Jaunumi Muita
Ceļa zīmes muitas kontroles punktā

Jaunie sankciju regulas grozījumi, kas stājās spēkā 2023. gada 24. jūnijā, palīdzēs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, tajā skaitā Latvijas, muitas iestādēm cīnīties pret sankciju apiešanu. Lai pēc iespējas samazinātu ierobežojošo pasākumu apiešanas risku, aizliegts tādu no ES eksportētu preču un tehnoloģiju tranzīts caur Krievijas teritoriju, kuras varētu veicināt Krievijas militārās un tehnoloģiskās jaudas palielināšanu.

Tāpat aizliegts izmantošanai aviācijas vai kosmosa nozarē piemērotu preču un tehnoloģiju, kā arī reaktīvo dzinēju degvielas un degvielas piedevu tranzīts caur Krievijas teritoriju.

Tā kā muitas kontroles punkti uz Latvijas sauszemes robežas ir to skaitā, kas ir visvairāk noslogotās robežšķērsošanas vietas uz ES ārējās robežas ar Krieviju, jaunie grozījumi, kas tapuši tostarp ar Latvijas atbalstu, ir ļoti gaidīts instruments muitai, kas strādā paaugstinātas slodzes apstākļos kopš Krievijas izraisītā kara sākuma. Aptuveni 70 % no visiem kontroles pasākumiem, ko veic muita, pašlaik ir saistīti ar sankciju režīma piemērošanu.

VID Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls norāda: “Pēc sankciju ieviešanas pret Krieviju mēs redzējām, ka strauji palielinājies eksporta sūtījumu skaits uz Centrālāzijas valstīm. Analizējot datus, secinājām, ka tas ir viens no veidiem, kā tiek apietas sankcijas – daļā gadījumu preces varētu būt nogādātas nevis uz galamērķa valsti, bet uz Krieviju. Pateicoties Eiropas Komisijas aktīvam darbam kopā ar Eiropas Savienības dalībvalstīm, tagad ir rasti papildu risinājumi, kas palīdzēs arī Latvijas muitai nepieļaut sankciju negodprātīgu apiešanu.”

Papildus jaunie sankciju regulas grozījumi skar pārvadātājus, jo no šī gada 24. jūnija ne trešo valstu, ne arī ES dalībvalstu uzņēmumiem piederošie vilcēji vairs nevar pārvietot kravas ar Krievijā reģistrētām puspiekabēm un piekabēm. Pārejas periodā līdz šī gada 30.jūnijam ir atļauts pabeigt iesāktos pārvadājumus ES, kā arī atgriezt piekabes un puspiekabes Krievijā.

Ar jaunajiem grozījumiem vairākos sankciju regulas pielikumos ir veiktas izmaiņas, kā arī aizliegumam eksportēt (izvest uz Krieviju) papildus ir pakļautas dažādas preces, piemēram, vieglās automašīnas, kuru vērtība nepārsniedz 50 000 EUR (nav luksusa prece), jaunas vai atjaunotas riepas autobusiem un kravas automašīnām, transportieru lentes vai dzensiksnas, iekārtas gumijas vai plastmasas apstrādei vai šo materiālu izstrādājumu ražošanai, kravas transporta līdzekļi u.c. Attiecībā uz šīm precēm noteikts pārejas periods, kurā aizliegumus nepiemēro tādu līgumu izpildei līdz 2023. gada 25. septembrim, kas noslēgti pirms 2023. gada 24. jūnija, vai šādu līgumu izpildei nepieciešamu papildu līgumu izpildei.

Ar grozījumiem sankciju regulējumā paredzēts arī mehānisms, kā nākotnē liegt noteiktu preču eksportu uz konkrētu trešo valsti, ja tiek konstatēti pastāvīgi augsti riski sankciju apiešanā un valsts atsakās sadarboties ar ES apiešanas novēršanā.

No 2022. gada marta līdz pagājušā gada beigām VID Muitas pārvalde 3257 gadījumos liedza piemērot muitas procedūras kravām ar sankcijām pakļautām precēm. Saistībā ar sankciju pārkāpumiem pērn VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde uzsāka 114 kriminālprocesus.

2023. gada pirmajos piecos mēnešos muita ir aizliegusi noformēt muitas procedūras 1680 gadījumos; par sankciju pārkāpumiem uzsākti 56 kriminālprocesi.