Jaunumi Muita
EEA Grants un VID logo ansamblis

 

 

 

 

 

Šodien, 16. aprīlī, sāksies Eiropas atklātais čempionāts muitas kinologiem ar darba suņiem, ko rīko Valsts ieņēmumu dienests, noslēdzot projekta “Ekonomisko noziegumu novēršana un apkarošana robežšķērsošanas vietā “Terehova”” īstenošanu. Čempionāts norisināsies Rēzeknē un Rēzeknes novadā līdz 19. aprīlim.

Sacensībās piedalīsies muitas kinologu komandas ar narkotisko vielu un skaidras naudas meklēšanas darba suņiem no Austrijas, Beļģijas, Čehijas, Igaunijas, Īrijas, Lietuvas, Moldovas, Rumānijas, Serbijas, Slovākijas, Zviedrijas. Latviju pārstāvēs divas VID Muitas pārvaldes komandas, kā arī kinologu komandas no Valsts robežsardzes un Valsts policijas.

17. un 18. aprīlī komandas sacentīsies narkotisko vielu un skaidras naudas meklēšanā transportlīdzekļos, telpās un bagāžā, bet 19. aprīlī komandu pārstāvji startēs paklausības disciplīnā.

Čempionāta noslēgumā, 19. aprīlī, no pulksten 9:00 līdz 12:15 jaunajā VID Muitas pārvaldes Kinoloģijas centrā Rēzeknē, Maskavas ielā 30, norisināsies publisks pasākums, kura laikā būs iespēja vērot kinologu un darba suņu startus paklausības disciplīnā. Papildus būs iespēja arī iesaistīties izzinošās aktivitātēs, lai labāk iepazītu gan kinologu, gan visa muitas dienesta darbu.

Pulksten 13:00 VID Muitas pārvaldes Kinoloģijas centrā notiks sacensību uzvarētāju apbalvošanas ceremonija un oficiālais projekta “Ekonomisko noziegumu novēršana un apkarošana robežšķērsošanas vietā “Terehova”” noslēguma pasākums, ko būs iespēja vērot arī skatītājiem.

Īstenojot projektu, ir izveidots VID Muitas pārvaldes Kinoloģijas centrs. Tā izveide bija viena no būtiskām aktivitātēm Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projektā “Ekonomisko noziegumu novēršana un apkarošana robežšķērsošanas vietā “Terehova””. Papildus projekta laikā muitas kinologi paaugstināja kvalifikāciju Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ekspertu vadītās mācībās, piedalījās pieredzes apmaiņas pasākumos, izstrādāja pētnieciskos darbus un jau praksē izmantoja jaunās zināšanas un metodes darba suņu apmācību procesā.

VID ģenerāldirektora vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls atzīst: “Kinoloģijas jomas stiprināšana ir nozīmīgs attīstības virziens muitas dienestā, ņemot vērā rezultātus, kas sasniegti, muitas kontroles pasākumos izmantojot darba suņus. Katru gadu ar darba suņu palīdzību tiek novērsti vairāki simti pārkāpumu un noziedzīgu nodarījumu, kas saistīti ar narkotiku un tabakas izstrādājumu kontrabandu un skaidras naudas nelegālu pārvietošanu pāri robežai. Darba suņu spējas un prasmes ir neaizvietojamas, kad īsā laikā jāpārbauda liels daudzums objektu, piemēram, vilcienu vagonu, vai jāveic robežu šķērsojošo personu plūsmas kontrole. Kinologu profesionālā pilnveide darbā ar suņiem turpinās nepārtraukti. Čempionāts, kurā satiekas spēcīgākie savas jomas profesionāļi no dažādām valstīm, sniedz iespēju ne vien demonstrēt iespējami labāko sniegumu dažādās disciplīnās, bet arī dalīties pieredzē ar kolēģiem un gūt jaunas ierosmes ikdienas pienākumu veikšanai.” 

VID Muitas pārvaldē strādā 44 darba suņi, kas apmācīti narkotisko un psihotropo vielu, tabakas izstrādājumu, un nelegāli pārvietotas skaidras naudas meklēšanā. Pagājušajā gadā muitas kinologi ar darba suņiem, strādājot uz robežas, kā arī sadarbojoties ar cietiem dienestiem, kopumā atklāja 716 pārkāpumus, tajā skaitā, 295 gadījumos konstatēja narkotiskās vielas, 223 gadījumos – tabakas izstrādājumus un 198 gadījumos – skaidru naudu.