes preci un trīs aizdomās turamo personu aizturēšanu Latvijas teritorijā.

No ASV varas iestādēm saņemto tiesiskās palīdzības lūgumu izpildē trīs gadu garumā bija iesaistīta virkne Latvijas tiesībsargājošo iestāžu - Ģenerālprokuratūras Starptautiskās sadarbības nodaļa, VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde, Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Starptautiskās sadarbības pārvalde, Nodokļu un muitas lietu prokuratūra, un ASV varasiestādes – Tieslietu departaments, Federālais izmeklēšanas birojs, Prokuratūras Konektikutas štata nodaļas prokurori, Tirdzniecības departamenta Eksporta uzraudzības birojs un Iekšzemes drošības izmeklēšanu daļa.